Fox

PREMIERA

2004.02.03

CANAL+ PREMIUM

ŻYCIE ŚWIADOME

Waking Life

USA, 2001

reżyseria:

gatunek: film animacja/fantasy

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody mężczyzna, bezimienny bohater filmu, wraca do miasta, w którym był przed laty. Jest przekonany, że znajduje się we śnie i chociaż wie o tym, nie może się obudzić.

Żeby znaleźć wyjście z tej sytuacji stara się poznać różnicę pomiędzy życiem na jawie i światem sennych marzeń. Na swojej drodze spotyka różnych ludzi. Ich wypowiedzi to zarówno naukowe wywody (np. monolog profesora Roberta C. Solomona, byłego nauczyciela reżysera), jak i zwykłe banały. Jedni próbują przekazać mu swój sposób na przetrwanie. Inni wraz z nim stają przed najważniejszymi pytaniami i tajemnicami życia. Czy sny są rzeczywistością czy ucieczką od rzeczywistości? Czy możemy kontrolować nasze sny? Co mówią one o naszym życiu i śmierci? O tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?

Oryginalny film RICHARDA LINKLATERA opiera się na ciekawym pomyśle formalnym. Najpierw został w całości zarejestrowany na taśmie filmowej z udziałem żywych aktorów. Później każda klatka filmowa została pomalowana, czego wynikiem stał się pulsujący collage zdeformowanych obrazów i dźwięków. Rzeczywistość w wyniku technologicznej obróbki taśmy przybrała charakter snu na jawie. Głównego bohatera filmu zagrał (użyczając swojego głosu i przetworzonego wizerunku) Wiley Wiggins, który wystąpił wcześniej w filmie Linklatera "Dazed and Confused" (główna nagroda na festiwalu w Locarno). Pojawiają się też Ethan Hawke i Julie Delpy, bohaterowie "Przed wschodem słońca" - nagroda za reżyserię na MFF w Berlinie - oraz znane postaci ze świata showbiznesu, jak reżyser Steven Soderbergh. Linklater, związany przede wszystkim z kinem niezależnym, odniósł ostatnio duży sukces komercyjny komedią "Szkoła Rocka".

WASZE OPINIE

miro

super film, extra dialogi ,.B. dobry pomysł i idea. tchnika takze nowatorska. całość w dobrym stylu

Bajt

Ten film potrafi otworzyc oczy... a jesli nie otworzyc.. to moze chociaz uchylic.. kazdy dialog wart jest wielokrotnego obejrzenia... zrozumienia.

dissimilarity

naprawde świetny film, i wart polecenia tym, którzy pragną rozwijać siebie...
ŻYCIE ŚWIADOME
reżyseria:
USA, 2001
Młody mężczyzna, bezimienny bohater filmu, wraca do miasta, w którym był przed laty. Jest przekonany, że znajduje się we śnie i chociaż wie o tym, nie może się obudzić.
film animacja/fantasy
ŻYCIE ŚWIADOME
4,2 5 1 6