„WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI” – PREMIERA LISTOPADA W CANAL+

śr 5 listopada 2014

Koprodukowany przez CANAL+ „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy będzie miał telewizyjną premierę 15 listopada 2014 o 21:00 na antenie stacji. Film był polskim kandydatem do Oscara® 2014, został wyróżniony m.in. Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago i był nominowany w pięciu kategoriach do Polskich Nagród Filmowych – Orłów. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” jest częścią cyklu „Oni zmienili świat”, który CANAL+ prezentuje w sobotnie listopadowe wieczory.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" był długo wyczekiwanym filmem. Nie tylko dlatego, że zrealizował go laureat Oscara, ale także dlatego, że po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk Andrzeja Wajdy, skupiający się na walce jednostki z niesprawiedliwością.


- To niezwykły bohater i niewiarygodna kariera. W ciągu trzech dni stał się jednym z najsławniejszych ludzi na świecie. (…) Nie ma szansy, żeby to, co napisałem, spodobało się wszystkim, bo każdy w Polsce ma swojego Wałęsę – mówił Janusz Głowacki o bohaterze i scenariuszu najnowszej produkcji Andrzeja Wajdy.


Klamrą fabularną napisanego przez Janusza Głowackiego scenariusza „Człowieka z nadziei” jest słynny wywiad z 1981 roku, którego Wałęsa udzielił włoskiej dziennikarce Oranie Fallaci. Wspomina w nim lata 70., początki swojej kariery politycznej zakończonej pokojową nagrodą Nobla, urzędem prezydenckim i występem w amerykańskim Kongresie. W tym czasie Wałęsa przeistoczył się ze zwykłego, ale zaangażowanego społecznika o niespożytej energii w charyzmatycznego przywódcę, świadomego swojego statusu i historycznej wartości. Równolegle do politycznej kariery Wałęsy toczy się opowieść o jego życiu prywatnym. Tu na pierwszy plan wysuwa się postać jego żony Danuty, ich relacje, dom pełen dzieci, codzienne sprawy. Okazuje się, że za plecami bohatera stoi bardzo silna kobieta, która stawia czoła zarówno funkcjonariuszom SB kolejny raz przeszukującym jej dom, jak i dziesiątkom obcych ludzi, opozycjonistów, dziennikarzy i znajomych męża, którzy w pewnym okresie całymi dniami okupują mieszkanie Wałęsów.


W tytułowego bohatera wcielił się brawurowo Robert Więckiewicz, laureat trzech Orłów Polskiej Akademii Filmowej oraz licznych nagród w kraju i zagranicą, m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Warszawskim Festiwalu Filmowym, na festiwalach w Courmayeur, w Setubal i Chicago. W ostatnich latach Więckiewicz zasłynął wspaniałymi kreacjami, w takich produkcjach, jak „Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego, „W ciemności" Agnieszki Holland czy „Pod mocnym aniołem” Wojciecha Smarzowskiego. Danutę Wałęsę zagrała Agnieszka Grochowska, wyróżniona m.in. Polską Nagrodą Filmową za film „W ciemności” i dwoma nagrodami aktorskimi na festiwalu w Gdyni za film Agnieszki Holland oraz „Trzy minuty. 21:37” Macieja Ślesickiego. Parze głównych aktorów na planie partnerują m.in. Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.
CYKL: ONI ZMIENILI ŚWIAT


sobota, 8 listopada 2014

• 18:55 – "Jobs", reż. Joshua Michael Stern, w roli głównej Ashton Kutcher

• 21:00 – premiera tygodnia: "Diana", reż. Oliver Hirschbiegel, w roli głównej Naomi Watts


sobota, 15 listopada 2014

• 21:00 – premiera miesiąca: "Wałęsa, człowiek z nadziei", reż. Andrzej Wajda, w roli głównej Robert Więckiewicz


sobota, 22 listopada 2014

• 18:50 – "Ściśle tajne – Historia WikiLeaks", dokument, reż. Alex Gibney

• 21:00 – premiera: "Piąta władza", reż. Bill Condon, w rolach głównych Benedict Cumberbatch i Daniel Brühl


sobota, 29 listopada 2014

• 21:00 – premiera tygodnia: "Prawdziwa historia króla skandali", reż. Michael Winterbottom, Steve Coogan w roli Paula Raymonda


POLECANE

 

Supernova

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:05 / CANAL+ FAMILY
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM