FILMY NAGRODZONE ORŁAMI 2011 PREMIEROWO W CANAL+

śr 9 marca 2011

Zdobywcy Polskich Nagród Filmowych Orły 2011: „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego, „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha oraz „Autor Widmo” Romana Polańskiego będą miały telewizyjną premierę na antenie CANAL+.

Najnowszy film Romana Polańskiego „Autor Widmo”, który przez członków Polskiej Akademii Filmowej uznany został za najlepszy film europejski minionego roku, CANAL+ wyemituje już w święta Wielkanocy, w sobotę 23 kwietnia. W piątek 29 kwietnia stacja pokaże z kolei film Jacka Borcucha, „Wszystko co kocham”, zdobywcę nagrody za scenariusz, Nagrody Publiczności i Orła dla odtwórcy głównej roli, Mateusza Kościukiewicza w kategorii Odkrycie Roku. Widzowie CANAL+ zobaczą także, jeszcze przed końcem roku, film Jerzego Skolimowskiego „Essential Killing”, laureata statuetek Orłów 2011 w kategoriach: najlepszy film i najlepsza reżyseria.„Z filmami, które stały się bohaterami tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych Orłów CANAL+ nie jest związany jedynie jako nadawca. „Essential Killing” to koprodukcja CANAL+. Współfinansowaliśmy także „Wszystko co kocham”. Z tym większą satysfakcją polecam te filmy naszym abonentom” – powiedziała Beata Ryczkowska, Dyrektor Wykonawcza Pionu Programowego spółki CANAL+ Cyfrowy.CANAL+ od początku swego istnienia nie tylko pokazuje polskie filmy, ale także je współtworzy. Do tej pory wsparł produkcję ponad 150 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, przeznaczając na ten cel 170 mln zł. Wśród koprodukcji znalazły się tak znakomite obrazy, jak „Komornik” Feliksa Falka, „Pianista” Romana Polańskiego czy „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauzego. W 2010 CANAL+ współfinansował m.in. najnowszy film Bartka Konopki „Lęk wysokości” i „Latającą maszynę”, animację w 3D. W tym roku stacja zaangażowała się m.in. w produkcję „Blind Watching” Andrzeja Jakimowskiego oraz „Papuszę” Krzysztofa Krauzego.
„Autor Widmo”

Najnowszy film Romana Polańskiego, doceniony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię na festiwalu Berlinale, pięcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi oraz czterema francuskimi Cezarami za rezyserię, muzykę, scenariusz i montaż. W roli tytułowej występuje Ewan McGregor. Jako zawodowy „ghostwriter” otrzymuje zlecenie napisania biografii byłego premiera Wielkiej Brytanii Adama Langa (Pierce Brosnan). Ma to być dla niego życiowa szansa i recepta na sukces, ale od samego początku sprawy nie układają się dobrze. Na początku pisarz dowiaduje się, że jego poprzednik Michael McAra, bliski współpracownik i przyjaciel Langa, zginął w tajemniczych okolicznościach. W pilnie strzeżonej nadmorskiej rezydencji premiera pisarz poznaje jego sekretarkę Amelię Bly (Kim Cattrall) oraz małżonkę Ruth (Olivia Williams), które wyraźnie rywalizują o względy i uwagę polityka. Wkrótce wybucha w mediach wokół Langa skandal. Zostaje oskarżony o to, że w czasie swoich rządów miał zezwolić na przekazanie do USA i torturowanie osób podejrzanych o terroryzm. Pisarz zostaje zakwaterowany w tym samym pokoju, w którym mieszkał i pisał jego poprzednik. W trakcie pracy natrafia na coraz więcej niejasności, ale także zawoalowanych wskazówek, jak je rozwiać. Część z nich pozostawił nieżyjący McAra.„Essential Killing”

Zrealizowany w koprodukcji z CANAL+ obraz jest zdobywcą m.in. Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji, Nagrody Cinema Veniere, a także statuetki za Najlepszą Rolę Męską dla Vincenta Gallo. Film opowiada historię Afgańczyka, amerykańskiego jeńca wojennego, któremu udaje się uciec z niewoli podczas przesłuchań w Europie. Zbieg musi stawić czoła kompletnie nowej dla siebie rzeczywistości. By przeżyć nie cofa się przed niczym. W głównych rolach wystąpili: amerykański aktor i reżyser Vincent Gallo, znany m.in. z filmów „Chłopcy z ferajny" Martina Scorsese czy „Arizona Dream" Emira Kusturicy oraz Emmanuelle Seigner, aktorka i wokalistka, znana m.in. z filmów „Gorzkie gody” i „Frantic” Romana Polańskiego. W pozostałych rolach można zobaczyć m.in. Roberta Mazurkiewicza oraz Stiga Frode Henriksena.„Wszystko co kocham”

Współfinansowany przez CANAL+ film Jacka Borcucha został uhonorowany dotychczas m.in. Złotym Kangurem (nagroda australijskich dystrybutorów filmowych) oraz Orłem Hollywoodzkim na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles za najlepszy film fabularny. Akcja filmu toczy się wiosną 1981 roku w Polsce. W nadmorskim miasteczku 18-letni Janek, syn oficera marynarki wojennej, decyduje się założyć zespół punkrockowy. W ten sposób chce głośno krzyczeć o rzeczach dla niego najważniejszych. Życie głównego bohatera wypełnia muzyka i pierwsza wielka miłość – Basia. Niestety nic nie jest trwałe. „Solidarność" walczy o wolność i demokrację, a w kraju narasta napięcie. Komuniści potajemnie przygotowują stan wojenny. Bunt młodości w czasie politycznej zawieruchy staje się przyczyną tragedii. Gwałtowny konflikt z komisarzem stanu wojennego i śmierć bliskiej osoby zmieniają w świecie Janka wszystko.Polskie Nagrody Filmowe - Orły

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku. Laureatów wyłania licząca ponad 500 członków Polska Akademia Filmowa, odpowiednik akademii filmowych, przyznających takie nagrody, jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie - Europejska Akademia Filmowa. Od 2008 roku na czele Polskiej Akademii Filmowej stoi prezydent, pani Agnieszka Holland.POLECANE

 

Supernova

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:05 / CANAL+ FAMILY
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM