DOKUMENT „CHODORKOWSKI” W LUTYM W CANAL+

śr 25 stycznia 2012

W piątek 17 lutego CANAL+ pokaże premierowo dokument Cyrila Tuschiego „Chodorkowski”, wnikliwy portret rosyjskiego oligarchy, który odważył się zadrzeć z Kremlem.

W piątek, 17 stycznia o 21:00 CANAL+ pokaże premierowo dokument Cyrila Tuschiego „Chodorkowski”. Film opowiada o karierze Michaiła Borysowicza Chodorkowskiego, człowieka który pod koniec lat 90. XX wieku zajmował pierwsze miejsce na liście najbogatszych Rosjan i 16. pozycję w rankingu światowym.


„Chodorkowski” pozwala dokładnie przyjrzeć się przypadkowi właściciela Jukosu. Ambicją niemieckiego reżysera Cyrila Tuschiego było ukazanie w obiektywny sposób oblicza tytułowego bohatera oraz przebiegu jego błyskotliwej, przerwanej przez władzę kariery. „Nie chciałem robić z Chodorkowskiego ani diabła, ani tym bardziej świętego. Starałem się po prostu przedstawić zróżnicowany obraz tego człowieka” – tłumaczył reżyser, który swój film realizował przez pięć lat– od 2005 do 2010 roku. Pomimo rozlicznych problemów, m.in. gróźb ze strony KGB i tajemniczych kradzieży materiałów filmowych, Tuschi zdołał m.in. przeprowadzić kilkadziesiąt wywiadów, w tym z rodziną i współpracownikami Chodorkowskiego, jak również wpływowymi politykami, takimi jak Joschka Fischer czy George W. Bush. W filmie wykorzystano też materiały archiwalne, a także unikalny zapis rozmowy z samym oligarchą, przeprowadzonej już na sali sądowej. Pojawia się tu również czarno-biała animacja, prezentująca nieudokumentowane wydarzenia z życia Chodorkowskiego, w tym jego aresztowanie przez rosyjskie służby. Muzykę do filmu, dedykowaną Chodorkowskiemu, skomponował Arvo Pärt.


Premiera dokumentu „Chodorkowski” odbyła się w 2011 roku na festiwalu Berlinale, kilka tygodni po tym, jak Chodorkowski i jego były partner biznesowy Płaton Lebiediew zostali skazani na 13,5 roku więzienia za rzekome przywłaszczenie 218 mln ton ropy naftowej i wypranie uzyskanych w ten sposób pieniędzy. Działacze praw człowieka uważają, że jest to zemsta Kremla za próbę prowadzenia przez Chodorkowskiego niezależnej polityki.


WYBRANE FESTIWALE I NAGRODY:

2011 – MFF Berlinale

2011 – 8. festiwal Planete Doc (konkurs główny Millennium Award i konkurs Amnesty International)

2011 – International Documentary Film Prize na DOK.fest w Monachium

2011 – DocAVIV Film Festival w Tel Awiwie

2011 – MFF w Melbourne

2011 – FF w Montrealu

2011 – FF w Helsinkach

2011 – Film otwarcia 5. All About Freedom Festival w Gdańsku (6-16.10.2011)


POLECANE

 

Supernova

PT / 25 WRZEŚNIA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

PT / 25 WRZEŚNIA / 22:30 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM