"BITWA POD WIEDNIEM”, "BEJBI BLUES” ORAZ "OD PEŁNI DO PEŁNI” – KINO POLSKIE W STYCZNIU W CANAL+

wt 7 stycznia 2014

W styczniu widzowie CANAL+ zobaczą premierowo trzy filmy, które reprezentują różne oblicza polskiej kinematografii. Będą to: polsko-włoska koprodukcja „Bitwa pod Wiedniem”, najnowszy film Katarzyny Rosłaniec „Bejbi Blues” oraz komedia romantyczna „Od pełni do pełni”.

„Bitwę pod Wiedniem” widzowie CANAL+ zobaczą już w sobotę 4 stycznia. Film opowiada o drugiej odsieczy wiedeńskiej, która powstrzymała atak wojsk tureckich i zahamowała ekspansję Turków osmańskich na świat chrześcijański. Scenariusz powstał na podstawie powieści „L’imperatore e il traumaturgo” Carla Sgorlona, a głównym bohaterem filmu jest włoski mnich zakonu kapucynów Marco D’Aviano (w tej roli F. Murray Abraham), wędrowny kaznodzieja, któremu przypisuje się liczne uzdrowienia i który w owych czasach jako kapelan uczestniczył w kampaniach wojskowych. Niektórzy uważają, że to on przyczynił się do wyzwolenia Wiednia z oblężenia tureckiego, niosąc duchowe wsparcie wojskom chrześcijańskim. We współfinansowanym przez PISF widowisku wzięli udział polscy artyści, m.in. Jerzy Skolimowski w roli króla Sobieskiego, Piotr Adamczyk jako Leopold I Habsburg, Daniel Olbrychski jako generał artylerii koronnej Marcin Kazimierz Kątski, Borys Szyc jako hetman wielki koronny Mikołaj Hieronim Sieniawski, Alicja Bachleda-Curuś jako księżna Eleonora Lotaryńska czy Wojciech Mecwaldowski jako Jerzy Franciszek Kulczycki.


18 stycznia w CANAL+ będzie miał telewizyjną premierę dramat „Bejbi Blues”, drugi film Katarzyny Rosłaniec, autorki pamiętnych „Galerianek”. Młoda reżyserka – podobnie jak Leszek Dawid w „Ki” i Jan Komasa w „Sali samobójców” - opisuje świat współczesnych nastolatków, ich pragnienia, aspiracje i mody, którym ulegają. W „Bejbi blues” jej bohaterowie decydują się na dziecko, żeby „mieć coś do kochania”. Inspirowany amerykańskim blogiem Tavi Gevinson, film czerpie z hipsterskiej kultury i pop-stylistyki spod znaku Lady Gagi. Świetną, debiutancką kreację stworzyła w nim Magdalena Berus („Nieulotne”), za którą młoda aktorka otrzymała nagrodę na Gdynia Film Festival oraz na Neisse Filmfestival. Drugi plan wypełniły gwiazdy, takie jak Danuta Stenka i Jan Frycz, Katarzyna Figura, Magdalena Boczarska i Renata Dancewicz. Film Rosłaniec zdobył Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale w sekcji „Generation 14plus", Nagrodę Specjalną Jury i za kostiumy na Gdynia Film Festival oraz Nagrodę Główną w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego „Off Plus Camera".


Miłośników komedii romantycznych ucieszy 22 stycznia premiera „najbardziej czarującej komedii roku”, czyli „Od pełni do pełni”. Wypełniony magią i czarami film Tomasza Szafrańskiego opowiada o udawanej wróżce (Katarzyna Glinka), która wraz z wujem, niespełnionym iluzjonistą (Jerzy Bończak) chce oszukać playboya i naciągacza (Andrzej Nejman). Ten stara się ich przechytrzyć za pomocą elektronicznych gadżetów, wymyślonych przez swego kolegę wynalazcę (Grzegorz Wojdon). Wszystko to składa się na dynamiczną, skomplikowaną intrygę miłosną, w której zakochują się w sobie nie te osoby, które miały się kochać.


W styczniu widzowie CANAL+ będą mogli przypomnieć sobie również takie polskie filmy, jak „Komisarz Blond i oko sprawiedliwości”, „Last minute”, „Mój rower”, „Piąta pora roku” czy „Pokłosie”.


POLECANE

 

Jojo Rabbit

SO / 26 WRZEŚNIA / 18:10 / CANAL+ PREMIUM
 

Sługi wojny

PN / 28 WRZEŚNIA / 01:35 / CANAL+ 4K
 

Tajni i fajni

ND / 27 WRZEŚNIA / 15:10 / CANAL+ FAMILY