Zwerbowana miłość

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: sensacyjny/polityczny

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1989. Trwają przygotowania do obrad Okrągłego Stołu. Wysokiej rangi funkcjonariusze MSW mikrofilmują materiały operacyjne, którymi po czerwcowych wyborach będzie można szantażować przyszłą władzę.

Tajne akta fotografuje i kopiuje kapitan SB Siejka (Krzysztof Stroiński), który postanawia sprzedać je za grube pieniądze. W tym ryzykownym przedsięwzięciu pomaga mu inny kapitan SB Andrzej (Robert Więckiewicz). Obaj układają plan przejęcia tajnych materiałów, które zostały zdeponowane w wiedeńskim banku. Podjąć je może tylko agentka po podaniu kilkucyfrowego kodu. Do owej kobiety podobna jest warszawska prostytutka Anna (Joanna Orleańska). Andrzej uwodzi ją i wmanewrowuje w niebezpieczną grę. Sprawa komplikuje się, kiedy między Anną i Andrzejem rodzi się uczucie, a dziewczyna odkrywa, że jest pionkiem w grze. Z zakochanej kobiety zmienia się w anioła zemsty, który przy pomocy przyjaciółek, Elwiry (Sonia Bohosiewicz) i Helenki (Maria Seweryn), postanawia zrealizować śmiały plan.

TADEUSZ KRÓL, były szef redakcji dokumentu w telewizyjnej "Dwójce", to dokumentalista, który "Zwerbowaną miłością" debiutuje w fabule. Scenariusz filmu autorstwa Króla i Pawła Szlachetki został oparty na faktach. Twórcom udało się dotrzeć do bohaterów wydarzeń, którzy podzielili się z nimi swoimi wspomnieniami. Zdaniem Juliusza Machulskiego, opiekuna artystycznego filmu, "Zwerbowana miłość" ma klimat francuskiego dzieła "Barocco" Andre Techine'a z 1976 roku. To polityczny thriller, którego tłem są wydarzenia historyczne, ale przede wszystkim opowieść o tragicznej miłości. W femme fatale wcieliła się Joanna Orleańska ("Bezmiar sprawiedliwości", "Senność", "Huśtawka"), która za tę rolę otrzymała nominację do Złotej Kaczki oraz nagrodę za debiut aktorski na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Robert Więckiewicz ("Wszystko będzie dobrze", "Ile waży koń trojański?, "Śluby panieńskie"), podobnie jak w "Różyczce" Kidawy-Błońskiego, gra oficera SB. W kapitana Siejkę, samotnego, zmęczonego życiem, starzejącego się cynika, wciela się Krzysztof Stroiński ("Ogród Luizy", "Enen", "Uwikłanie"), który z tematem tajnych teczek i dokumentów zetknął się w filmie "Rysa". Tło fabularnej intrygi wzbogacają autentyczne audycje radiowe i programy telewizyjne oraz świat PRL-owskich prostytutek. Reżyser pokazuje też pewne techniki operacyjne, posługując się w niektórych dialogach specyficznym żargonem pracowników służb specjalnych. Zdjęcia do "Zwerbowanej miłości" zrealizował Tomasz Augustynek ("Niezwyciężony" oraz seriale: "Odwróceni", "Ratownicy"), który za ten film otrzymał nominację do nagrody Złota Kaczka. Nominacją do tej nagrody uhonorowany został także Tadeusz Król za najlepszy film i scenariusz (wspólnie z Pawłem Szlachetko).

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

PatWroclaw

Dobry film, polecam

gonia1708

Mnie też ten film nie zachwycił - Różyczka jest moim numerem 1 ! Obejrzeć można ale nie koniecznie ...

pedro

Szczerze mówiąc nie spodobał mi się ten film. Ciekawy scenariusz i dobra historia. Jednak film ten jest bardzo nużący, chwilami wydawał mi się wręcz nudny. Sorry, ale nie zachwyciła mnie ta produkcja.
Zwerbowana miłość
reżyseria:
Polska, 2009
Rok 1989. Trwają przygotowania do obrad Okrągłego Stołu. Wysokiej rangi funkcjonariusze MSW mikrofilmują materiały operacyjne, którymi po czerwcowych wyborach będzie można szantażować przyszłą władzę.
sensacyjny/polityczny
Zwerbowana miłość
4,1 5 1 9