Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2011.02.23

CANAL+ PREMIUM

Życie mniej zwyczajne

A Life Less Ordinary

Wielka Brytania/USA, 1997

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

4.00

Opis

Robert Lewis (Evan McGregor) marzy o napisaniu powieści, której bohaterką będzie córka Marilyn Monroe i J.F.K. Tymczasem jego głównym zmartwieniem jest zapewnienie sobie podstaw normalnej egzystencji.

Pracuje jako sprzątacz w biurowcu, który należy do dużej korporacji, pewnego dnia zostaje jednak zastąpiony przez robota i traci zatrudnienie. Do tego rzuca go dziewczyna (K.K. Dodds) i dostaje nakaz eksmisji. Sytuacja, w której się znalazł rodzi w nim agresję. Zdesperowany wkracza do gabinetu szefa korporacji Naville'a (Ian Holm), terroryzuje go bronią zabraną ochroniarzom i uprowadza jego piękną córkę Celine (Cameron Diaz). Porywaczem i jego ofiarą są zainteresowane anioły O'Reilly (Holly Hunter) i Jackson (Delroy Lindo), których misja polega na łączeniu ludzi w szczęśliwe związki. Z takim zadaniem wysłał ich na Ziemię archanioł Gabriel (Dan Hedaya). Przedsięwzięciu grozi jednak niepowodzenie, bowiem sprytna Celine ma ochotę oskubać skąpego ojca, a nieporadny Roberta nie wydaje się do tego wymarzonym partnerem.

DANNY BOYLE ("127 godzin", "Niebiańska plaża", "28 dni później", "Slumdog. Milioner z ulicy") jest laureatem m.in. Oscara, Złotego Globu, BAFTA, Czeskiego Lwa i Europejskiej Nagrody Filmowej. Jego "Płytki grób" i "Trainspotting" sprawiły, że pisano o narodzinach "nowego talentu" i "nadziei brytyjskiego kina ". Swój udział w sukcesie obu produkcji miał także producent Andrew Macdonald, scenarzysta i pisarz John Hodge ("Ostatnia odsłona", "Ciemność rusza do boju") oraz odtwórca głównych ról Ewan McGregor, aktor wcześniej prawie nieznany. Ten sam zespół w 1997 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby zrealizować tam kolejny film "Życie mniej zwyczajne".

Ewan McGregor jako Robert Lewis jest nieudacznikiem, życiowym rozbitkiem, który po raz kolejny stracił pracę. Partnerująca mu Cameron Diaz gra córkę bogatego przemysłowca, wykształconą i rozpieszczoną młodą kobietę, która szybko staje się postacią dominującą w relacji z Robertem. Kieruje jego działaniami, mówi dokładnie co, jak i kiedy ma robić. W zasadzie trudno określić, kto naprawdę jest porywaczem, a kto porwanym. W drugoplanowych rolach aniołów na uwagę zasługuje występ Holly Hunter ("Fortepian", "Firma", "Trzynastka") i Delroya Lindo ("Ostatni bastion", "Jądro Ziemi", "Sahara"). Na ścieżce dźwiękowej można usłyszeć m.in. utwory wykonywane przez Bobby'ego Darina, Elvisa Presleya, Becka oraz zespoły The Shirelles, The Prodigy, R.E.M., The Cardigans i Oasis. Autorem zdjęć jest Brian Tufano ("Billy Elliot" - nominacja do nagrody BAFTA, "Nigdy nie będę twoja").
Życie mniej zwyczajne
reżyseria:
Wielka Brytania/USA, 1997
Robert Lewis (Evan McGregor) marzy o napisaniu powieści, której bohaterką będzie córka Marilyn Monroe i J.F.K. Tymczasem jego głównym zmartwieniem jest zapewnienie sobie podstaw normalnej egzystencji.
komedia romantyczna
Życie mniej zwyczajne
3,5 5 1 4