"ESSENTIAL KILLING" - LAUREAT "ZŁOTYCH LWÓW" 36. FPFF W GDYNI – PREMIEROWO W CANAL+

so 11 czerwca 2011

Koprodukowany przez CANAL+ film Jerzego Skolimowskiego "Essential Killing", który zdobył dziś Wielką Nagrodę Jury "Złote Lwy" 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, CANAL+ pokaże jako pierwsza telewizja w Polsce jeszcze w tym roku.

Do Konkursu Głównego tegorocznego FPFF w Gdyni zostały zakwalifikowane dwa filmy, których produkcja była współfinansowana przez CANAL+: "Lęk wysokości" Bartosza Konopki, który odebrał nagrodę za najlepszy pełnometrażowy debiut fabularny oraz "Ki" Leszka Dawida, za rolę w którym nagrodę dla najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej zdobyła Roma Gąsiorowska.


„CANAL+ od 16 lat aktywnie uczestniczy w tworzeniu polskiej kinematografii. Koprodukujemy i wspieramy finansowo wartościowe projekty, filmy zarówno uznanych twórców, jak i początkujących filmowców, często przyszłych laureatów festiwalu w Gdyni. Sukces "Essential Killing" utwierdza nas w przekonaniu, że warto inwestować w dobre polskie kino i polskich filmowców” – mówi Beata Ryczkowska, Dyrektor Wykonawcza Pionu Programowego spółki CANAL+ Cyfrowy.


„Essential Killing”, zdobywcę „Złotych Lwów” zakończonego dziś 36. FPFF w Gdyni, widzowie CANAL+ zobaczą jeszcze w tym roku. Zrealizowany w koprodukcji z CANAL+ film Jerzego Skolimowskiego jest laureatem m.in. Nagrody Specjalnej Jury, Nagrody Cinema Veniere, a także nagrody aktorskiej dla Vincenta Gallo na festiwalu w Wenecji. Na zakończonym dziś FPFF w Gdyni Jerzy Skolimowski został ponadto uhonorowany nagrodą indywidualną za reżyserię. Wcześniej film zdobył cztery Polskie Nagrody Filmowe Orły 2011 (najlepszy film, reżyseria, muzyka, montaż). „Essential Killing” opowiada historię Afgańczyka, amerykańskiego jeńca wojennego, któremu udaje się uciec z niewoli podczas przesłuchań w Europie. Zbieg musi stawić czoła kompletnie nowej dla siebie rzeczywistości. By przeżyć, nie cofa się przed niczym. W głównych rolach wystąpili: amerykański aktor i reżyser Vincent Gallo, znany m.in. z filmów „Chłopcy z ferajny" Martina Scorsese czy „Arizona Dream" Emira Kusturicy oraz Emmanuelle Seigner, aktorka i wokalistka, znana m.in. z filmów „Gorzkie gody” i „Frantic” Romana Polańskiego. W pozostałych rolach można zobaczyć m.in. Roberta Mazurkiewicza oraz Stiga Frode Henriksena.


CANAL+ od początku swego istnienia nie tylko pokazuje polskie filmy, ale także je współtworzy. Do tej pory wsparł produkcję ponad 150 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, przeznaczając na ten cel 170 mln zł. Wśród koprodukcji znalazły się tak znakomite obrazy, jak „Komornik” Feliksa Falka, „Pianista” Romana Polańskiego czy „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauzego. W 2010 CANAL+ współfinansował m.in. dwa pełnometrażowe debiuty fabularne: „Lęk wysokości” Bartosza Konopki oraz „Ki” Leszka Dawida, a także „Uwikłanie” Jacka Bromskiego i realizowaną w 3D „Latającą maszynę”. W tym roku stacja zaangażowała się m.in. w produkcję „Blind Watching” Andrzeja Jakimowskiego oraz „Papuszę” Krzysztofa Krauzego.


POLECANE

 

Król złodziei

SO / 8 SIERPNIA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Maiden

ND / 9 SIERPNIA / 13:30 / CANAL+ DOKUMENT