„IDA” – POLSKI KANDYDAT DO OSCARA® 2015 – PO RAZ PIERWSZY W TELEWIZJI 26 LISTOPADA TYLKO W CANAL+

wt 25 listopada 2014

W środę 26 listopada 2014 o 21:00, w ramach cyklu „Filmy z festiwalu w Gdyni”, CANAL+ zaprasza na premierę telewizyjną „Idy” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Obsypana nagrodami w kraju (m.in. Złote Lwy na FPFF w Gdyni w 2013 roku) i za granicą koprodukcja CANAL+ jest polskim kandydatem do Oscara® 2015 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film zdobył najwięcej, bo aż pięć nominacji do Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach i walczy jako jedna z sześciu produkcji o prestiżową Europejską Nagrodę Publiczności.


„Pięć gwiazdek. Na pięć możliwych" – oceniał Peter Bradshaw z „The Guardian”. „Olśniewający. Filmowy klejnot o wielkiej delikatności - i równie wielkiej sile wyrazu" - wtórował mu Franck Nouchi w „Le Monde”. „Wybitne kino, które ogląda się ze ściśniętym gardłem. Bezapelacyjnie polski film roku" – pisał Paweł Felis na łamach „Gazety Wyborczej”. Krytycy na całym świecie zachwycają się „Idą”, wskazując produkcję jako faworyta przyszłorocznej gali oscarowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.


W rywalizacji o Oscara film został również zgłoszony w kategoriach: najlepszy film, reżyser, scenariusz, zdjęcia oraz aktorka drugoplanowa, czyli Agata Kulesza. Nominacje zostaną ogłoszone 15 stycznia 2015 roku, a zwycięzcy podczas 87. oscarowej ceremonii 22 lutego 2015. Tymczasem już 13 grudnia w Rydze, odbędzie się rozdanie Europejskich Nagród Filmowych. „Ida” zdobyła do nich najwięcej, bo aż pięć nominacji w kategoriach: najlepszy europejski film, scenariusz, reżyseria oraz najlepsze europejskie aktorki - Agata Kulesza i debiutująca Agata Trzebuchowska. To pierwszy raz w historii EFA, by dwie nominowane zagrały w tym samym filmie. Podczas gali w Rydze okaże się także, która produkcja wygrała międzynarodowy plebiscyt publiczności (People's Choice Award), do którego „Ida” zakwalifikowała się wraz z pięcioma innymi filmami. Ogłoszono już natomiast laureatów Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach technicznych. Tu triumfowali Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski, którzy zdobyli nagrodę im. Carla Di Palmy dla najlepszych europejskich autorów zdjęć, będąc wcześniej laureatami „Złotej Żaby” na Camerimage.


„Ida” odniosła także ogromny sukces frekwencyjny – jej dystrybucja międzynarodowa okazała się jednym z największych osiągnięć w historii polskiego kina. W USA pokonała w rankingach m.in. film Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” i „Nimfomankę” Larsa Von Triera. Przyciągając do kin ponad 450 tysięcy widzów, stała się najpopularniejszym filmem w języku polskim wyświetlanym w amerykańskich kinach. We Francji film obejrzało około 600 000 osób, plasując „Idę” na 3. miejscu listy największych sukcesów frekwencyjnych polskich filmów w tym kraju (po „Ostatnim etapie” Wandy Jakubowskiej i „Ulicy granicznej" Aleksandra Forda – oba z 1948 roku). „Taką popularnością nie cieszyły się ani uhonorowany Złotą Palmą w Cannes „Człowiek z żelaza” Wajdy, ani "Dekalog Kieślowskiego" – pisali Janusz Wróblewski i Barbara Stolarz na łamach „Polityki”. Film Pawlikowskiego mogą obejrzeć widzowie w ponad 50 krajach, w tym Wielkiej Brytanii i Irlandii, Niemczech, Argentynie, Australii, Japonii, Kanadzie, Nowej Zelandii i na Tajwanie.


Paweł Pawlikowski jest urodzonym w Warszawie brytyjskim reżyserem, który zaczynał karierę jako dokumentalista. Jego fabularny debiut „Korespondent” z 1997 roku był prezentowany na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Realisateurs. Po drugim filmie - "Ostanie wyjście" (2000) – Pawlikowski został uznany brytyjskim objawieniem roku podczas wręczenia nagród BAFTA. Produkcja zdobyła główne nagrody na festiwalach w Edynburgu i Salonikach, była pokazywana m.in. w Wenecji, Toronto, Sundance i Rotterdamie. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu film "Lato miłości" z 2004 roku, za który otrzymał m.in. nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego. Siedem lat później nakręcił „Kobietę z piątej ulicy” z Ethanem Hawke’iem, Kristin Scott Thomas i Joanną Kulig, a w 2013 „Idę”.

POLECANE

 

Supernova

PT / 25 WRZEŚNIA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

PT / 25 WRZEŚNIA / 22:30 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM