Fot. Monolith Films
  • Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2015.02.21

CANAL+ PREMIUM

Zniewolony. 12 Years a Slave

12 Years a Slave

USA/Wlk. Brytania, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/biograficzny

Ocena filmu

0.00

Opis

Zdobywca Oskara za Najlepszy Film Roku! Jego reżyser, Steve McQueen został pierwszym czarnoskórym reżyserem i jednocześnie producentem filmu-laureatem w najważniejszej, oscarowej kategorii. Nagrodzony Statuetką Akademii scenariusz, autorstwa Johna Ridleya to adaptacja opublikowanej w 1853 roku autobiograficznej powieści Solomona Northupa.

Rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup (Chiwetel Ejiofor ), czarnoskóry wolny i wykształcony muzyk, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel, zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Wkrótce trafia na targ, gdzie kupuje go Ford (Benedict Cumberbatch), plantator z Red River w Luizjanie. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna walka Northupa, który w obliczu okrucieństwa brutalnego właściciela niewolników (Michael Fassbender) walczy nie tylko o życie, ale i o zachowanie godności. Po latach ciężkiej pracy na plantacjach bawełny i trzciny cukrowej Northup spotyka kanadyjskiego abolicjonistę (Brad Pitt), który przywraca mu nadzieję na powrót do normalnego życia.

Oparty na faktach, nagrodzony trzema Oscarami® 2014 "Zniewolony" jest ekranizacją opublikowanych w 1853 roku wstrząsających wspomnień Solomona Northupa, czarnoskórego nowojorskiego muzyka, który został porwany, wywieziony na południe USA i - uwzględniając inflację od 1841 roku - sprzedany do niewoli za 27 tys. dolarów. Po odzyskaniu wolności Northup wydał swoje wspomnienia i aktywnie działał w ruchu abolicjonistycznym. Udało się zidentyfikować porywaczy Northupa, którzy zostali aresztowani i postawieni przed sądem, ale do ich skazania nie doszło, gdyż po dwóch latach zmieniono prokuratora okręgowego w Nowym Jorku, który zamknął sprawę w 1857 roku. Okoliczności i data śmierci Northupa nie są do końca pewne. Krążą pogłoski, że wybrał się z wykładami do Kanady i już stamtąd nie powrócił. Niektórzy sądzą, że został porwany i zabity.

Spośród 9 nominacji do Oscara, w tym za reżyserię i role Chiwetela Ejiofora i Michaela Fassbendera, "Zniewolony" wygrał w 3 kategoriach: za scenariusz autorstwa Johna Ridleya, rolę Lupity Nyong'o i jako najlepsza produkcja roku. STEVE MCQUEEN przeszedł tym samym do historii jako pierwszy czarnoskóry reżyser i producent filmu-laureata w najważniejszej oscarowej kategorii. Dla debiutującej Lupity Nyong'o kreacja posłusznej niewolnicy Patsey była jej pierwszą rolą po skończeniu szkoły aktorskiej. W rywalizacji o Oscara pokonała takie rywalki, jak Jennifer Lawrence za "American Hustle", Julia Roberts za "Sierpień w hrabstwie Osage" czy Sally Hawkins za "Blue Jasmine".

Steve McQueen zasłynął takimi obrazami, jak "Głód" (2008), przedstawiający ostatnie miesiące życia wojownika IRA Bobby'ego Sandsa czy przewrotny "Wstyd" (2011), opowiadający o uzależnieniu od seksu. W obu filmach główną rolę zagrał Michael Fassbender, którego McQueen odkrył dla świata. Na planie "Zniewolonego" Fassbender spotkał się również po raz trzeci z Bradem Pittem - wcześniej pracowali przy "Bekartach wojny" Quentina Tarantino i "Adwokcie" Ridleya Scotta. Pitt, jeden z producentów "Zniewolonego", walczył o jego realizację jak lew. Gdyby nie on, film nigdy by nie powstał. Chodził po studiach filmowych i zabiegał u producentów o 20 milionów dolarów budżetu. Część wyprosił, część dołożył sam.

Autorem zdjęć do "Zniewolonego" jest Sean Bobbitt, a montażem zajął się Joe Walker - obaj pracowali już przy poprzednich filmach McQueena, "Głód" i "Wstyd". Scenografię przygotował Adam Stockhausen ("Kochankowie z księżyca"), a charakteryzację wykonała nominowana do Oscara Patricia Norris ("Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda"). Muzykę napisał wielokrotnie nominowany do Oscara kompozytor Hans Zimmer.

"Zniewolony. 12 Years A Slave" - oscarowe ciekawostki
- Obok "Operacji Argo" (2012) to drugi film, który zdobył Oscara za scenariusz i jako najlepsza produkcja roku, nie zdobywając przy tym nagrody za reżyserię
- To pierwszy laureat w kategorii najlepsza produkcja roku z liczebnikiem arabskim w tytule - większość tytułów zawiera liczebniki rzymskie lub pisane pełnymi słowami
- To piąty laureat w kategorii najlepsza produkcja roku z liczebnikiem w tytule. Poprzednie to: "Ich noce" (It Happened One Night, 1934), "Lot nad kukułczym gniazdem" (One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1975), "Ojciec chrzestny II" (1974) i "W 80 dni dookoła świata" (1956)
- To dwunasty laureat w kategorii najlepsza produkcja roku, który w sumie zdobył tylko 3 Oscary. Na liście są m.in. "Casablanca" (1942), "Nocny kowboj" (1969), "Ojciec chrzestny" (1972), "Rocky" (1976), "Miasto gniewu" (2004) i "Operacja Argo" (2012)

Nagrody filmowe

Najlepszy film, Zniewolony. 12 Years a Slave
Najlepszy film - Brad Pitt, film Zniewolony. 12 Years a Slave
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Lupita Nyong'o, film Zniewolony. 12 Years a Slave
Najlepszy scenariusz adaptowany, John Ridley, Zniewolony. 12 Years a Slave
Najlepszy dramat, Zniewolony. 12 Years a Slave

WASZE OPINIE

pedro

"Zniewolony..." to jeden z tych filmów, który polecam każdemu. To prawdziwa historia wolnego człowieka, który zostaje porwany i wywieziony na południe Stanów, gdzie panuje jeszcze niewolnictwo. Tam życie głównego bohatera i jego towarzyszy to niewolnicza praca, tortury i gwałty na kobietach ze strony plantatora. Autentyzmu dodają drastyczne sceny, które rozgrywają się na pięknym i gorącym południu.
Dużym atutem filmu jest gra aktorów : Chiwetel Ejiofor jako Samuel jest bardzo dobry, nagrodzona Oskarem Lupita Nyong'o czy Michael Fassbender są fantastyczni. Nie można tu zapomnieć o Steve McQueenie - reżyserze "Zniewolonego". Ten film trzeba zobaczyć! Wart jest Oskara!
Zniewolony. 12 Years a Slave
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2013
Zdobywca Oskara za Najlepszy Film Roku! Jego reżyser, Steve McQueen został pierwszym czarnoskórym reżyserem i jednocześnie producentem filmu-laureatem w najważniejszej, oscarowej kategorii. Nagrodzony Statuetką Akademii scenariusz, autorstwa Johna Ridleya to adaptacja opublikowanej w 1853 roku autobiograficznej powieści Solomona Northupa.
dramat/biograficzny
Zniewolony. 12 Years a Slave
4,0 5 1 36