PREMIERA

2012.04.21

CANAL+ PREMIUM

Zwycięstwo

La counquête/The conquest

Francja, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film biograficzny

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

6 maja 2007 roku. We Francji odbywa się druga tura wyborów prezydenckich, tymczasem faworyt rywalizacji o najwyższy urząd w państwie, Nicolas Sarkozy (Denis Podalydès), zaszywa się przed światem.

Cécilią (Florence Pernel), co potwierdza jego obawy o rozpadzie małżeństwa. Rozgoryczony i bezradny, zaczyna rozpamiętywać minione pięć lat, w trakcie których zdołał wspiąć się na szczyty politycznej władzy, komplikując jednocześnie życie osobiste. Przed oczami przyszłego prezydenta Francji stają wszystkie polityczne intrygi, medialne potyczki i pozamałżeńskie romanse, w których brał udział.

W "Zwycięstwie" reżyser XAVIER DURRINGER podjął odważną próbę pokazania prywatnej historii prezydenta Francji, Nicolasa Sarkozy'ego. "Sarko", pomimo wielu kontrowersji wokół jego osoby, jest powszechnie postrzegany jako charyzmatyczny i twardy polityczny gracz. Durringer postanowił jednak zajrzeć pod maskę, której prezydent wydaje się nigdy nie zdejmować.

Scenariusz, który napisał Patrick Rothman ("Wewnętrzny wróg") dotyczy czasów poprzedzających zwycięską kampanię Sarkozy'ego z roku 2007 i traktuje o jego wcześniejszych doświadczeniach - zarówno tych na arenie politycznej, jak i tych z życia osobistego. Efektem jest słodko-gorzki, szczery i krytyczny filmowy portret jednego z najbardziej wpływowych ludzi Europy.

Znakomite kreacje w "Zwycięstwie" stworzyli m.in. nominowany za tę kreację do Cezara odtwórca głównej roli Denis Podalydès ("Letni zawrót głowy", "Pokolenie nienawiści", "Do ośmiu razy sztuka") oraz filmowa Cécilia Sarkozy, czyli Florence Pernel ("Trzy kolory: Niebieski", "Z tygodnia na tydzień"). Nominację do Cezara dla najlepszego aktora drugoplanowego zapewnił sobie wcielający się w Jacques'a Chiraca Bernard Le Coq ("Van Gogh", "Wspominać rzeczy piękne"). "Inteligentny, intrygujący i uderzająco dojrzały dramat o marszu Sarkozy'ego ku władzy" - pisał o "Zwycięstwie" recenzent "Los Angeles Times" Kenneth Turan. Roger Ebert na łamach "Chicago Sun-Times" wyrokował zaś: "Ten film może czasem jawić się jako komedia. W istocie jednak jest zupełnie realistyczny. Po prostu prawdziwe życie publicznych postaci może niekiedy okazać się nieodparcie zabawne".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

Jamal

Czyżbym tylko ja się skusilł na ten film ? Lubię tematyke polityczną jednoczesnie się nią brzydząc. Jest więc coś takiego, że ogladając film o tym obrzydlistwie możemy uraczyć się dobrym filmem :) Niestety, nie kazdy potrafi zamienic dramaturgie politycznych targów i walk w ciekawą filmowo historie. Tak było z tym filmem. Znudzilem sie dosc szybko. Może dla niewymagajacego Francuza był to ciekawy film ale ja szczerze odradzam.
Zwycięstwo
reżyseria:
Francja, 2011
6 maja 2007 roku. We Francji odbywa się druga tura wyborów prezydenckich, tymczasem faworyt rywalizacji o najwyższy urząd w państwie, Nicolas Sarkozy (Denis Podalydès), zaszywa się przed światem.
film biograficzny
Zwycięstwo
3,7 5 1 3