PREMIERA

2010.12.21

CANAL+ PREMIUM

ZWYCIĘZCA

Vincere

Włochy/Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Włochy, lata dwudzieste XX wieku. Młody Benito Mussolini (Filippo Timi) jest wydawcą rewolucyjnego pisma "Avanti!", a przy tym zagorzałym socjalistą, pragnącym poprowadzić masy ku nowej i lepszej przyszłości: antyklerykalnej, antymonarchicznej i społecznie wyemancypowanej włoskiej republice.

W Mediolanie poznaje piękną i zmysłową Idę Dalser (Giovanna Mezzogiorno). Kobieta zakochuje się bez pamięci w charyzmatycznym i żarliwym rewolucjoniście i rodzi mu dziecko. Aby finansować gazetę "Il Popolo d'Italia" oraz rodzącą się Partię Faszystowską sprzedaje majątek. Po wybuchu I wojny światowej Mussolini wstępuje do wojska i znika bez śladu. Ida szuka go z wielką determinacją i znajduje w wojennym lazarecie od opieką Racheli Guidy (Michela Cescon), którą właśnie poślubił. Benito wyrzeka się Idy, ale ona nie ustępuje. Czuje się prawowitą żoną i publicznie żąda uznania dziecka. Staje się dla robiącego karierę polityczną Mussoliniego osobą niewygodną i uciążliwą. Zostaje objęta policyjnym dozorem, a później trafia do zakładu dla obłąkanych.

MARCO BELLOCCHIO ("Niańka", "Czas religii", "Witaj, nocy"), jeden z najciekawszych współczesnych włoskich reżyserów i scenarzystów, uchodzi za socjologa kina, który pokazuje, jak działają mechanizmy władzy. Jego "Zwycięzca" opowiada o mało znanym epizodzie z życia Benito Mussoliniego, jego związku z Idą Danser, który nigdy nie był traktowany poważnie i zazwyczaj pomijany milczeniem. Pomysł na scenariusz, który powstał we współpracy z Danielą Ceselli ("Podglądaczka"), Bellocchio zaczerpnął z filmu dokumentalnego "Il Segreto di Mussolini" autorstwa Fabrizia Laurente i Gianfranca Corelliego, a także z książek "Mussolini's Marriage" Marco Zeniego i "Mussolini's Secret Child" Alfreda Pierona. Autorzy opisują w nich największą tajemnicę duce, który w 1914 roku zawarł małżeństwo z Idą Dalser, piękną i bogatą kobietą, która została matką jego syna i ofiarą jego politycznej kariery. Nie wiadomo, czy rzeczywiście Ida Dalser była formalnie pierwszą żoną Mussoliniego. Może było to urojenie zdesperowanej kobiety. Nie zachowały się żadne dokumenty o zawarciu małżeństwa, ale dokument "Il Segreto di Mussolini" stawia tezę, że akta ślubu zostały zniszczone. W swoim filmie Bellocchio nie zajmuje w tym temacie jednoznacznego stanowiska, ale łatwo daje się odczytać jego intencje. Obraz wzbudził zresztą we Włoszech spore kontrowersje na temat prawdziwego oblicza zła i postaci Benito Mussoliniego, którego w publicznych debatach porównywano z Silvio Berlusconim.

"Zwycięzca" nie jest biografią Mussoliniego ani obrazem politycznym, odsłaniającym ciemne strony historii Włoch. To poruszający dramat odrzuconej kochanki, historia miłości, która została zniszczona przez świat polityki i ideologii, opowieść o obsesji, która przeradza się w uporczywą walkę o godność. Ale to także przypowieść o kulisach sprawowania władzy, uniwersalna historia o naturze zła. Idę Dalser zagrała odważnie i prawdziwie Giovanna Mezzogiorno ("Okna", "Miłość w czasach zarazy", "Spotkanie w Palermo"). Filippo Timi ("Tamta kobieta", "Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą") jako Benito Mussolini pokazuje dwie twarze: subtelnego kochanka i idealisty oraz pełne nienawiści i zaślepienia oblicze człowieka władzy. W ujęciach przedstawiających wydarzenia po 1922 roku na ekranie pojawiają się tylko autentyczne obrazy dyktatora, w filmie wykorzystano bowiem bogate materiały archiwalne. "Zwycięzca" uwodzi ponadto klimatem i pomysłami inscenizacyjnymi, a istotną rolę odgrywa tu gra kolorem, światłem i cieniem, a także muzyka i montaż.

WASZE OPINIE

Jamal

I pochwalę i skrytykuję. Niewatpliwie rezyser (pamietacie jego rewelacyjny "Witaj nocy" ?) zabrał się za ciekawy temat, ukazujac mniej znany fragment z zycia Mussoliniego. Ciekawie tez pokazal to w swoim filmie gdzie w pierwszej połowie poznajmy te historie a w drugiej juz tylko zmagania sie z praktycznie wszystkimi jego kochanki/żony. Nie widzimy Mussoliniego, dowiadujac sie o nim jedynie z gazet i migawek dokumentalnych. To ciekawy zabieg, odbieramy te historie tak jaka byla, czyli na uboczu wielkich wydarzen, ktore kształtowaly Włochy i Europę. Bardzo dobra muzyka, kilka fajnych ujęć szczegolnie w pierwszej części. Jednoczesnie czuję niedosyt (to ta krytyka), bo druga godzina choc dynamiczniejsza, byla pozbawiona tego co zapowiadaly piewrwsze fragmenty filmu, czyli wiecej symboliki, surrealizmu w akcji filmu. Mimo to film polecam, warto obejrzec.

Ozdoba filmu bylo to o czym pisze Blue-Grey, fragmenty pokazow kinowych w poczatkach kina. Fantastyczne, no i te przemowienia Mussoliniego.

A na koniec dwie ciekawostki: (moze nie wszyscy wiedza) film mial premiere w kinach w polowie pazdziernika 2010 :)
Druga ciekawostka: znawcy jezyka wloskiego twierdza, ze tytul zle przetlumaczono. Powinno byc Zwyciestwo a nie Zwyciezca :)

Markus

A mnie ten film rozczarował, pewnie dlatego że miałem względem niego inne oczekiwania. Rzadko zdarza mi sie usypiać przed TV, a wczoraj, niestety, mi się to zdarzyło w trakcie projekcji 'Zwycięzcy'. No cóż, wole inne gatunki filmowe i ten do mnie nie przemawiał.

Blue-Grey

Ajwi, od dłuższego czasu widzę, chociaż czasem niezupełnie się zgadzamy, że jesteś dobrą i lapidarną recenzentką. Załóż swoje konto na naszym forum. Świątecznie pozdrawiam! [:-)]
ZWYCIĘZCA
reżyseria:
Włochy/Francja, 2009
Włochy, lata dwudzieste XX wieku. Młody Benito Mussolini (Filippo Timi) jest wydawcą rewolucyjnego pisma "Avanti!", a przy tym zagorzałym socjalistą, pragnącym poprowadzić masy ku nowej i lepszej przyszłości: antyklerykalnej, antymonarchicznej i społecznie wyemancypowanej włoskiej republice.
dramat historyczny
ZWYCIĘZCA
4,1 5 1 14