PREMIERA

2014.10.11

CANAL+ PREMIUM

Życie Adeli: Rozdział 1 i 2

La Vie d'Adèle. Chapitre 1 et 2

Belgia/Francja/Hiszpania/Tunezja, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Złota Palma w Cannes, Cezar, Independent Spirit Award i nominacja do Złotego Globu, film o którym canneńskie jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga napisało: "absolutne arcydzieło filmowe - śmiała i pełna pasji opowieść o miłości".

Adela (Adèle Exarchopoulos) ma 15 lat, uczy się w liceum i chce zostać nauczycielką. Wiedzie życie zwyczajnej nastolatki - ma wielu znajomych i dobre relacje z rodzicami, a jednak nie jest do końca szczęśliwa. Zaczyna spotykać się z przystojnym kolegą ze szkoły Thomasem (Jérémie Laheurte). Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks i miłosne rozczarowanie. Wtedy poznaje niebieskowłosą studentkę sztuk pięknych Emmę (Léa Seydoux). Pochodząca z dobrej rodziny, wykształcona Emma nie ukrywa przed Adelą swojej homoseksualnej orientacji. Dziewczyny wchodzą w namiętny, trwający kilka lat związek, w którym Adela odkrywa swoje pragnienia, ale dowiaduje się także, czym jest tęsknota i dogłębne poczucie starty.

"Życie Adeli - Rozdział 1 i 2" to film, o którym canneńskie jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga napisało: "absolutne arcydzieło filmowe - śmiała i pełna pasji opowieść o miłości". Reżyser obrazu - urodzony w Tunezji ABDELLATIF KECHICHE - opowiada w nim o dojrzewaniu inteligentnej, wrażliwej nastolatki, która po nieudanym pierwszym związku z kolegą z liceum zakochuje się bez pamięci w starszej od siebie dziewczynie. Pokazany na przestrzeni kilku lat namiętny związek kobiet jest intymną, ale jednocześnie uniwersalna love story, która podbiła serca krytyków i widzów. Podczas 66. festiwalu w Cannes jury przyznało Złotą Palmę filmowi, ale Spielberg wymienił przy tej okazji również odtwórczynie dwóch głównych ról, Adèle Exarchopoulos i Léę Seydoux, starając się uhonorować w ten sposób ich pracę. Nagrody dostać nie mogły, bowiem zgodnie z zasadami przyznawania nagród w Cannes, zwycięski obraz nie może dostać również wyróżnienia aktorskiego. "Życie Adeli" zdobyło także m.in. Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) w Cannes, Cezara, Independent Spirit Award i nominację do Złotego Globu jako najlepszy film nieanglojęzyczny.

WASZE OPINIE

Jamal

Abdellatifa Kechiche czekało trudne wyzwanie by tak mocno wyeksploatowany w kinie temat miłości przedstawić w sposób wciągający i odkrywczy. Dzięki temu, że ta sztuka mu się udała, otrzymaliśmy jeden z najciekawszych filmów o miłości w historii kina. Do tego niemiłosiernie wciągający, co nie jest proste w przypadku filmu 3-godzinnego. To film dla ludzi wrażliwych, kinomani z gatunku łubu-du mogą sobie ten film odpuścić.

Uważny widz dostrzeże, że przedstawiona historia miłosna ukazana jest w postaci schematu typowego zauroczenia miłosnego. Choć dotyka też innych kwestii o których piszę dalej, to razem z główną bohaterką wędrujemy przez fazę pierwszego wejrzenia, zakochania, trwania i rozczarowania dzieląc z nią jej ekranowe uczucia. Każda faza jest zupełnie inna i realistycznie ukazana. Uniwersalnie przekonująca, mogła bowiem mieć miejsce w jakimkolwiek innym kraju i związku.

Reżyser pozwolił sobie na przedstawienie tej sytuacji wyjściowej w formie miłości lesbijskiej nastoletniej dziewczyny do przypadkowo spotkanej osoby. Pomimo tego, że tematyka LGBT nie jest już tematem tabu w światowym kinie, to jednak dzięki takiemu manewrowi historia ukazana na ekranie bardziej nas dotyka. Nie mamy tu bowiem znużenia czymś co już znamy, co już widzieliśmy. Kibicujemy głównej bohaterce, wzruszamy się wraz z nią i dzielimy z nią smutne chwile. Rozumiemy jej rozterki i odczuwamy żal gdy w miłosnym życiu po prostu coś nie wychodzi.

Reżyser powiedział nam też sporo o roli stosunków społecznych utrudniających nasze życiowe plany. Adela nie pasuje do świata Emmy. Prowadzi życie typowe, normalne a jej nauczycielskie aspiracje nie mieszczą się w głowach artystycznego i wolnego środowiska Emmy. Po raz kolejny uzmysławiamy sobie, że wiązanie się ludzi z różnych grup życiowych jest przedsięwzięciem obarczonym dość dużym ryzykiem.

Przy okazji mamy poruszony społeczny aspekt miłości lesbijskiej. Film ten chciałbym polecić wszystkim polskim homofobom, by zobaczyli z jakimi problemami stykają się osoby o tej orientacji. Począwszy od problemów szkolnych do tych związanych z codziennym życiem. To osoby, które możemy spotkać każdego dnia. Posiadają jakieś zajęcie, zainteresowania, potrzebę miłości. Czyli wszystko to, czego wymaga czarno-biały scenariusz życia radykalnie prawicowych osób. Postrzeganie przez nich danego człowieka zmienia się dopiero gdy dowiedzą się o ich orientacji seksualnej. Jeden element życia determinuje wszystkie pozostałe. A przecież tytułowa Adela zakochuje się nagle, bez zastanowienia. Mało tego, wcześniej próbuje miłości z chłopakiem, bez satysfakcji. Ona też potrzebuje miłości, czułości. Ma się tych najpiękniejszych wartości naszej egzystencji tak po prostu wyrzec ?

Nie byłoby tego wszystkiego o czym napisałem i czym się zachwyciłem gdyby nie fenomenalna gra aktorska, szczególnie Adeli. Adele Exarchopoulos i Lee Seydoux to kinowe naturszczyki, których odważna gra zachwyciła wielu i dodała wiarygodności przedstawionej historii. Miał rację Spielberg mówiąc, że to najpiękniejszy film o miłości.

Jamal

Wszystko jest podane w programie na stronie: C+, 27.10.

m.zylka

Kiedy można będzie obejrzeć ponownie wersję reżyserską "nieocenzurowaną" ?
Życie Adeli: Rozdział 1 i 2
Belgia/Francja/Hiszpania/Tunezja, 2013
Złota Palma w Cannes, Cezar, Independent Spirit Award i nominacja do Złotego Globu, film o którym canneńskie jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga napisało: "absolutne arcydzieło filmowe - śmiała i pełna pasji opowieść o miłości".
dramat
Życie Adeli: Rozdział 1 i 2
4,3 5 1 68