„BIRDMAN” - ZDOBYWCA OSCARA® ZA NAJLEPSZY FILM Z REWELACYJNĄ ROLĄ MICHAELA KEATONA W CANAL+

śr 2 grudnia 2015

Cztery Oscary 2015 w kategoriach: najlepszy film roku, reżyseria, scenariusz oryginalny i zdjęcia Emmanuela Lubezkiego („Grawitacja”). Oscarowe nominacje za role Michaela Keatona, Emmy Stone i Edwarda Nortona. Czarna komedia Alejandra Gonzaleza Iñárritu („Babel”, „21 gramów”, „Amores Perros”) o aktorze, który zbudował karierę na roli kinowego superbohatera, a po latach chce udowodnić sobie i światu, że jest prawdziwym artystą. „Birdman” po raz pierwszy w telewizji w sobotę, 5 grudnia,
o 21:00 tylko w CANAL+.

Birdman

Riggan Thomson (Michael Keaton) stał się sławny, dzięki roli komiksowego Birdmana. Po tym, jak odmówił udziału w kolejnej części cyklu, jego kariera przyhamowała. Po 20 latach próbuje ją wskrzesić. Poświęcając własne oszczędności, zamierza wystawić na Broadwayu adaptację opowiadania Raymonda Carvera - wyreżyserować ją i zagrać w niej główną rolę. W czasie przygotowań do premiery musi stawić czoła licznym przeciwnościom losu, własnemu ego oraz komplikacjom w życiu osobistym. Co gorsza, zaczyna mu się zacierać granica między rzeczywistością a iluzją. Na każdym kroku towarzyszy mu bowiem cień Birdmana, w którego niegdyś się wcielał.Birdman

Film Iñárritu to projekt ze wszech miar wyjątkowy. Tragikomiczny w wymowie, doskonale zagrany, ambitny pod względem realizacyjnym. Przyniósł jego twórcom, oprócz czterech Oscarów, aż 163 inne nagrody filmowe i 238 nominacji. Jednym z elementów stanowiących o niezwykłości „Birdmana” jest fakt, że film kręcono chronologicznie, głównie kamerą z ręki i jest w nim tylko 16 widocznych cięć. Oznaczało to konieczność precyzyjnego zgrania długich, liczących czasem po kilkanaście stron dialogów z ruchem kamery, a wiec także doskonałego przygotowania aktorów. De facto praca na planie bardziej przypominała teatr niż film. „Życie jest jak jedno długie ujęcie – nie można niczego zmontować. Dlatego nakręciłem ten film tak, a nie inaczej. To coś więcej niż zlepek obrazów – to przejażdżka emocjonalną kolejką górską” - mówił o „Birdmanie” reżyser.


Ciekawym zabiegiem w filmie jest także przenikanie się realiów filmowych z rzeczywistością. W aktora, który zdobył sławę rolą superbohatera wcielił się Michael Keaton, który zagrał Bruce’a Wayne’a w „Batmanie” i „Powrocie Batmana” Tima Burtona. Podobnie jak Riggan nie zdecydował się na powtórzenie roli, co zdecydowanie odbiło się na jego karierze. Co ciekawe, w komiksowych adaptacjach występowali także inni aktorzy z „Birdmana”: Edward Norton to Bruce Banner z „Niesamowitego Hulka”, Emma Stone grała Gwen Stacy w dwóch odsłonach „Niesamowitego Spider-Mana”, a Naomi Watts wcieliła się w Jet Girl w „Odlotowej dziewczynie”. Nie jest również tajemnicą, że nieznośny Shiner, którego w „Birdmanie” gra Edward Norton jest parodią samego aktora, który ma reputację „trudnego we współpracy”. „Byłem zaskoczony tym, jak wiernie opisano teatralny światek Nowego Jorku. Znam go od lat i muszę przyznać, że film pokazuje samą prawdę” – mówił o filmie Norton.Birdman

CIEKAWE FAKTY:


Naomi Watts pracowała wcześniej z Iñárritu przy filmie "21 gramów". W filmie tym grał również Sean Penn, który wręczał reżyserowi Oscara za najlepszy film roku.


"Birdman" to pierwszy w historii zwycięzca Oscara za najlepszy film roku w całości nakręcony cyfrowo.


"Birdman" to pierwszy od 16 lat film zaliczany do kategorii "komedia", który zdobył Oscara za najlepszy film roku. Poprzednim był "Zakochany Szekspir" (1998).


"Birdman" i inny film z udziałem Edwarda Nortona z tego roku - "Grand Budapest Hotel" - byli faworytami w oscarowej rywalizacji z 9 nominacjami na koncie. Obie produkcje zdobyły po cztery statuetki.


Edward Norton i Naomi Watts grali wcześniej parę w "Malowanym welonie" (2006)


Zdjęcia trwały 30 dni i powstawały w Nowym Jorku, większość w teatrze St. James przy 44. Ulicy, w samym sercu Times Square.


Kostium Birdmana zaprojektował Mike Elizalde, którego polecił Guillermo del Toro.


Podczas jednej ze scen Riggan (Michael Keaton) mówi, że nie grał Birdmana od 1992 roku. W rzeczywistości właśnie wtedy Keaton zagrał w "Powrocie Batmana".


Pierwotnie w scenariuszu była wzmianka o Philipie Seymourze Hoffmanie, który gra właśnie w "Igrzyskach śmierci. Kosogłosie. Części 1". Po nagłej śmierci Hoffmana zmieniono jego nazwisko na innego aktora z tego filmu - Woody'ego Harrelsona.


W filmie Riggan zostaje okłamany, że podczas premiery jego sztuki na widowni jest obecny Martin Scorsese. W rzeczywistości w tej scenie Scorsese jest naprawdę na widowni.

POLECANE

 

Supernova

PT / 25 WRZEŚNIA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

PT / 25 WRZEŚNIA / 22:30 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM