Fox

PREMIERA

2007.06.24

CANAL+ PREMIUM

ZOSTAŃ

Stay

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Do gabinetu psychiatry Sama Fostera (Ewan McGregor) trafia Henry Letham (Ryan Gosling), student z traumatyczną przeszłością. Jako jedyny ocalał z wypadku samochodowego, w którym zginęli jego rodzice i dziewczyna. Teraz Henry zmaga się z przerażającymi wizjami, koszmarami i samobójczymi myślami.

Oświadcza psychiatrze, że za 3 dni - dokładnie w swoje 21. urodziny -zamierza popełnić samobójstwo. Foster stara się ze wszystkich sił znaleźć sposób, żeby obudzić w pacjencie chęć do życia. Wykorzystuje własne doświadczenia, bowiem parę lat wcześniej jego narzeczona (Naomi Watts) również próbowała się zabić. Z jej pomocą doktor próbuje wniknąć w psychikę Henry'ego odkrywając wewnętrzne piekło, z którymi mierzy się chłopak. Jednocześnie sam zostaje poddany próbie. Własne demony zmuszają go, aby stanął do walki o wszystko, na czym mu zależy.

"Zostań" to kolejny film MARCA FORSTERA, który aplauz widowni i uznanie krytyków zdobył dzięki "Marzycielowi" z Johnnym Deepem i wcześniejszym dramatem "Czekając na wyrok", za który Halle Berry, jako pierwsza czarnoskóra aktorka, zdobyła Oscara za pierwszoplanową rolę kobiecą. W thrillerze "Zostań" Forster, który sam długo interesował się psychiatrią, śmiało nawiązał do teorii Zygmunta Freuda, ale również poetyki Williama Szekspira. Nawet nazwisko głównego bohatera, "Letham" to w rzeczywistości anagram imienia innego zmagającego się z życiem i własną jaźnią bohatera - Hamleta.

Forster nie krył też, że wiele inspiracji czerpał z filmów jednego z swoich mistrzów, Davida Lyncha. Nie bez powodu w głównej roli występuje Naomi Watts, aktorka znana z genialnie rozpisanego thrillera "Mulholland Drive", a także nominowana do Oscara ze występ w "21 gramach" (2003) Innaritu. Towarzyszy jej Ryan Gosling, zdolny Kanadyjczyk, nominowany do Oscara za rolę w "Szkolnym chwycie" Ryana Flecka. Gosling znany jest głównie dzięki roli w "Pamiętniku", na planie którego poznał swoją narzeczoną, Rachel McAdams. Krytykom spodobał się jednak bardziej jako tytułowy "Fanatyk" Henry'ego Beana - za tę rolę aktor otrzymał swoją pierwszą nominację do Independent Spirit Award. W psychiatrę wcielił się z kolei Ewan McGregor, laureat m.in. 2 nagród BAFTA ("Trainspotting" i "Młody Adam") i Europejskiej Nagrody Filmowej za "Moulin Rouge!". McGregor stał się idolem publiczności po występie w "Gwiezdnych wojnach", gdzie wcielił się w Obi-Wan Kenobiego. Po sukcesie filmu angielscy dziennikarze przypomnieli mu jego wcześniejsze wypowiedzi o niechęci do kina komercyjnego (aktor początkowo występował wyłącznie w niezależnych produkcjach). McGregor miał wówczas odpowiedzieć: "Wiem, co zawsze mówiłem, ale, halo! Przecież to są "Gwiezdne Wojny"!". Wydaje się jednak, że Brytyjczyk w Hollywood przekonał się jakoś do występów w komercyjnych superprodukcjach. Ochoczo kandydował do roli Jamesa Bonda, znalazł się w obsadzie dubbingu "Robotów" i "Szeregowca Dolota", wystąpił ze Scarlett Johansson w fantastyczno-naukowej "Wyspie", a nawet przyjął rolę w wojennym fresku Ridleya Scotta "Helikopter w ogniu".

WASZE OPINIE

Zoran

Jeden z bardziej zakręconych filmów ale warto zobaczyć.

gimbas

Sen? Jawa? Kogo to obchodzi film jest godny uwagi i to się liczy!!!

Jesse

Heh, coś w tym jest. Ale właśnie zastanawianie się o co chodzi jest najprzyjemniejsze. Jakby się było współscenarzystą.
ZOSTAŃ
reżyseria:
USA, 2005
Do gabinetu psychiatry Sama Fostera (Ewan McGregor) trafia Henry Letham (Ryan Gosling), student z traumatyczną przeszłością. Jako jedyny ocalał z wypadku samochodowego, w którym zginęli jego rodzice i dziewczyna. Teraz Henry zmaga się z przerażającymi wizjami, koszmarami i samobójczymi myślami.
thriller
ZOSTAŃ
4,7 5 1 38