PREMIERA

2009.12.29

CANAL+ PREMIUM

ŻONA DLA AUSTRALIJCZYKA

Polska, 1963

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia muzyczna

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pochodzący z Polski Robert Wolański (Wiesław Gołas) jest młodym i zamożnym australijskim farmerem. Postanawia się ożenić i w tym celu przyjeżdża na trzy dni do ojczyzny przodków. Jest pewien, że tu łatwiej mu będzie znaleźć miłą, piękną i gospodarną pannę.

Na prośbę kuzyna, kapitana Klementa (Mieczysław Czechowicz) przybyszem z Antypodów ma zaopiekować się dziennikarz Michał Żelazkiewicz (Edward Dziewoński). Redaktor "Echa Bałtyku" podejmuje się też znaleźć dla niego kandydatkę na żonę. Ponieważ Robert chciałby mieć możliwość dużego wyboru, sprytny Żelazkiewicz zabiera go na koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Australijczykowi wpada w oko jedna z solistek, Hanka Rębowska (Elżbieta Czyżewska). Robert, przekonany, że spełnia romantyczne marzenie dziewczyny, porywa ją i zabiera do willi kapitana Klementa. Okazuje się jednak, że bycie uprowadzoną nie jest fantazją Hanki, tylko jej koleżanki z zespołu, Eli (Bogumiła Olędzka).

STANISŁAW BAREJA (1929 - 1987) poświęcił swój talent w zasadzie wyłącznie komedii. W jego bogatym dorobku znalazły się tylko dwa gatunkowo odmienne utwory: "Dotknięcie nocy" i pierwszy polski serial kryminalny "Kapitan Sowa na tropie". "Żona dla Australijczyka" należy do pierwszego etapu artystycznej drogi Barei, gdy jeszcze nie kręcił komedii krytykujących rzeczywistość epoki PRL-u. Pomysł na film jest adaptacją przedwojennej farsy "Co z takim zrobić?", a scenariusz napisali Roman Niewiarowicz ("Skarb", "Szatan z siódmej klasy (1960)") i Hieronim Przybył ("Paryż - Warszawa bez wizy", "Rzeczpospolita babska"). Zabawne dialogi są zasługą Stanisława Dygata. W rolach głównych wystąpiła filmowa para z "Męża swojej żony", czyli Elżbieta Czyżewska ("Giuseppe w Warszawie", "Gdzie jest generał", "Małżeństwo z rozsądku") i Wiesław Gołas ("Ogniomistrz Kaleń", "Prawo i pięść"). Film miał ogromne powodzenie za granicą. Dzięki niemu Wiesław Gołas stał się wśród Polonii amerykańskiej jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Historyjka o Australijczyku, który zakochuje się w solistce "Mazowsza" jest w dużym stopniu adresowanym do niej materiałem promocyjnym zespołu, a umieszczenie w fabule półgodzinnego koncertu grupy złośliwi komentowali jako filmowy folder turystyczny Polski. Na drugim planie błyszczy Edward "Dudek" Dziewoński ("Eroica", "Zezowate szczęście"), a w epizodach pojawia się Jan Kobuszewski jako dostawca frykasów z delikatesów, dziwiący się, że Australijczyk chce za nie płacić bonami, oraz Wiesław Michnikowski, w roli Malinowskiego, zajmującego się rozmnażaniem rybek akwariowych. Film kręcono w Gdańsku, na gdyńskiej plaży obok Polanki Redłowskiej, a także w willi "Malutka" w podwarszawskiej Konstancinie-Jeziornie.

WASZE OPINIE

rafaelos

przestańcie wiecznie powtarzać taką staroć ! za wasz "program" płacimy a dostajemy codziennie powtórkę filmu z lat '60
ŻONA DLA AUSTRALIJCZYKA
reżyseria:
Polska, 1963
Pochodzący z Polski Robert Wolański (Wiesław Gołas) jest młodym i zamożnym australijskim farmerem. Postanawia się ożenić i w tym celu przyjeżdża na trzy dni do ojczyzny przodków. Jest pewien, że tu łatwiej mu będzie znaleźć miłą, piękną i gospodarną pannę.
komedia muzyczna
ŻONA DLA AUSTRALIJCZYKA
4,6 5 1 18