„NIEMOŻLIWE” - NAJGŁOŚNIEJSZY DRAMAT KATASTROFICZNY OSTATNICH CZASÓW PREMIEROWO W CANAL+

so 11 stycznia 2014

W sobotę, 11 stycznia 2014 CANAL+ zaprasza na polską premierę telewizyjną dramatu w reżyserii Juana Antonia Bayony „Niemożliwe” z nominowaną za tę kreację do Oscara® i Złotego Globu Naomi Watts.

Oparty na faktach film o rodzinie, która cudem przeżyła tsunami w 2004 roku odniósł ogromny sukces kasowy, zarabiając ponad 180 milionów dolarów i stając się najbardziej dochodową hiszpańską produkcją w historii tamtejszej kinematografii.


Film Bayony, powszechnie znanego jako twórca horroru „Sierociniec”, dokonał niemożliwego i w hiszpańskich box office’ach pokonał nawet „Titanica” Jamesa Camerona. Również w polskich kinach cieszył się ogromną popularnością, przyciągając do kin blisko 90 tysięcy widzów już w pierwszym weekendzie wyświetlania.


Tajlandia, 2004 rok. Maria (Naomi Watts) i Henry (Ewan McGregor) wraz z trzema synami spędzają święta Bożego Narodzenia w przepięknym hotelu położonym przy plaży. Drugiego dnia świąt rano, kiedy wszyscy odpoczywają nad basenem, od strony morza dochodzi przerażający huk. Wszystkie zwierzęta zaczynają w panice uciekać w głąb lądu. Mieszkańcy hotelu zamierają w bezruchu. W chwilę później cała plaża, budynki i znajdujący się na niej ludzie zostają zmieceni przez gigantyczną, czarną falę wody. Rodzina zostaje rozdzielona, ale wszystkim udaje się przeżyć. W pogrążonej w chaosie okolicy rozpoczynają wzajemne poszukiwania.


„Niemożliwe” to film oparty na faktach. Scenariusz autorstwa Sergio G. Sancheza („Sierociniec”) powstał na bazie opowiadania Marii Belon, która przeżyła największą naturalną katastrofę w dziejach Tajlandii. Gigantyczne, uderzające w wybrzeże z 10-minutowymi interwałami fale zabiły wówczas w samej tylko Tajlandii ponad 5 tysięcy osób, a kolejne 2800 osób zostało uznane za zaginione. W sumie wywołane podwodnym trzęsieniem ziemi na Oceanie Indyjskim tsunami pozbawiło życia ok. 294 tysięcy ludzi.


Hiszpańska rodzina Belon (w filmie Bennettowie z Wielkiej Brytanii) przetrwała kataklizm, siłą i atutem filmu nie jest wiec zaskoczenie, tylko realizm, z jakim twórcom udało się opowiedzieć tę mrożąca krew w żyłach historię. Bayona chciał uhonorować wszystkich, którzy doświadczyli katastrofy. Nalegał na prawdziwe lokacje i zatrudnianie statystów, którzy przeżyli tsunami. „Niemożliwe” powstawało więc przez prawie dwa lata, z czego rok zajęło stworzenie 10-minutowej sekwencji, w której pierwsze fale zalewają wybrzeże. W tym celu ekipa współpracowała z 6 firmami zajmującymi się kreacją efektów specjalnych, ale ponieważ „cyfrowa woda” nie była zbyt realistyczna, sceny w których rodzina zostaje zmieciona przez fale, a także zbliżenia Marii przegrywającej walkę z wodą, zostały nakręcone w specjalnym zbiorniku w Hiszpanii. Decyzja ta doprowadziła do wielkich wyzwań produkcyjnych, w tym codziennej walki z ponad 132 tysiącami litrów wody, która miała naśladować tsunami. Sam okres zdjęciowy trwał 25 tygodni na ponad 60 planach zdjęciowych w Hiszpanii (w studiu Ciudad de la Alicante) i Tajlandii, w miejscach, które kilka lat wcześniej były dotknięte kataklizmem.


W filmie w rolach głównych wystąpiła nominowana za tę kreację m.in. do Oscara® i Złotego Globu Naomi Watts oraz Ewan McGregor, który choć ma czwórkę dzieci, zagrał rodzica po raz pierwszy. Uwagę międzynarodowej krytyki zwrócił także 16-letni wówczas Tom Holland, dla którego „Niemożliwe” było debiutem kinowym. Grający dotychczas w teatrze młody brytyjski aktor wcielił się w najstarszego syna Bennettów i otrzymał za to m.in. nagrodę National Board of Review of Motion Pictures i na Hollywood Film Festival.

POLECANE

 

Supernova

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:05 / CANAL+ FAMILY
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM