PREMIERA

2012.01.24

CANAL+ PREMIUM

Życie z wojną w tle

Life During Wartime

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Siostry Jordan próbują znaleźć szczęście, dźwigając bagaż ponurych doświadczeń.

Najstarsza Trish (Allison Janney) wychowuje dzieci w przekonaniu, że ich ojciec nie żyje. W rzeczywistości jej były mąż (Ciarán Hinds) odsiadywał wieloletni wyrok za pedofilię. Trish próbuje ułożyć sobie życie na nowo z dużo starszym, czułym i opiekuńczym Harveyem (Michael Lerner), który potrafi ją podniecić, choć nie jest w jej typie. Zwolniony z więzienia Bill szuka kontaktu z rodziną, jednak nie może się zdobyć na odwagę. Neurotyczna Joy (Shirley Henderson) nie potrafi zakończyć związku z mężem, który od lat wydzwania do nieznajomych kobiet. Nawiedza ją też duch Andy'ego (Paul Reubens), który popełnił samobójstwo po tym, jak go odrzuciła. Trzecia z sióstr, równie dysfunkcyjna Helen (Ally Sheedy), po odniesieniu sukcesu jako scenarzystka przez lata stroniła od rodziny.

"Życie z wojną w tle" to rodzaj filmowego eksperymentu, na który mógł sobie pozwolić tylko autor tak bezkompromisowy, jak TODD SOLONDZ. Amerykański reżyser, obserwator obyczajowości rodaków, uczynił ją tematem przewodnim swoich tragikomicznych filmów. Znany jest z tego, że nie uznaje tematów tabu, otwarcie mówiąc o tym, co skrywane pod fasadą normalności: o pedofilii, samobójstwach czy aborcji. Twórca "Witaj w domku dla lalek" i "Palindromów" w każdym kolejnym filmie konsekwentnie portretuje ludzi przegranych, którzy nie wzbudzają jednak współczucia, a raczej obrzydzenie. Jego filmy pozbawione postaci, z którymi widz chciałby się identyfikować, nie próbują przypodobać się publiczności. "Jeśli ktoś szuka narcystycznej przyjemności, będzie bardzo zawiedziony moimi filmami" - mówi o swojej twórczości.

W nagrodzonym w Wenecji za scenariusz "Życiu z wojną w tle" Solondz wraca do bohaterów "Happiness" z 1998 roku, jednego ze swoich najgłośniejszych filmów. Role powołanych ponownie do życia, starszych o dekadę bohaterów "Happiness" przejęli jednak inni aktorzy, m.in.: Shirley Henderson ("Wilbur chce się zabić", "Bridget Jones: W pogoni za rozumem"), Allison Janney ("Prezydencki poker", "Juno") i Ciarán Hinds ("Rzym"), którzy musieli wyobrazić sobie, jak zmieniły się postaci w trakcie ich długoletniej nieobecności na ekranie. Podobny zabieg zamiany aktorów, wywodzący się z telewizyjnych oper mydlanych, Solondz zastosował wcześniej w radykalny sposób w "Palindromach", gdzie rolę Avivy odgrywało kilka aktorek w różnym wieku, różnej rasy a nawet płci. "Życie z wojną w tle" uchodzące za jeden z bardziej melancholijnych filmów Solondza to także debiut reżysera w roli tekściarza: Solondz spełnił swoje marzenie, pisząc tekst do tytułowego utworu filmu.

WASZE OPINIE

pedro

Z filmów Todda Solondza znam tylko "Palindromy" (świetne kino). "Życie z wojną w tle" to kontynuacja losów bohaterów filmu "Happiness", którego niestety nie widziałem.
"Życie ... " to kontrowersyjny i trudny film. Opowieść o bolesnej przeszłości kilku postaci, których losy po latach krzyżują się na nowo. Mamy tu matkę i jej dwóch synów. Kobieta po latach spotyka mężczyznę swojego życia, z których chciałaby się związać. Ale czy tak się stanie? Nastolatka Billa, który był molestowany przez ojca. Kolejny bohater to młodszy brat Billa, którego słowa zaważą na losach innych ludzi. Jedną z ważnych postaci tego filmu jest wychodzący z więzienia pedofil. Jet tu jeszcze kilka ciekawych typów ludzkich. Tych ludzi wiele łączy. Jak wiele? Sami zobaczcie.
Mimo, że film porusza trudne tematy tj. molestowanie w rodzinie i jest to kino raczej mroczne warto poświęcić 90 min. na obejrzenie go. Atmosferę potęguje muzyka i bardzo intensywne barwy.
Polecam!

Jamal

Nie mogę powiedzieć, że jestem jego fanem bo widzialem dopiero 2 filmy, jednak po obejrzeniu kilka lat temu na Ale Kino "Palindromów" zachwycilem się mozliwosciami tego amerykańskiego twórcy. Jest niezwykle oryginalny i odważny w tym co robi, tym bardziej czekalem na jego kolejne filmy (niestety, rzadko dostepne w Polsce). "Życie z wojną ..." nie jest tak dobry jak "Palindromy", choć dalej zachwyca umiejętność wygrzebywania w zwyklych zachowaniach i rozmowach różnych cieni naszych osobowosci czy zachowań społecznych. Talent ten jednak nie wystarcza by filmem się zachwycić.
Ciesze sie, ze najnowszy film, "Czarny koń", trafił do dystrybucji w Polsce (niezawodny Gutek). Jest wiec duza szansa, ze C+ ten film pokaże (ale to dopiero najwczesniej pod koniec 2013 bo niestety Gutek przesunal premiere kinową na jesień :(

zalogowany

Todd Solondz to jeden z moich ulubieńców. Ciekaw jestem opinii innych forumowiczów. Zwłaszcza że film był bardzo wąsko rozpowszechniany - tylko jedna kopia, która nie wiem czy wyszła poza warszawską Kinotekę.
Życie z wojną w tle
reżyseria:
USA, 2009
Siostry Jordan próbują znaleźć szczęście, dźwigając bagaż ponurych doświadczeń.
komediodramat
Życie z wojną w tle
3,0 5 1 2