PREMIERA

2009.07.05

CANAL+ PREMIUM

ŻYCIE PRZED OCZAMI

The Life Before Her Eyes

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nastoletnia Diana (Evan Rachel Wood) marzy, by być już dorosła i jak najszybciej wyrwać się z rodzinnego miasta w Connecticut. Tymczasem korzysta z uroków życia nie stroniąc od używek i przygodnego seksu.

Ekscesy Diany z niepokojem obserwuje jej najlepsza przyjaciółka Maureen (Eva Amurri). Skryta i posłuszna woli rodziców dziewczyna, mimo wyraźnej różnicy charakterów, jest jedyną podporą Diany. Pewnego dnia w szkole, do której chodzą ma miejsce tragedia. Dochodzi do masakry rozpętanej przez jednego z uczniów. Podczas strzelaniny Diana i Maureen muszą dokonać trudnego wyboru. Od wstrząsających wydarzeń mija 15 lat. Diana (Uma Thurman) jest przykładną matką i żoną. Nadal mieszka na tych samych, sennych przedmieściach, ale wydaje się szczęśliwa. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć i wraz ze zbliżającą się rocznicą tragedii w szkole powracają dawne demony.

Przystępując do realizacji "Życia przed oczami" VADIM PERELMAN miał już w Hollywood opinię utalentowanego reżysera. Zdobył ją pięć lat wcześniej głośnym, wielokrotnie nagradzanym "Domem z piasku i mgły" z Benem Kingsleyem i Jennifer Connelly, zrealizowanym poza wielkimi wytwórniami filmowymi. "Życiem przed oczami" pochodzący z Ukrainy reżyser potwierdził swoje zamiłowanie do dramatów obyczajowych, opartych na poczytnych powieściach. Ich wyboru dokonuje sam, będąc od dziecka zaczytanym w książkach, które zastępowały mu zbyt kosztowne wizyty w kinie. W przypadku powieści Laury Kasischke Perelman nie miał najmniejszych wątpliwości: "Przeczytałem książkę i po prostu zakochałem się w niej. Jest poetycka, a jednocześnie wyjątkowo obrazowa. Od pierwszych stron wiedziałem, że chcę zrobić z tego film" - twierdził. Zarówno w powieści, jak i scenariuszu Emila Sterna masakra w szkole stanowi jedynie punkt wyjścia do rozważań o poczuciu winy i wyborach, które pozostawiają ślad na całe życie.

Tematyka filmu wymagała od twórców prawdziwie mistrzowskiej obsady, która udźwignęłaby jego psychologiczną wiarygodność. I tak, w dorosłą Dianę, która nie może uporać się z przeszłością wcieliła się Uma Thurman. Aktorka dawno już nie miała okazji sprawdzić się w podobnym repertuarze. Jej ostatnie dokonania to, obok "Kill Billa", znana widzom komedia romantyczna "Serce nie sługa" czy "Moja super eksdziewczyna", a także remake komediowego musicalu Mela Brooksa "Producenci" i kontynuacja znakomitej komedii gangsterskiej "Dorwać małego" - "Be Cool". Doświadczoną gwiazdę wspierały na planie utalentowane młodsze koleżanki. Znalazła się wśród nich nominowana do Złotego Globu za "Trzynastkę" Evan Rachel Wood i Eva Amurri, córka Susan Sarandon, która nie kryła swych obaw związanych ze swoją rolą. "Zabawne, że Vadim obsadził nas w rolach przeciwnych naszym osobowościom. W rzeczywistości to ja jestem typem "złej dziewczynki", podczas gdy Evan jest tą "dobrą". Z początku trochę mnie to zmartwiło, ale zaufałam Vadimowi i było to interesujące doświadczenie".

WASZE OPINIE

villemo

duchy, sposob prezentacji + lęk dziecka
generalnie problemem jest dla mnie cierpienie dzieci w filmie

znacznie latwiej ogladac Piłe...

ale wszystko jest kwestią osobistych przeżyć bardziej, niż naszej kultury

choć ogólnie masz rację z tym, jak to jest "u nas"

belmondo

Znaczy się - tak szybko się przestraszyłaś ?
Z tego co pamiętam - z upływem czasu w tym filmie było więcej psychologii i dramatu niż horroru.
No ale tak w sumie to te wszystkie filmy o duchach są szkodliwe, bo wywołują w człowieku kolejne lęki. We wschodnich kulturach śmierć uważa się za za normalny element życia i nikt się tam duchów zmarłych nie obawia. To chyba lepsze podejście niż w naszej kullturze.

villemo

[quote belmondo napisał 29.07.2009 19:11]
Ale z drugiej strony - głównym celem filmu wcale nie wydaje się wywoływanie lęku i niepokoju u odbiorcy.
[/quote]
U mnie ten cel wywołany został błyskawicznie i dość trwale ;) Zdecydowanie nie musiałam oglądac nawet całości ;)

Kolejny dowód na to, że granice między gatunkami są płynne.
ŻYCIE PRZED OCZAMI
reżyseria:
USA, 2007
Nastoletnia Diana (Evan Rachel Wood) marzy, by być już dorosła i jak najszybciej wyrwać się z rodzinnego miasta w Connecticut. Tymczasem korzysta z uroków życia nie stroniąc od używek i przygodnego seksu.
dramat
ŻYCIE PRZED OCZAMI
4,7 5 1 23