PREMIERA

2006.02.10

CANAL+ PREMIUM

ŻYCIE JEST CUDEM

Zivot je cudo

Jugosławia/Francja, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 149 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Podobnie jak w głośnym "Underground" (1995) Emira Kusturicy akcja "Życia..." również toczy się w 1992 podczas wojny na Bałkanach. Na jednej z bośniackich stacji kolejowych mieszka Luka (Slavko Stimac), kolejarz-marzyciel, który chciałby zbudować wokół ojczystej Bośni tory dla turystów, by mogli oni podziwiać piękno jego kraju.

Wraz z Luką mieszka jego żona Jadranka (Vesna Trivalic), śpiewaczka operowa i neurotyczka, która cierpi na ataki paniki i niekontrolowanego szaleństwa oraz syn Milos (Vuk Kostic), który marzy o karierze piłkarza. Życie tej nietuzinkowej rodziny zmienia wybuch wojny. Jadranka ucieka z węgierskim muzykiem, a Milos otrzymuje powołanie do wojska i zostaje wzięty do niewoli. Uratować go może wymiana jeńców, więc Luka przyjmuje pod swój dach pojmanego przez Serbów muzułmańskiego zakładnika. Okazuje się nim jednak kobieta, piękna dziewczyna Sabaha (Natasa Solak), w której Luka zakochuje się, choć na przeszkodzie tej miłości stoi nie tylko rodzina i poczucie odpowiedzialności, ale też polityka (bośniacki kolejarz wiąże się z wrogiem).

"Życie jest cudem" ma wszystkie cechy typowe dla kina EMIRA KUSTURICY: nieprawdopodobną fabułę, karykaturalny sposób przedstawiania świata i groteskowy humor wykorzystujący niemal slapstickowe gagi. Emir Kusturica kręci filmy rzadko, za to każdy z nich powstaje długo - zdjęcia do "Życie jest cudem" z powodu niesprzyjającej pogody i nieustannych zmian w scenariuszu realizowano aż 13 miesięcy (od marca 2002 do kwietnia 2003 roku). Reżyser lubi pracować w gronie przyjaciół i członków rodziny - producentem "Życie jest cudem" jest żona twórcy Maja Kusturica, a kapitana Aleksica gra w nim syn Stribor Kusturica. Obraz ten miał swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie znalazł się w głównym konkursie. Kusturica należy bowiem do wąskiego grona twórców, którzy mogą poszczycić się dwukrotną canneńską Złotą Palmą (za "Tata w podróży służbowej" w 1985 roku i "Underground" z roku 1995), a także nagrodą dla najlepszego reżysera na tym właśnie festiwalu (za "Czas Cyganów" z roku 1989).
EMIR KUSTURICA

Emir Kusturica to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych mieszkańców byłej Jugosławii. Swoją międzynarodową popularność zawdzięcza nie tylko uprawianemu z pasją kinu, ale i zaangażowaniu w życie politycznie swojej rozdartej bratobójczą wojną ojczyzny.

Urodził się 24 listopada 1954 roku w Sarajewie w Jugosławii (dziś: Bośnia). Reżyserskie szlify zdobywał w legendarnej już szkole filmowej FAMU w Pradze. Pierwsze zawodowe kroki stawiał - już po powrocie do Jugosławii - na planach realizacji telewizyjnych ("Nevjeste dolaze", "Bife 'Titanik'"). W 1981 roku zadebiutował na kinowym ekranie obsypanym nagrodami "Czy pamiętasz Dolly Bell?" (m.in. Złoty Lew na MFF w Wenecji). Swój talent i klasę potwierdził kolejnym filmem - legendarnym już "Tatą w podróży służbowej" (Złota Palma na MFF w Cannes i nominacja do Oscara i Złotego Globu), który oprócz prestiżowych wyróżnień, przyniósł mu międzynarodową popularność. Po sukcesie "Czasu Cyganów" (m.in. nagroda za reżyserię na MFF w Cannes), Kusturica wyjechał do USA, gdzie zrealizował po angielsku i z gwiazdorską obsadą (Johnny Depp i Faye Dunaway) "Arizona Dream" (1993), nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Mimo uznania reżyser zdecydował się wrócić do ojczyzny. Jego społeczne pasje znalazły wyraz w doskonałym, choć chłodno przyjętym przez rodaków, dramacie politycznym "Underground" (1995, Złota Palma na MFF w Cannes) oraz tragikomediach "Czarny kot, biały kot" (1998, Srebrny Lew na MFF w Wenecji) i "Życie jest cudem" (2004, Cesar). W 2005 wziął udział w niecodziennym projekcie "All The Invisible Children", będącym poświęconym dzieciom zbiorem nowel zrealizowanych przez ośmiu reżyserów z całego świata (m.in. Spike'a Lee, Ridleya Scotta i Johna Woo). Autorem scenariusza noweli Kusturicy był jego syn Stibor.

Kusturica do większości swoich filmów sam pisze scenariusze, czasem pojawia się też przed kamerą (za rolę we "Wdowie św. Piotra" Leconte'a został nominowany do Cesara). Jednak zainteresowania artysty nie ograniczają się jedynie do kina. Od 1986 roku jest basistą rockowej formacji Zabranjeno Pusenje (znanej też jako The No Smoking Orchestra), w której występuje również jego syn Stibor. Ich kompozycje można usłyszeć m.in. na ścieżce dźwiękowej filmu "Czarny kot, biały kot". Pięć lat temu nakręcił dokument o swoim zespole "Historie 'ósemką' Emira Kusturicy" ("Super 8 Stories by Emir Kusturica")".

Reżyser, choć przebywa często za granicą, czynnie włącza się w życie polityczne i społeczne swojego kraju. W 2005 roku otrzymał Philippe Rotthier European Architecture Award za zaprojektowanie i wybudowanie wioski Drvengrad w serbskich Uzicach. Znany jest też z tego, że często wdaje się w burzliwe spory z jugosłowiańskimi politykami: w 1993 roku wyzwał na pojedynek lidera serbskich nacjonalistów Vojislava Seselja, a dwa lata później, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Belgradzie, pobił scenarzystę Nebojsę Pajkicia - lidera nacjonalistycznej Nowej Serbskiej Prawicy. Poglądy polityczne były również przyczyną zerwania znajomości Kusturicy z Goranem Bregoviciem, z którym przez wiele lat od "Czasu Cyganów" współpracował.

Pasje zawodowe i społeczne artysty nie wpływają negatywnie na jego życie rodzinne: od lat jest mężem Mai Kusturicy, z którą ma dwoje dzieci: syna Stribora i córkę Dunje.

WASZE OPINIE

Zbyszek

Polecam Czas Cyganów. Ten sam klimat.

gru

Uwielbiam Kusturice!!! "Czarny kot, biały kot" - płakałem cały film...ze śmiechu:)
ŻYCIE JEST CUDEM
reżyseria:
Jugosławia/Francja, 2004
Podobnie jak w głośnym "Underground" (1995) Emira Kusturicy akcja "Życia..." również toczy się w 1992 podczas wojny na Bałkanach. Na jednej z bośniackich stacji kolejowych mieszka Luka (Slavko Stimac), kolejarz-marzyciel, który chciałby zbudować wokół ojczystej Bośni tory dla turystów, by mogli oni podziwiać piękno jego kraju.
komediodramat
ŻYCIE JEST CUDEM
4,9 5 1 68