PREMIERA

2007.09.28

CANAL+ PREMIUM

Życie ukryte w słowach

La vida secreta de las palabras

Hiszpania, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Hanna (Sarah Polley) jest skrytą, samotnie żyjącą młodą kobietą. Pochodzi z Europy Wschodniej i pracuje jako robotnica przy fabrycznej taśmie. Na spędzenie wymuszonego przez pracodawcę urlopu wybiera wybrzeże Irlandii.

Gdy w hotelu dowiaduje się o wypadku na platformie wiertniczej, zgłasza się do pomocy, mówiąc że jest pielęgniarką. Na miejscu zastaje zdolnego kucharza i fana muzyki, Simona (Javier Camara), naukowca Martina (Daniel Mays) oraz kilku innych mężczyzn. Jest tam jedyną kobietą. Opiekuje się Josefem (Tim Robbins), który próbując ratować życie kolegi-samobójcy, uległ poparzeniu, przejściowo stracił wzrok i najbliższe tygodnie musi spędzić w łóżku. Pełen gorzkiej autoironii Josef usiłuje nawiązać kontakt z milczącą opiekunką, ale Hanna zachowuje rezerwę i powściągliwość. Traumatyczna przeszłość uczyniła z niej osobę surową, nieprzystępną i samotną z wyboru. Żyje w ciszy, bo milczenie jest jej najskuteczniejszą bronią przeciw światu. Po kilku dniach wspólnego mieszkania wyznaje Josefowi, że lubi pieczone kurczaki i jest to pierwsza rzecz, którą mu o sobie mówi. Między okaleczonymi przez los i ludzi Josefem i Hanną zaczyna nawiązywać się nić porozumienia.

Hiszpańska reżyserka ISABEL COIXET kręciła pierwsze filmy kamerą 8mm, którą dostała w prezencie na komunię. Zadebiutowała obrazem "Demasiado Viejo Para Morir Joven" (1988), za który otrzymała nominację do Goi dla najlepszego młodego reżysera. Międzynarodową sławę przyniosło jej "Moje życie beze mnie" (2003), które zdobyło dwie statuetki Goya oraz nagrodę w Berlinie. "Życie ukryte w słowach" było pokazywane w konkursie głównym na festiwalu w Wenecji, gorąco przyjęła je też publiczność festiwalu Era Nowe Horyzonty oraz Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. "11 lat temu trafiłam na platformę wiertniczą u wybrzeży Chile. Od tego czasu wymyślałam historie, które mogły się tam wydarzyć. To fascynujący, stworzony przez człowieka na środku morza mikrokosmos, skupiający ludzi różnych narodowości. Trudno o lepsze miejsce, żeby opowiedzieć tę historię" - mówi Coixet o projekcie, który wyreżyserowała na podstawie własnego scenariusza.

"Napisałam rolę Hanny z myślą o Sarze Polley, z którą pracowałam przy "Moim życiu beze mnie". Podziwiam jej nadzwyczajną zdolność przemiany, dzięki której potrafi być jednocześnie opryskliwa i czuła, wrażliwa i silna, odpychająca i urocza. Do roli podeszła z pasją, która niejednokrotnie odbierała mowę całej ekipie" - wyjaśnia. Chociaż Sarah Polley, prywatnie wielka fanka hokeja, wielokrotnie oświadczała, że celem jej życia było zostanie pisarką, to role w takich filmach, jak "Go" (1999), "eXistenZ" (1999) czy "Ginewra" (1999) ugruntowały jej pozycję jednej z najbardziej utalentowanych aktorek pokolenia. O tym, kto zagra rolę Josefa reżyserka zdecydowała już po napisaniu scenariusza. "Coś mi podszepnęło, że trzeba przekonać Tima Robbinsa. Dzięki niemu postać ta nabrała zaskakująco dużo delikatności i humoru" - mówiła. Tim Robbins, nazywany niekiedy współczesnym Orsonem Wellesem, popularność zdobył rolą w filmie "Bull Durham" (1988). Na jego planie poznał swoją partnerkę życiową, Susan Sarandon, z którą wspólnie poprowadzili oscarową galę w 1993 roku. Skorzystali wtedy ze sposobności i jako członkowie Partii Zielonych wygłosili przemówienie na temat tragedii kilkuset chorych na AIDS Haitańczyków, przetrzymywanych w więzieniu w Guantanamo. Robbins jest laureatem licznych nagród, m.in. Złotego Globu i nagrody Volpi Cup w Wenecji za "Na skróty" Altmana. Jako reżyser debiutował nominowaną do Złotego Globu i nagrodzoną na Flanders International Film Festival komedią "Bob Roberts" (1992) i właśnie na lata 90. przypada najciekawszy okres jego pracy artystycznej. Kreacją w "Drabinie Jakubowa" (1990) udowodnił, że jest utalentowanym aktorem i może wcielić się w krańcowo różne postaci. Dwa lata później zagrał w filmie Roberta Altmana "Gracz", za co otrzymał nagrodę aktorską na festiwalu w Cannes i Złoty Glob. Krytyków zachwycił jednak przede wszystkim filmem "Przed egzekucją" (1995), którego był reżyserem, autorem scenariusza i producentem. Obraz został uhonorowany licznymi wyróżnieniami, w tym Humanitas Award i czterema nagrodami w Berlinie. Robbins nominowany za jego reżyserię do Oscara, statuetkę otrzymał w 2004 za rolę drugoplanową w "Rzece tajemnic" (2003). Stał się tym samym najwyższym aktorem (196 cm wzrostu), który kiedykolwiek zdobył tę nagrodę.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

Sowarek

bardzo fajny, miły pomimo, że dramat

raram

bardzo dobry film warto obejrzec

W. film

Dodatek do mojej mini-recenzji powyżej. Taki ze mnie geniusz, że nie zwróciłem uwagi, iż nazwiska wszystkich głównych aktorów podane są powyżej. Rzecz jasna chodziło mi o panią zwaną Sarah Polley. W.
Życie ukryte w słowach
reżyseria:
Hiszpania, 2005
Hanna (Sarah Polley) jest skrytą, samotnie żyjącą młodą kobietą. Pochodzi z Europy Wschodniej i pracuje jako robotnica przy fabrycznej taśmie. Na spędzenie wymuszonego przez pracodawcę urlopu wybiera wybrzeże Irlandii.
dramat
Życie ukryte w słowach
4,8 5 1 61