PREMIERA

2009.06.24

CANAL+ PREMIUM

ZNAK MIŁOŚCI

Closing the Ring

Wielka Brytania/USA/Kanada, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W małym amerykańskim miasteczku zmarł właśnie lubiany i szanowany przez wszystkich Chuck Harris, weteran z czasów II wojny światowej. Wielu ludzi przybyło, by pożegnać wspaniałego człowieka i złożyć kondolencje rodzinie.

Nad ceremonią czuwa córka zmarłego Marie (Neve Campbell), pozostawiona w tej ciężkiej sytuacji praktycznie sama sobie. Jej matka (Shirley MacLaine), popada bowiem w dziwne odrętwienie i topi smutki w alkoholu. Podczas pogrzebu siedzi przed kościołem, paląc papierosy. Mało kto domyśla się, że takie zachowanie Ethel nie wynika wyłącznie ze smutku po stracie małżonka. Życiowy sekret chłodnej i cynicznej kobiety zna tylko ona sama oraz obecny na pogrzebie Jack (Christopher Plummer), przyjaciel Chucka z czasów wojny. Tajemnica wdowy zaczyna się rozjaśniać, gdy Marie odbiera telefon od młodego mieszkańca Irlandii Północnej (Martin McCann), który twierdzi, że znalazł pierścionek należący niegdyś do jej matki. Odkrycie Jimmy'ego, choć ma miejsce na innym kontynencie, rzuca promień światła na wydarzenia sprzed pięciu dekad, kiedy młodziutka i pełna życia Ethel (Mischa Barton) złożyła obietnicę dozgonnej miłości pewnemu amerykańskiemu pilotowi (Stephen Amell).

"Znak miłości" to pełna emocji historia o ukrywanych przez całe życie sekretach i nieodwzajemnionych uczuciach, przeniesiona na ekran przez wielokrotnie nagradzanego za swą twórczość aktora, reżysera i producenta RICHARDA ATTENBOROUGHA. Praca nad filmem przypadła w 65. rocznicę jego aktorskiego debiutu w epizodzie "Naszego okrętu" Noela Cowarda i Davida Leana. Attenborough jest posiadaczem m.in. dwóch statuetek Akademii Filmowej za najlepszą reżyserię i najlepszy film, jakim okazał się nakręcony przez niego "Gandhi". Otrzymał także m.in. trzy Złote Globy, dwie nominacje do tej prestiżowej nagrody oraz nominację do Złotego Niedźwiedzia. Osnuty na prawdziwych wydarzeniach scenariusz do "Znaku miłości" stworzył brytyjski aktor, kaskader i pisarz w jednej osobie, Peter Woodward. Długo analizował dokumenty i relacje z pierwszej połowy lat czterdziestych, kiedy ponad 300 tysięcy amerykańskich żołnierzy pojawiło się na terenach Irlandii Północnej. Byli wśród nich także piloci, którzy zginęli z katastrofie bombowca B-17 dnia 1 czerwca 1944 r., i których historia zainspirowała Woodwarda.

Do odtworzenia głównych ról twórcy zaprosili najwybitniejszych przedstawicieli starszego pokolenia aktorów i świetnie zapowiadających się młodych artystów. Zgorzkniałą, starzejącą się Ethel zagrała Shirley MacLaine, laureatka niezliczonej ilości filmowych trofeów, w tym Oscara za "Czułe słówka", dwóch nagród BAFTA i dwóch Srebrnych Niedźwiedzi. Partnerował jej Christopher Plummer ("Piękny umysł", "Aleksander") oraz Pete Postlethwaite, nominowany do Oscara za drugoplanową rolą w "W imię ojca". Pewnym problemem okazał się wybór aktora do roli Teddy'ego, ginącego na wojnie ukochanego Ethel. Rozważano kandydatury Orlando Blooma i Justina Timberlake'a. Pierwszy odmówił, tłumacząc się brakiem czasu, z drugiego zrezygnował sam Attenborough, twierdząc, iż popularny wokalista nie pasuje do roli. Ostatecznie angaż przypadł mało znanemu wcześniej Kanadyjczykowi Stephenowi Amellowi. W młodych bohaterów wcielili się ponadto: znana z bijącego rekordy popularności serialu "Życie na fali" Mischa Barton ("Szósty zmysł", "Notting Hill"), gwiazda serialu "Everwood" Gregory Smith, oraz Neve Campbell, kojarzona z takimi hitami kinowymi, jak horror "Krzyk" czy "Dzikie żądze", gdzie zagrała u boku Kevina Bacona. Warto wspomnieć także o wykorzystaniu w filmie bombowca B-17 noszącego przydomek "Yankee Lady", który w 1970 roku "zagrał" w pamiętnej produkcji wojennej "Tora! Tora! Tora!".

Po premierze "Znaku miłości", która miała miejsce we wrześniu 2007 roku podczas festiwalu w Toronto, o obrazie Attenborougha pisano: "Ukazuje on wyczucie równowagi między epickością a intymnością, tak charakterystyczne dla wspaniałej kariery lorda Attenborougha. Reżyser z łatwością i gracją śledzi liczne wątki filmu, pozwalając przy tym zabłysnąć swej ekipie aktorskiej". Sam obraz określano zaś jako "niebywałą opowieść o miłości, utracie i odkupieniu, która zajmie godne miejsce pomiędzy największymi legendami kina".

WASZE OPINIE

gregi

W zupełności zgadzam się z Beruzadrą.Niby melodramat,ale nie aż tak ckliwy ,jak wiele w tym gatunku.Motyw wojny często pojawia się w tego typu produkcjach,weźmy np."angielski pacjent",czy pokazywana ostatnio w Canal plus "pokuta"Ogólnie film do strawienia nawet dla tych,którzy nie szukają w kinie sentymentalizmu.

BeruZadra

Trudno mi określić film jako melodramat, w końcu finał jest taki jakby trochę optymistyczny - ale określenie "dramat" przyjmuję bez zastrzeżeń.
Mimo licznych i dość zawiłych wątków romansowych, nie jest to typowo babski wyciskacz łez, lecz udanie skrojona opowieść o utraconych lub skrzętnie skrywanych uczuciach, które tylko przypadek wyciąga na światło dzienne. Jeden drobiazg wywołuje lawinę zdarzeń, która wywraca dwa małe światy po obu stronach Atlantyku.
Uwielbiam Shirley MacLaine; nawet jeśli stoi i milczy jej postać potrafi wyrazić tak wiele. Tak jest i tym razem. Wyrazy uznania należą się właściwie całej obsadzie - za stworzenie plejady wyrazistych osobowości.
Zatem, drogie panie - jeśli szukacie filmu na wieczór, polecam film waszej uwadze
Panowie, jeśli planujecie wspólne oglądanie filmu z dziewczyną może warto sięgnąć po "Znak miłości"; sądzę, że każdy w filmie znajdzie coś dla siebie.

pedro

Ten film to dla mnie dobry melodramat w starym stylu. Naprawdę dobrze zrobiony i zagrany. Aktorstwo super. Film obejrzałem z dużym zainteresowaniem. Myślę, że warto go obejrzeć.
ZNAK MIŁOŚCI
Wielka Brytania/USA/Kanada, 2007
W małym amerykańskim miasteczku zmarł właśnie lubiany i szanowany przez wszystkich Chuck Harris, weteran z czasów II wojny światowej. Wielu ludzi przybyło, by pożegnać wspaniałego człowieka i złożyć kondolencje rodzinie.
melodramat
ZNAK MIŁOŚCI
4,4 5 1 14