„PROJEKT NIM” - HIT 9. PLANETE+ DOC W GRUDNIU W CANAL+

wt 20 listopada 2012

Doceniony na festiwalu Sundance i 9. PLANETE+ DOC „Projekt Nim” w reżyserii Jamesa Marsha będzie jedną z grudniowych premier dokumentalnych CANAL+. Pozostałe hity pokażą widzom cywilizacyjne peryferia, historię Detroit i kulisy nadchodzącego „końca świata”.


W piątek, 21 grudnia stacja zaprosi na „Projekt Nim” w reżyserii Jamesa Marsha, zdobywcy Oscara za znany widzom CANAL+ film „Człowiek na linie”. Dokument opowiada historię tytułowego Nima, szympansa zabranego od matki i wychowywanego przez ludzi. Zapis tego zdumiewającego eksperymentu uczłowieczania małpy został uhonorowany m.in. na festiwalu Sundance i nominowany do nagrody BAFTA. Film zdobył także Nagrodę Miesięcznika „Focus” na 9. PLANETE+ DOC.


Z kolei, 24 grudnia premierę będzie miała doceniona na festiwalu Sundance „Detropia”. Film jest monografią opisującą Detroit, dawną stolicę amerykańskiego przemysłu samochodowego. Dokument prezentuje historię miasta od jego początków, poprzez rozkwit, aż po będący skutkiem kryzysu finansowego upadek. Reżyserkami obrazu są Heidi Ewing i Rachel Grady nominowane do Oscara® 2006 za „Obóz Jezusa”.


W grudniu CANAL+ zabierze widzów w podróż po peryferiach zachodniej cywilizacji. W ostatni dzień roku stacja premierowo pokaże „Darwina w Dolinie Śmierci” – docenioną na festiwalu w Zurychu opowieść o odizolowanej od świata grupie 35 osób odrzuconych przez resztę społeczeństwa, zamieszkujących miasteczko w Kalifornii. Galerię dziwnych osobowości okupujących północnoamerykańską pustynię przedstawi „Strefa eksperymentu”. Jest to dokument o dawnych poligonach jądrowych, na których obecnie ludzie przeprowadzają rozmaite eksperymenty naukowe lub artystyczne.


Burzliwą historię budynku kubańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych ukaże 10 grudnia „Niedokończony projekt”. O rewolucyjny charakter budowli i jej upadek twórcy filmu pytają architektów pracujących przy wznoszeniu szkoły: Ricarda Porra, Roberta Gottardiego i Vittoria Garattiego.


Według fascynatów apokaliptycznych proroctw, 21 grudnia 2012 roku nastąpi „koniec świata”. Cztery dni wcześniej widzowie CANAL+ zobaczą „2012 – Początek” – dokument dokładnie analizujący przepowiednię, która w powszechnej opinii wynika z kalendarza Majów.


W dokumentalnej ofercie grudnia nie zabraknie akcentów przyrodniczych. W każdą sobotę CANAL+ pokaże nowe odcinki serii „Tajemnice zwierząt”.


PREMIERY:

TAJEMNICE ZWIERZĄT: w każdą sobotę, od 1 grudnia 2012

STREFA EKSPERYMENTU: poniedziałek, 3 grudnia 2012

NIEDOKOŃCZONY PROJEKT: poniedziałek, 10 grudnia 2012

2012 – POCZĄTEK: poniedziałek, 17 grudnia 2012

PROJEKT NIM: piątek, 21 grudnia 2012

DETROPIA: poniedziałek, 24 grudnia 2012

DARWIN W DOLNIE ŚMIERCI: poniedziałek, 31 grudnia 2012
POLECANE

 

Supernova

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:05 / CANAL+ FAMILY
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM