„EXODUS: BOGOWIE I KRÓLOWIE” RIDLEYA SCOTTA TYLKO W CANAL+

wt 24 listopada 2015

Ridley Scott, znany z takich filmów jak „Prometeusz”, „Marsjanin” czy „Helikopter w ogniu” przenosi na ekran opowieść o Mojżeszu, który staje przeciw faraonowi i pomaga Hebrajczykom uciec z Egiptu. Epickie widowisko z zapierającymi dech w piersi efektami specjalnymi. W obsadzie m.in. Christian Bale, Joel Edgerton, Ben Kingsley, John Turturro i Sigourney Weaver. „Exodus: Bogowie i królowie” po raz pierwszy w telewizji w sobotę, 28 listopada, o 21:00 tylko w CANAL+.

Exodus Bogiwie i Krolowie

Egipt, XIII wiek p. n. e. Według przepowiedni, następcą faraona Setiego (John Turturro) ma być bohater, który dokona heroicznego czynu na polu bitwy. Kiedy podczas wojny z Hetytami Mojżesz (Christian Bale) z narażeniem życia ratuje Ramzesa (Joel Edgerton), ten zaczyna postrzegać w bracie rywala w walce o tron. uż po śmierci ojca Ramzes dowiaduje się, że Mojżesz nie należy do królewskiej rodziny i skazuje go na banicję. Mojżesz zakłada rodzinę i wiedzie spokojne życie pasterza. Tymczasem pod rządami nowego faraona sytuacja Hebrajczyków w Egipcie znacznie się pogarsza. Pewnego dnia Mojżeszowi ukazuje się Bóg, który powierza mu misję oswobodzenia swoich pobratymców z niewoli. Kiedy Ramzes odrzuca prośby Mojżesza o uwolnienie Żydów, na Egipt spada dziesięć plag. Ostatnią jest śmierć pierworodnych synów Egipcjan – umiera także syn samego faraona. Ramzes nakazuje Hebrajczykom opuszczenie Egiptu, po czym wysyła za nimi armię…Exodus Bogiwie i Krolowie

Epickie widowiska kostiumowe są jedna ze specjalności Ridleya Scotta. Po „Tristanie i Izoldzie”, „Robin Hoodzie”, „Gladiatorze” i „Królestwie niebieskim” brytyjski reżyser zdecydował się opowiedzieć jedną z najbardziej znanych historii Starego Testamentu. Co ciekawe, w wywiadach twierdził, że fakt bycia agnostykiem bardzo pomógł mu w pracy nad filmem. Być może właśnie dlatego, w jego opowieści o Mojżeszu na pierwszy plan wysuwają się ludzie i ich namiętności, a nie Bóg. Wizja reżysera wzbudziła niemałe kontrowersje.


„Exodus: Bogowie i królowie” został zakazany m.in. w Egipcie. Tamtejsze Ministerstwo Kultury wyjaśniło, że powodem tej decyzji jest niezgodność filmu z pismami głównych religii monoteistycznych, a także fałszywe ukazanie starożytnej historii Egiptu. Obiekcje dotyczyły również pokazania Hebrajczyków jako buntowniczego, wzniecającego powstania narodu. Nie przeszkodziło to jednak odnieść filmowi Scotta sukcesu komercyjnego. „Exodus: Bogowie i królowie” zarobił ponad 267 mln dolarów przy budżecie szacowanym na 140. Sam Scott dedykował film bratu, Tony’emu, który w 2012 roku popełnił samobójstwo.


POLECANE

 

Jojo Rabbit

SO / 26 WRZEŚNIA / 18:10 / CANAL+ PREMIUM
 

Sługi wojny

SO / 19 WRZEŚNIA / 02:00 / CANAL+ 4K
 

Tajni i fajni

ND / 20 WRZEŚNIA / 10:15 / CANAL+ PREMIUM