MANANA

PREMIERA

2013.04.11

CANAL+ PREMIUM

2013.07.09

CANAL+1

Życie to jest to

La chispa de la vida

Hiszpania/Francja, 2011

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Opis

Roberto (José Mota) jest specjalistą od reklamy, którego kariera zaczęła się błyskotliwie od wymyślenia hiszpańskiego sloganu dla Coca-Coli. Roberto, który na fali sukcesu został freelancerem, poniósł zawodową porażkę i próbuje teraz bezskutecznie wrócić na łono korporacji.

Ale czasy się zmieniły i jego nazwisko nic już nie znaczy. Żeby znaleźć pomysł na przyszłość, rusza w podróż do przeszłości - do hoteliku w Kartaginie, gdzie spędził noc poślubną z ukochaną żoną Luisą (Salma Hayek). Hoteliku również już nie ma - został zburzony, bo w tym miejscu odkryto ruiny starożytnego amfiteatru. Na jego oficjalnym Roberto pojawia się jako intruz, powoduje nieszczęśliwy wypadek i kończy na ziemi z prętem wbitym w głowę. Wyrok śmierci postanawia jednak przekuć w interes, bo nic nie sprzedaje się lepiej od umierania, zwłaszcza, kiedy śmierć można relacjonować na żywo. Roberto staje się medialnym wydarzeniem dnia, kamery nie spuszczają go z oka, wszystkiego pilnuje wynajęty przez umierającego agent, a stawka za jego śmierć rośnie.

Kino ALEKSA DE LA IGLESII wiele ma wspólnego z cyrkiem - zawrotne tempo akcji łączy się tu z estetyką przesady, realistyczny scenariusz z konwencją karykatury, a groteskowy, wykrzywiony świat zamieszkują postaci z krwi i kości - wyraziste, fascynujące i prawdopodobne. W obsypanej nagrodami "Kamienicy w Madrycie" (2000) de la Iglesia stworzył przenikliwy miniportret hiszpańskiego społeczeństwa posługując się tajemniczym mieszkaniem do sprzedania, w którym ktoś "zostawił" zawrotną sumę pieniędzy. W "The Oxford Murders" z Elijah Woodem i Johnem Hurtem bawił się konwencją kryminału i postacią genialnego seryjnego mordercy, a w głośnym "Hiszpańskim cyrku" rozegrał pojedynek na śmierć i życie między dwoma cyrkowymi klaunami, rywalizującymi o względy tej samej kobiety.

"Życie to jest to" to gorzka satyra na świat zawłaszczany przez korporacyjne zasady, świat, w którym być albo nie być zależy od ceny, jaką ktoś będzie chciał za ciebie zapłacić. W postać Roberta brawurowo wcielił się José Mota, jeden z najbardziej znanych hiszpańskich komików, przez lata pracujący w duecie "Cruz y Raya" z Juanem Muñozem. Przeciwnie do granego bohatera Mota może poszczycić się jedną z najbardziej błyskotliwych karier w historii hiszpańskiej telewizji. W filmie partnerowała mu m.in. Salma Hayek, symbol latynoskiej urody i seksapilu w hollywoodzkim kinie, aktorka nagrodzona Złotym Globem i nominowana do Oscara za główną rolę we "Fridzie" (2002). Oboje aktorzy za "Życie to jest to" otrzymali nominacje do prestiżowej hiszpańskiej nagrody Goya. W Polsce film miał premierę podczas 12. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, gdzie otrzymał nagrodę miesięcznika "Kino" za - jak napisano w laudacji - "inteligentne połączenie komedii z tragedią (egzemplifikujące złożoność ludzkiej egzystencji) i skuteczne przekonanie widzów, że prawdziwe życie może dostarczyć nieco więcej satysfakcji niż wypicie puszki Coca-Coli".

WASZE OPINIE

lpevumwyrq

txwrrlsfx{lsxj, [url=http://www.agetohvryx.com/]ytzgkwsimk[/url]

eaadmguiuv

afvylsfx{lsxj, http://www.tlbdqzydel.com/ qblbsvnjxh

zwophrmujs

gosrklsfx{lsxj, [url=http://www.urrwenbyxh.com/]nqadnrtfzk[/url]
Życie to jest to
reżyseria:
Hiszpania/Francja, 2011
Roberto (José Mota) jest specjalistą od reklamy, którego kariera zaczęła się błyskotliwie od wymyślenia hiszpańskiego sloganu dla Coca-Coli. Roberto, który na fali sukcesu został freelancerem, poniósł zawodową porażkę i próbuje teraz bezskutecznie wrócić na łono korporacji.
dramat
Życie to jest to