PREMIERA

2012.07.22

CANAL+ PREMIUM

Żona doskonała

Potiche

Francja, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sainte-Gudule, francuska prowincja, rok 1977. Robert Pujol (Fabrice Luchini) bezkompromisowo zarządza fabryką parasoli, którą przejął od teścia. Jego żona Suzanne Pujol (Catherine Deneuve) prowadzi dom i skrzętnie wypełnia codzienne obowiązki, symbolizując życiowe sukcesy męża w tym samym stopniu, co willa i mercedes.

Wieloletnie zaniedbania w technologii produkcji i zarządzaniu oraz arogancja właściciela doprowadzają pewnego dnia do wybuchu strajku w fabryce. Robert zostaje uwięziony przez robotników, a wkrótce ma atak serca. W jego zastępstwie zakładem zaczyna kierować Suzanne. Pomaga jej lokalny deputowany z partii komunistycznej Maurice Babin (Gérard Depardieu), z którym przed laty romansowała. Do zarządzania fabryką Suzanne wciąga też swoje niezbyt zadowolone z życia dzieci, Laurenta (Jérémie Rénier) i Joëlle (Judith Godrèche). Szybko wyznacza horyzonty dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Rozwiązuje konflikty drogą negocjacji, respektuje prawa pracowników. Przy okazji na światło dzienne wychodzi wiele skrzętnie skrywanych rodzinnych tajemnic.

"Żona doskonała" to wystylizowana komedia w stylu retro na podstawie sztuki "Potiche" Pierra Barilleta i Jean- Pierre'a Grédy'ego. Reżyserem i scenarzystą filmu jest enfant terrible francuskiej kinematografii FRANÇOIS OZON ("8 kobiet", "Basen", "5x2" , "Angel" , "Schronienie", "Ricky"). Oryginalny tytuł "Potiche" oznacza po francusku tyle co "bibelot", wazę lub inny pozbawiony praktycznego zastosowania przedmiot dekoracyjny o niewielkiej wartości. Potocznie, jest to też obraźliwe określenie kobiety, której jedynym atutem jest uroda, albo takiej, która żyje w cieniu męża i zdaje się być pozbawiona tożsamości. Film Ozona opowiada o miejscu kobiet w społeczeństwie i polityce, a jego centralnym tematem jest przemiana ich świadomości. Do przedstawienia tego problemu skłoniły go m.in. wybory prezydenckie we Francji w 2007 roku, podczas których z zainteresowaniem śledził kampanię Ségolène Royal. Dokonując adaptacji sztuki Ozon poczynił nawiązania do współczesnego społeczeństwa i bieżącego klimatu politycznego. Akcja filmu i sztuki dzieje się w połowie lat 70., kiedy ruch wyzwolenia kobiet we Francji stał się nie tylko zauważalny, ale i modny.

W Suzanne, która przechodzi spektakularną przemianę wcieliła się legenda francuskiego kina, ideał urody i ikona stylu Catherine Deneuve. Aktorka przed kamerami występuje już pół wieku. Zagrała w ponad stu filmach, m.in. we "Wstręcie", "Piękności dnia", "Indochinach", "Tańcząc w ciemnościach" czy"8 kobietach". Przy realizacji "Potiche" uczestniczyła w kolejnych fazach pracy: opracowaniu scenariusza, produkcji i dobieraniu obsady. W kreacji Deneuve ważne są stroje, które zmieniają się w miarę, jak ewoluuje jej postać oraz słowa piosenek, które nuci. Partneruje jej Gérard Depardieu ("Cyrano de Bergerac", "Zielona karta", "Mammuth"). W jego kreacji Maurice Babin to niezgrabny mężczyzna, który zaskakuje wrażliwością i sentymentalizmem. Beznadziejny romantyk, żyjący przeszłością, ożeniony ze swymi poglądami politycznymi. Chce zmienić życie, zostać ojcem, być z Suzanne i zaznać komfortowej egzystencji klasy średniej.

Męża głównej bohaterki, gra Fabrice Luchini ("Zakochany Molier", "Dziewczyna z Monako", "Niebo nad Paryżem"). Robert Pujol to mężczyzna reprezentujący bezkompromisowe zarządzanie i męski szowinizm. W stosunku do pracowników i rodziny zachowuje się jak postacie grywane przez Louisa de Funèsa w latach 70. Jérémie Renier ("Milczenie Lorny", "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj", "Chłopiec na rowerze") wcielił się w syna Suzanne, który nieświadomie wdaje się w romans z przyrodnim bratem. Córka Pujolów, Joëlle (Judith Godrèche) uważa się za kobietę nowoczesną i krytykuje matkę , ale gdy ta zmienia diametralnie swoje życie, Joëlle gubi się w sytuacji. Nagle to ona okazuje się niewolnicą konwenansów, która tkwi w nieudanym małżeństwie, niezdolna do rozwodu. Rewolta Suzanne sprzyja natomiast Nadège Dumoulin (Karin Viard), z którą Robert Pujol ma romans.

"Żona doskonała" oscyluje między komedią, melodramatem i musicalem. Ścieżka dźwiękowa nawiązuje stylistyką do lat 70. oraz twórczości Vladimira Cosmy i Michela Magne, a scena tańca głównych bohaterów na parkiecie nocnego klubu Badaboum jest hołdem dla legendarnej pary Deneuve/Depardieu, którzy pierwszy raz spotkali się na planie filmu "Ostatnie metro" (1980) Francoisa Truffauta. Zdjęcia do "Żony doskonałej" były kręcone w Belgii. Ich autorem jest Yorick Le Saux ("Basen", "Jestem miłością", "Carlos"). Film nominowany był do BAFTA, Złotego Lwa i Europejskiej Nagrody Filmowej. Nominacjami do Cezara uhonorowani zostali: François Ozon (scenariusz adaptowany), Catherine Deneuve (aktorka), Karin Viard (aktorka drugoplanowa), Pascaline Chavanne (kostiumy).


CZYTAJ BLOGI FILMOWE

WASZE OPINIE

Jamal

Przyznam, że dla mnie Ozon skończył się na filmie "Czas, ktory pozostał" a jego szczytowym osiagnieciem był film "5x2". Od tego czasu tworzy takie filmy, jakby koniecznie chciał odciąć sie od kina autorskiego, ktorego był wielką nadzieją. Nie inaczej jest z "Żoną doskonałą". Dla mnie film zbyt mało śmieszny by nazwac go udana komedia i zbyt przecietny by dostrzec w nim wczesnego Ozona. Temu Panu ja już podziekuję ....

gonia1708

Mi też się komedia podobała , oczywiście jestem kobitką i zwracałam uwagę na rolę Panów w tym filmie , nie było zaskoczenia Gerard Depardieu jest wyjątkowy jak zawsze ... Film na prawdę warto zobaczyć :)

pedro

"Potiche. Żona doskonała" to klasyczna francuska komedia obyczajowa. Takie właśnie lubię. Warto wyjaśnić , iż z francuskiego słowo "potiche" to bibelot. Główna bohaterka pani Pujol jest traktowana przez męża biznesmena jak tytułowy bibelot - łada, dobrze ubrana, bogata, ale lepiej niech nie próbuje wprowadzać w życie swoich pomysłów. Kobieta nie ma nic do powiedzenia. A mamy lata 70-te. Jednak ta sytuacja się zmienia. W fabryce wybucha strajk i ...
Świetna komedia z rewelacją Catherine Deneuve (pani Pujol). Poznając jej życie widzimy, że święta to ona nie była. Jednak jest osobą pomysłową i kreatyną. Dużym plusem filmu jest obsada aktorka i reżyseria. Francois Ozon umieścił akcję filmu w latach 70-tch podkreślając, iż była to w modzie epoka "dzwonów" i krzykliwych kolorów (co widać na przykładzie parasolek) oraz świetnej klasycznej, francuskiej muzyki pop z tamtych czasów. Bardzo spodobał mi się utwór śpiewany przez grupę Il Etait Une Fois oraz "Parlez-vous fransais" w wykonaniu zespołu Baccara.
Świetny film o wydźwięku nieco feministycznym, ale zobaczyć warto!
Żona doskonała
reżyseria:
Francja, 2010
Sainte-Gudule, francuska prowincja, rok 1977. Robert Pujol (Fabrice Luchini) bezkompromisowo zarządza fabryką parasoli, którą przejął od teścia. Jego żona Suzanne Pujol (Catherine Deneuve) prowadzi dom i skrzętnie wypełnia codzienne obowiązki, symbolizując życiowe sukcesy męża w tym samym stopniu, co willa i mercedes.
komedia
Żona doskonała
2,6 5 1 5