FESTIWAL W CANNES 2012 W CANAL+ I ALE KINO+

cz 26 kwietnia 2012

Z okazji 65. edycji festiwalu w Cannes, która odbędzie się w dniach 16-27 maja CANAL+ i ale kino+ przygotowały specjalne programy.

Widzowie CANAL+ obejrzą ekskluzywne relacje z uroczystego otwarcia festiwalu i gali wręczenia nagród, codzienne programy realizowane przez obecną na miejscu ekipę „Aktualności filmowych” oraz telewizyjną premierę „Melancholii” Larsa von Triera. ale kino+ zaprasza na cykl „Kino Mówi: Cannes”, w którym pokaże pięć nagrodzonych w Cannes produkcji, m.in. Michaela Hanekego, Larsa von Triera i Nuri Bilge Ceylana. Każdy seans poprzedzi rozmowa z ekspertami.W środę 16 maja CANAL+ pokaże skróconą relację z ceremonii otwarcia festiwalu, zaś w niedzielę 27 maja przeprowadzi transmisję gali zamknięcia i wręczenia nagród. Widzowie stacji będą na bieżąco śledzić wydarzenia festiwalu. W codziennych „Kronikach festiwalowych Cannes 2012” nadawanych od 21 do 25 maja o godzinie 20:50, obecna w Cannes redakcja filmowa CANAL+ będzie na gorąco relacjonować przebieg imprezy, komentować i rozmawiać z twórcami.Festiwalowi poświęcone będą także specjalne wydania „Aktualności filmowe Cannes 2012" (20 i 27 maja) oraz „Aktualności filmowe News” (20 maja). W dniu zakończenia festiwalu 27 maja, CANAL+ pokaże premierowo „Melancholię” Larsa von Triera, która podczas ubiegłorocznej edycji imprezy była bliski zdobycia Złotej Palmy. Niefortunne i kontrowersyjne wypowiedzi reżysera zaprzepaściły tę szansę, a sam twórca stał się na festiwalu persona non grata.ale kino+ przygotowało specjalny cykl „Kino Mówi: Cannes”. W kolejne czwartki od 3 do 31 maja po 20:10 zostaną zaprezentowane filmy, które w ostatnich latach stały się wydarzeniami canneńskiego festiwalu. Każdy seans poprzedzi rozmowa z ekspertami.

3 maja cykl otworzy „Control” o fenomenie grupy Joy Division, w reżyserii Antona Corbijna, fotografika i twórcy teledysków, który poza nagrodą za debiut zdobył specjalne wyróżnienie za walory wizualne filmu. Kolejny obraz to „Na krawędzi nieba” Fatiha Akına, zdobywca nagrody za scenariusz, który pokazuje, jak skomplikowanym etnicznie i kulturowo miejscem jest dziś Europa. W czwartek 17 maja ale kino+ pokaże „Kod nieznany” z udziałem Juliette Binoche, w reżyserii Michaela Hanekego . Film został dostrzeżony za przenikliwą diagnozę globalnych problemów cywilizacyjnych, a sam Haneke do dziś pozostaje ulubieńcem w Cannes. Jego najnowszy film „Amour” walczy w tym roku o Złotą Palmę. Czwartym bohaterem cyklu „Kino Mówi: Cannes” będzie Lars von Trier i jego horror „Antychryst”, który w 2009 był prezentowany w konkursie głównym i został wyróżniony za kreację Charlotte Gainsbourg. Wieczór 24 maja rozpocznie zaś dokument „Refn, reżyser bezkompromisowy” o ubiegłorocznym zdobywcy nagrody za reżyserię filmu „Drive”. Na zakończenie cyklu, 30 maja ale kino+ pokaże wyróżnione w Cannes za reżyserię „Trzy małpy” Nuri Bilge Ceylana.Programy związane z MFF Cannes 2012 w CANAL+:SKRÓCONA RELACJA Z UROCZYSTEGO OTWARCIA FESTIWALU

CANAL+: środa 16 maja, 20:35AKTUALNOŚCI FILMOWE NEWS

CANAL+: niedziela 20 maja, 16:55AKTUALNOŚCI FILMOWE CANNES 2012

CANAL+: niedziela 20 maja, 17:10KRONIKA FESTIWALOWA CANNES 2012

CANAL+: codziennie od 21 do 25 maja, 20:50AKTUALNOŚCI FILMOWE CANNES 2012

CANAL+: niedziela 27 maja, 16:55RELACJA NA ŻYWO Z CEREMONII WRĘCZENIA NAGRÓD

CANAL+: niedziela 27 majaMELANCHOLIA, reż. Lars von Trier

PREMIERA: CANAL+, niedziela 27 majaProgramy związane z MFF Cannes 2012 w ale kino+:CONTROL, reż. Anton Corbijn.

Przed seansem m.in. o fenomenie zespołu Joy Division i o Antonie Corbijnie porozmawiają Maksymilian Cegielski i jego goście: krytyk filmowy Wojtek Kałużyński i krytyk muzyczny Bartek Chaciński.

PREMIERA: ale kino+, czwartek 3 majaNA KRAWĘDZI NIEBA, reż. Fatih Akin

Przed seansem gośćmi Jakuba Duszyńskiego będą krytycy filmowi Barbara Hollender i Janusz Wróblewski. Opowiedzą m.in. o specyfice festiwalu w Cannes i o tym, dlaczego jest największym świętem kina artystycznego.

PREMIERA: ale kino+, czwartek 10 majaKOD NIEZNANY, reż. Michael Haneke

W rozmowie przed filmem Jakub Duszyński i jego goście, krytyk filmowy Darek Arest i publicysta Michał Zygmunt, przyjrzą się m.in. twórczości Michaela Haneke w kontekście jego canneńskich sukcesów.

PREMIERA: ale kino+, czwartek 17 majaREFN, REŻYSER BEZKOMPROMISOWY

PREMIERA: ale kino+, czwartek 24 majaANTYCHRYST, reż. Lars von Trier

O kontrowersjach wokół von Triera i „Antychrysta” porozmawiają Maksymilian Cegielski i jego goście, krytycy filmowi Anita Piotrowska i Janusz Wróblewski.

PREMIERA: ale kino+, czwartek 24 majaTRZY MAŁPY, reż. Nuri Bilge Ceylan
Przed seansem gośćmi Bartka Żurawieckiego będą dziennikarz filmowy Michał Walkiewicz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Spróbują odpowiedzieć m.in. na pytanie, na czym polega fenomen Nuri Bilge Ceylana.
PREMIERA: ale kino+, czwartek 31 maja


POLECANE

 

Król złodziei

SO / 8 SIERPNIA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Maiden

ND / 9 SIERPNIA / 13:30 / CANAL+ DOKUMENT