EMISJE

ND | 01.11 | 03:25

CANAL+ PREMIUM

ND | 01.11 | 04:25

CANAL+1

Żurek

Polska, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 70 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zdobywca wielu prestiżowych nagród - w tym dwóch Orłów - z rewelacyjną rolą Katarzyny Figury.

Współczesna Polska, małe przygraniczne miasteczko. 40-paroletnia Halina Iwanek (Katarzyna Figura) jest wdową samotnie wychowującą córkę Iwonkę (Natalia Rybicka). Kilka miesięcy wcześniej mąż Haliny popełnił samobójstwo w ramach protestu przeciw likwidacji tutejszej kolei. 15-letnia Iwonka jest opóźniona w rozwoju i cierpi na padaczkę. Zaskoczeniem dla wszystkich jest więc fakt, że jest w ciąży. Dziewczyna nie chce zdradzić, kto jest ojcem dziecka. Halina przysięga na grobie męża, że pozna prawdę i do Bożego Narodzenia ochrzci dziecko nadając mu imię ojca. Nagabywana przez matkę Iwonka wskazuje za każdym razem innych kandydatów. Raz ojcem jest obecny kochanek Haliny, Władek (Marek Kasprzyk), innym razem nauczyciel plastyki (Andrzej Niemirski), potem młody żołnierz (Dariusz Wnuk) z tutejszej jednostki wojskowej, a w końcu ich sąsiad Matuszek (Zbigniew Zamachowski). Prawda jest jednak gdzie indziej.

Ekranizacja opowiadania Olgi Tokarczuk jest drugim pełnometrażowym filmem RYSZARDA BRYLSKIEGO. Reżyser zadebiutował dekadę temu głośnym dramatem "Deborah" z Renatą Dancewicz w roli głównej. "Żurek", kameralny dramat telewizyjny, zdobył wiele prestiżowych wyróżnień, a wśród nich: nagrodę za reżyserię na MFF w Dubrowniku, "Brązowy Gryf" na MFF dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni Valle Piana, trzy nagrody na FPFF w Gdyni (nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla filmu telewizyjnego, nagroda Rady Programowej TVP za realizację misji nadawcy publicznego i nagroda "Teletygodnia" dla filmu telewizyjnego) oraz dwa Orły (montaż i główna rola kobieca dla Katarzyny Figury).

WASZE OPINIE

Fred Krueger

Sam nie wiem, jak to się stało, ale jeszcze nie widziałem tego filmu i dziś się "za niego zabiorę"... czytam komentarze, a tu... komentarz niejakiego Pero... klasa sama w sobie... błazenada...

Primo

Świetna rola Natalii Rybickiej! Film dla wszystkich miłośników dobrego kina polskiego.
Ocena: 8/10

pero

Całkiem niezły film. Ojcem dziecka jest tatuś Iwonki :-)
Żurek
reżyseria:
Polska, 2003
Zdobywca wielu prestiżowych nagród - w tym dwóch Orłów - z rewelacyjną rolą Katarzyny Figury.
dramat obyczajowy
Żurek
3,3 5 1 15