Żółwik Sammy w 50 lat dookoła świata

Sammy's avonturen: De geheime doorgang/Sammy's Adventures: The Secret Passage

Belgia, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: animowany/przygodowy

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Żółw morski Sammy wykluwa się na kalifornijskiej plaży w 1959 roku. Tuż po urodzeniu poznaje żółwicę Karolę i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Po ataku mew Sammy ratuje siebie, wybawia ukochaną z opresji, ale traci ją z oczu i trafia na dryfującą po morzu tratwę.

Jest na niej inny żółw, życzliwy i mądry Jasiek. Razem przemierzają oceany. Przez pierwsze dziesięciolecie Jasiek opiekuje się Sammym, który poznaje świat i życie w wodzie. Naraża się przy tym na wiele niebezpieczeństw i obserwuje, jak ludzie niszczą planetę. Zostaje maskotką społeczności hippisowskiej, walczy z wielką plamą ropy i z piratami, ucieka przed drapieżnym ptakiem i jest świadkiem wodowania statku kosmicznego Apollo II na Oceanie Spokojnym. Stawia czoła przeciwnym nurtom, przypływom i odpływom, aby odnaleźć w końcu młodzieńczą miłość.

Belgijski reżyser, scenarzysta i producent BEN STASSEN jest założycielem studia nWave Pictures, które zrealizowało wiele trójwymiarowych filmów, m.in. dla sieci kin IMAX. Pierwszą pełnometrażową animacją Stassena był obraz "Wyprawa na Księżyc 3D".
Pomysł na film "Żółwik Sammy w 50 lat dookoła świata" zrodził się kilka lat temu, gdy Ben Stassen wypoczywał z synem na wakacjach w Meksyku i był świadkiem "przenosin" małych żółwi na pobliską plażę, aby mogły dotrzeć do oceanu. Scenariusz napisał Domonic Paris. Opowiada w nim o losach żółwia od momentu wyklucia z jaja na piaszczystej plaży po dojrzały, choć nie sędziwy, jak na żółwia, wiek 50 lat. Główny bohater jest niepoprawnym optymistą, lojalnym przyjacielem i odważnym osobnikiem z upodobaniem do przygód. Jego ukochana Karola pragnie poznać cuda podwodnego świata na swój sposób. Jest impulsywna, rozpiera ją energia i również uwielbia przygody. Jasiek jest przyjacielem, z którym Sammy spędza część dzieciństwa. To dusza towarzystwa, zawsze w dobrym nastroju, pełen entuzjazmu i energii. W Jaśku zakochana jest Rita, żółw skórzasty z cierpiętniczym podejściem do życia i rozwiniętym instynktem macierzyńskim. Inna jest Irena, duża, zielona, butna żółwica morska, z którą nie należy zadzierać. Mądraliński i zakochany w sobie szary kocur Francois jest lojalnym towarzyszem niewielkiej hippisowskiej społeczności, mieszkającej na plaży Big Sur. To przebiegły i sprytny, podejrzliwy w stosunku do innych zwierząt snob z nietypowym poczuciem humoru.

Film Stassena opowiada o podążaniu za marzeniami, słuchaniu głosu serca i prawdziwych przyjaciołach, ale ma również proekologiczne przesłanie. Reżyser i scenarzysta chcieli też w przystępnej i efektownej formie wyjaśnić, jak wygląda cykl życia żółwia morskiego, a także fauna i flora oceanów. Z tego też względu mocną stroną filmu są przedstawione z przyrodniczym zacięciem wizje podwodnego świata. Ważnym elementem polskiej wersji językowej filmu jest głos Adama Ferencego, który sprawił, że postać Sammy'ego - narratora opowieści - jest tajemnicza i posiada intrygującą osobowość. "Żółwik Sammy w 50 lat dookoła świata" otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy film animowany. Ben Stassen rozpoczął produkcję kontynuacji niektórych wątków "Żółwika...".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

BeruZadra

No nie wiem... Dłużył mi się ten film jak flaki z olejem. Nudny jaki taki. Spodziewałam się po nim więcej dynamiki i empatii - w końcu, jak nazwa wskazuje miała być to półwieczna podróż przez morza i oceany. W dodatku miała być to biografia żółwia-wędrowca, który w wielu miejscach bywał, wiele przeżył i niejedno widział.
Zamiast tego dostałam filozoficzmo-moralizatorską rozprawkę w duchu Greenpeace. Pomijając ładne obrazki nie jest to coś, co chciałabym pokazywać swoim dzieciom. Za bardzo przypomina dydaktyczny wykład niż film dla dzieci.
Chyba, że to nie jest film dla dzieci. Wtedy o wiele ciekawsze produkcje przedstawia NG Wilde, Animal Planet czy BBC.
Da się obejrzeć ale raz. Nigdy więcej.

gonia1708

Zawiedziona i rozczarowana !!!

tufta

Tak siedzę i myślę co napisać o tym filmie i nic mi do głowy nie przychodzi.Albo ta bajka była tak cienka albo mój umysł wystygł i zamarzł.Że jestem znany z tego na wsi ,że jestem inteligentny nad wyraz to chyba raczej ta pierwsza obcja wchodzi w grę.Tak więc nie mam nic do powiedzenia bo o czym tu mówić? Kiepskie to było i tyle.Nie polecam.Albo nie,polecam.Znaczy nie ,że nie polecam tylko tak polecam.Zrozumieliście co do Was mówię? Dzieciom polecam film.
Żółwik Sammy w 50 lat dookoła świata
reżyseria:
Belgia, 2010
Żółw morski Sammy wykluwa się na kalifornijskiej plaży w 1959 roku. Tuż po urodzeniu poznaje żółwicę Karolę i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Po ataku mew Sammy ratuje siebie, wybawia ukochaną z opresji, ale traci ją z oczu i trafia na dryfującą po morzu tratwę.
animowany/przygodowy
Żółwik Sammy w 50 lat dookoła świata
3,3 5 1 16