CANAL+ I PLANETE+ PATRONAMI MEDIALNYMI FESTIWALU FILMOWEGO WATCH DOCS

wt 11 grudnia 2012

CANAL+ i PLANETE+ objęły patronatem medialnym 12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, który startuje 7 grudnia w Warszawie i Lublinie. Z tej okazji PLANETE+ wyemituje w grudniu cztery filmy poświęcone tematyce festiwalu - o walce z rasizmem, walce o wolną Palestynę, procesie Michaiła Chodorkowskiego oraz o strajkach studenckich w Polsce podczas stanu wojennego.

Watch Docs to jedna z dwóch największych imprez filmowych na świecie poświęconych prawom człowieka. Patronat medialny CANAL+ i PLANETE+ nad kolejną edycją festiwalu wpisuje się w strategię kanałów, które poprzez uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i filmy emitowane na antenie zwracają uwagę na ważne kwestie społeczne, skłaniają do refleksji i pobudzają do dyskusji.


W nawiązaniu do tematyki festiwalu PLANETE+ pokaże w grudniu cztery obrazy poruszające kwestię praw człowieka. „Bardzo krótki strajk” Grzegorza Królikiewicza traktuje o strajku okupacyjnym studentów Uniwersytetu Łódzkiego, który wybuchł po ogłoszeniu stanu wojennego i został brutalnie spacyfikowany przez milicję, „Chodorkowski. Proces po rosyjsku” to pełen absurdów film o procesie magnata i zależności rosyjskiego sądów od Władimira Putina, a „Miriam Makeba. Mama Africa” opowiada o uznanej na całym świecie artystce, która swym śpiewem walczyła o wolność w RPA i przeciwstawiała się rasizmowi. Ostatni z grudniowych filmów o prawach człowieka „Oto moje zdjęcie, kiedy byłem martwy” był pokazywany na PLANETE+ DOC 2011. To historia walki o niepodległość Palestyny i próba odpowiedzi na pytanie, czy warto poświęcać swoje życie dla polityki.


W tym roku WATCH DOCS po raz pierwszy odbędzie się równolegle w dwóch miastach: Warszawie (7-16 grudnia) i Lublinie (7-10 grudnia). W ciągu 10 dni widzowie zobaczą blisko 90 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zawalczy 15 obrazów wyprodukowanych w latach 2011-12.


W programie tegorocznej edycji znajdą się także sekcje stałe („Chcę zobaczyć”, „Dyskretny urok propagandy: Panie na lewo, Panowie na prawo”, „Zbliżenia: Birma”, „Nowe filmy polskie”, „Na krótko”), retrospektywa twórczości Jafara Panahiego, reżysera utożsamianego z Nową Falą irańską i laureata Nagrody Sacharowa oraz dwie retrospektywy tematyczne: „Portret oprawcy” o zbrodniarzach przeciwko ludzkości i „Inny - w pułapce obrazu” o różnicach kulturowych. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z twórcami, debaty panelowe i warsztaty prowadzone przez filmowców.


FILMY O PRAWACH CZŁOWIEKA W GRUDNIU W PLANETE+:


„Bardzo krótki strajk”

Poniedziałek, 10 grudnia, godz. 20.45


„Chodorkowski. Proces po rosyjsku”

Poniedziałek, 10 grudnia, godz. 21.45


„Miriam Makeba. Mama Africa”

Sobota, 15 grudnia, godz. 20:45


„Oto moje zdjęcie, kiedy byłem martwy”

Piątek, 28 grudnia 2012, godz. 20:45


Więcej informacji o festiwalu WATCH DOCS na stronach www.canalplus.pl/film/watch-docs
oraz www.planeteplus.pl/oferta/festiwal-watch-docs

POLECANE

 

Supernova

PT / 25 WRZEŚNIA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

PT / 25 WRZEŚNIA / 22:30 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM