DOKUMENTY O KINIE I FILMIE ORAZ NOWE SERIE DOKUMENTALNE W MAJU 2012 W CANAL+

cz 5 kwietnia 2012

Mało znana strona światowej kinematografii, czyli kino eksperymentalne, X muza w Skandynawii i kulisy festiwalu Sundance – oto tematy filmów dokumentalnych, które CANAL+ pokaże w maju. Ponadto stacja rozpocznie emisję nowych serii dokumentalnych, które opowiedzą widzom o wielkich umysłach współczesnego świata kultury i sztuki oraz przyrodniczych mostach międzykontynentalnych naszej planety. Z kolei CANAL+ SPORT w maju zaprosi na kontynuację cyklu „Sport bez fikcji”.

DOKUMENTY FILMOWE


W piątek, 18 maja CANAL+ premierowo wyemituje „Awangardę - Historię kina eksperymentalnego” w reżyserii Pipa Chodorowa, unikalny przegląd intrygujących i najlepszych w swoim gatunku filmów kina eksperymentalnego. Jest to także historia filmowej awangardy opowiedziana ustami jej najwybitniejszych przedstawicieli, a wśród nich Andy Warhol i Peter Kubelka. Tematyka filmowa zdominuje także poniedziałkowe pasmo dokumentalne w CANAL+. 7 maja stacja pokaże „Nowe kino skandynawskie”. Na fali rosnącej popularności produkcji ze Szwecji, Norwegii i Danii takich, jak trylogia „Millennium” czy serial „The Killing” twórcy zgłębiają naturę kinematografii tych krajów. Tydzień później, 14 maja widzowie obejrzą pokazywany na festiwalu w Cannes 2011 dokument „To nie jest film”. Są to dwa dni z życia docenionego m.in. w Cannes, Berlinie i Wenecji irańskiego reżysera Jafara Panahiego, skazanego na 6 lat więzienia i 20 lat zakazu reżyserowania za krytykę prezydenta Iranu. Czekając na wyrok w rozprawie odwoławczej, Panahi opowiada o filmie, który nakręciłby, gdyby mógł. W kolejny poniedziałek, 21 maja w „Podróży do Sundance” na pytania o to, dlaczego festiwal w Sundance budzi tak duże emocje w świecie kina, czym jest kino niezależne oraz jak i dlaczego powstaje odpowiedzą takie gwiazdy kina, jak: Jennifer Aniston, Javier Bardem, Jane Fonda, John Malkovich oraz adepci tego nurtu.

NOWE SERIE DOKUMENTALNE


W poniedziałek, 28 maja CANAL+ rozpocznie nadawanie pięcioodcinkowej serii „Wizjonerzy”. W każdej godzinnej odsłonie jej twórcy przybliżą sylwetkę jednej osoby, która w znaczący sposób wpłynęła na swoją dziedzinę. Widzowie będą mieli okazję poznać proces twórczy kilku z najbardziej innowacyjnych umysłów świata kultury i sztuki. Bohaterem pierwszego odcinka jest James Cameron, kolejnych Annie Leibovitz, Tom Ford, William i Tyler Perry.Z kolei w sobotę 5 maja stacja rozpocznie sześcioodcinkowy serial dokumentalny „Między kontynentami”. Jego twórcy przybliżają widzom dwa unikalne miejsca naszej planety: Półwysep Iberyjski i Amerykę Środkową, uznawane - ze względu na olbrzymią bioróżnorodność - za naturalne mosty pomiędzy kontynentami.

DOKUMENTY SPORTOWE


W ramach cyklu dokumentalnego „Sport bez fikcji” w majowe wtorki CANAL+ SPORT pokaże ośmioodcinkową serię brytyjskiej produkcji „Destination Warsaw”. W każdym odcinku twórcy opisują dwie drużyny grające na EURO 2012 oraz jedno z miast, w którym rozgrywane będą mecze. Z wypowiedzi piłkarzy, trenerów i dziennikarzy widzowie dowiedzą się więcej o szansach i ambicjach poszczególnych zespołów i poznają miasta, które podczas mistrzostw znajdą się w centrum uwagi fanów futbolu na całym świecie.

  PREMIERY DOKUMENTALNE CANAL+:  „Między kontynentami”: soboty, od 5 maja

  „Nowe kino skandynawskie”: poniedziałek, 7 maja

  „To nie jest film”: poniedziałek, 14 maja

  „Awangarda - Historia kina eksperymentalnego”: piątek, 18 maja

  „Podróż do Sundance”: poniedziałek, 21 maja

  „Wizjonerzy”: poniedziałki, od 28 maja


  PREMIERY DOKUMENTALNE CANAL+ SPORT:  „Destination Warsaw”: wtorki, maj


POLECANE

 

Jojo Rabbit

SO / 26 WRZEŚNIA / 18:10 / CANAL+ PREMIUM
 

Sługi wojny

PN / 28 WRZEŚNIA / 01:35 / CANAL+ 4K
 

Tajni i fajni

PN / 21 WRZEŚNIA / 07:45 / CANAL+ PREMIUM