Kategoria: film

DAWID OGRODNIK JAKO LEGENDARNY JAZZMAN W FILMIE MACIEJA PIEPRZYCY „IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA”. ZOBACZ TEASER

wt 16 lipca 2019

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to filmowa biografia geniusza fortepianu, niesamowitego jazzmana, który zmarł tragicznie w wieku 29 lat. Tytuł pojawi się w kinach 18 października.


W roli głównej zobaczymy Dawida Ogrodnika. Na ekranie partnerują mu Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jacek Koman i Jowita Budnik. Film wyreżyserował Maciej Pieprzyca, autor głośnego „Chce się żyć” i laureat Srebrnych Lwów za „Jestem mordercą”. Dziś prezentujemy teaser „Ikara. Legendy Mietka Kosza”.

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik) oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może się stać dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak gdy odkrywa jazz, ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

Mieczysław Kosz był mistrzem jazzowych improwizacji. Choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, dla fanów jazzu stał się legendą. Wystąpił na uznawanym za najbardziej prestiżowy festiwalu jazzowym w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych i najlepszych salach koncertowych. Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Osiągnął to wszystko, choć był niewidomy. Jednak film Macieja Pieprzycy to nie tylko historia o muzycznym geniuszu. To przede wszystkim opowieść o walce z wewnętrznymi demonami, samotności oraz o poszukiwaniu akceptacji
i miłości.


– Mieczysław Kosz jest takim bohaterem, o którym chcę opowiadać w swoich filmach – mówi reżyser Maciej Pieprzyca. – To niepogodzony ze światem outsider i buntownik występujący przeciwko swoim ograniczeniom wynikającym z niepełnosprawności, przeciwko kanonom muzycznym czy też przeciwko normom społecznym, w jakie chciano go wpisać. Wierzę, że „Ikar. Legenda Mietka Kosza” będzie uniwersalną opowieścią o człowieku i znajdzie widzów nie tylko wśród fanów jazzu.

W roli Mieczysława Kosza zobaczymy Dawida Ogrodnika, który podkreśla, że na planie ogromną satysfakcję dały mu gra na pianinie, możliwość improwizacji. Aktor nie ukrywa emocji, kiedy mówi o swojej roli: – Gram Mieczysława Kosza, pianistę jazzowego, który w wieku 12 lat stracił wzrok. Ta postać niesamowicie mnie zafascynowała. W jej budowaniu ogromną rolę odegrał Leszek Możdżer, który odpowiada za muzykę do filmu. Bardzo pomogły mi też materiały archiwalne, ale przede wszystkim ludzie, którzy go znali i podzielili się ze mną swoimi wspomnieniami.

Nad stroną muzyczną filmu czuwał Leszek Możdżer, który odpowiada za stworzenie i przygotowanie warstwy muzycznej filmu, na którą składają się m.in. muzyka ilustracyjna oraz aranżacje znanych i popularnych utworów („Take the A Train", „San Francisco", „Kasztany", „Cała jesteś w skowronkach").

Film pojawi się w kinach 18 października. Za produkcję odpowiada RE Studio. Dystrybucja Next Film: www.next-film.pl / youtube.com/nextfilmpl

***
„IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA”
Reżyseria i scenariusz: Maciej Pieprzyca
Zdjęcia: Witold Płóciennik PSC
Scenografia: Joanna Anastazja Wójcik
Kostiumy: Agata Culak
Charakteryzacja: Jolanta Dańda
Muzyka: Leszek Możdżer
Dźwięk: Maciej Pawłowski M.P.S.E.
Dźwięk na planie: Robert Czyżewicz
Montaż: Piotr Kmiecik PSM
Kierownictwo produkcji: Ewa Jastrzębska
Reżyser castingu/ II reżyser: Ewa Brodzka

Obsada:
Mietek Kosz - Dawid Ogrodnik
Mały Mietek - Cyprian Grabowski
Bogdan Danowicz - Piotr Adamczyk
Gutek - Mikołaj Chroboczek
Marta - Wiktoria Gorodeckaja
Zuza - Justyna Wasilewska
Włodek - Michał Filipiak
Matka Mietka - Jowita Budnik
Ojciec Mietka - Jacek Koman
Zenek, brat Mietka - Dariusz Chojnacki
Marian Wolski - Grzegorz Mielczarek
Basia - Barbara Wypych
Siostra Halina - Katarzyna Wajda
Prof. Aniela - Maja Komorowska

Produkcja: RE Studio, Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś
Koproducenci: TVP SA, Canal+, Next Film, Chimney Poland, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Instytucja Filmowa Silesia-Film, Krakowskie Biuro Festiwalowe
Dystrybutor: Next Film
Premiera: 18 października 2019 r.

KONTAKT DLA MEDIÓW:
Marta Marczak / PR NEXT FILM /mail: marta.marczak@next-film.pl / tel. +48 793 545 024

POLECANE

 

Supernova

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:05 / CANAL+ FAMILY
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM