FINAŁ KONKURSU SCRIPT PRO 2016 NA 9. NETIA OFF CAMERA

pn 25 kwietnia 2016

Zbliża się finał 6. edycji najbardziej prestiżowego konkursu scenariuszowego w Polsce – SCRIPT PRO. Jego organizatorami są Szkoła Wajdy i Fundacja OFF CAMERA. Partnerem strategicznym Konkursu jest Canal+, a partnerem Polski Instytut Sztuki Filmowej.

WYDARZENIA SPECJALNE:

• panel dyskusyjny „Od pomysłu do realizacji”, czyli development scenariusza filmowego i scenariusza serialu premium;

• premiera serialu „Porzucony według Harlana Cobena” (The Five)

• masterclass ze scenarzystą Danielem Brocklehurstem

4 maja, od godz. 12:30 – Małopolski Ogród Sztuki, Kraków


Nagrody zostaną wręczone 4 maja podczas uroczystej gali w Krakowie. Oprócz regulaminowych wyróżnień swoją Nagrodę Specjalną wręczy także CANAL+.


W ramach konkursu SCRIPT PRO Szkoła Wajdy, Fundacja OFF Camera i CANAL+ zapraszają na panel dyskusyjny „Od pomysłu do realizacji”, czyli development scenariusza filmowego i scenariusza serialu premium. Podczas panelu widzowie dowiedzą się m.in. o planach, najnowszych produkcjach i koprodukcjach CANAL+, o roli edukacji filmowej w developmencie filmów i seriali premium oraz o nowym projekcie CANAL+ realizowanym we współpracy ze Szkołą Wajdy.


Po panelu CANAL+ zaprasza na premierowy pokaz pierwszego odcinka serialu kryminalnego „Porzucony według Harlana Cobena” („The Five”). Po seansie - masterclass pt. „British TV masterclass”. Gość specjalny: Daniel Brocklehurst, laureat Nagrody BAFTA oraz EMMY, współautor scenariusza serialu „Porzucony według Harlana Cobena” („The Five”).


Środa 4 maja, od godz. 12:30 do 17:00
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12, Kraków, WSTĘP WOLNY


Porzucony

Script Pro – o konkursie
Script Pro jest kontynuacją prestiżowego Konkursu Hartley-Merrill. Głównym zadaniem konkursu jest wspieranie scenarzystów na początku kariery. SCRIPT PRO jest przeznaczony dla debiutantów oraz autorów, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze pełnometrażowego filmu fabularnego. Konkurs stanowi szansę dla młodych scenarzystów, a dla producentów – gwarancję, że teksty wybrane przez jury spośród kilkuset zgłoszeń zasługują na uwagę.


Wśród wyróżnionych w Konkursie scenariuszy, które następnie zostały przeniesione na ekran, znajdują się m.in.: „Bogowie” Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka (finalista 2013), „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej wg scenariusza Roberta Bolesty (finalista 2013), czy „Moja krew” Marcina Wrony wg scenariusza „Tamagotchi”, którego współautorką jest Grażyna Trela (Nagroda Hartley-Merrill 2007).

Ważnym elementem Script Pro jest rozwój maksymalnie 10 finałowych scenariuszy w ramach stypendiów ufundowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, przeprowadzony w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów.


„Porzucony według Harlana Cobena” (The Five) – opis serialu
• 4 maja - polska premiera pierwszego odcinka, MOS, Kraków
• 5 czerwca – po raz pierwszy w telewizji. Tylko w CANAL+ SERIALE


Zagadka z przeszłości, pasjonujące śledztwo i detektywi w obliczu szokującej prawdy. Oryginalny scenariusz autorstwa mistrza kryminalnej powieści Harlana Cobena to gwarancja tego, co w rasowym thrillerze najlepsze: wciągającej fabuły, nieoczekiwanych zwrotów akcji oraz wyjątkowego klimatu. Współautorem scenariusza jest Daniel Brocklehurst (laureat Nagrody BAFTA). „Porzucony według Harlana Cobena” to 10 odcinków trzymającej w napięciu akcji, gdzie śledztwo w sprawie o morderstwo krzyżuje się z zagadką przeszłości. Produkcja porównywana jest do klimatu brytyjskiego „Broadchurch”, a dłoń mistrza gatunku, Harlana Cobena, gwarantuje emocje i rozrywkę na najwyższym poziomie.


Harlan Coben
amerykański pisarz, autor 28 thrillerów, z których w Polsce do tej pory ukazało się nakładem Wydawnictwa Albatros 27. Najnowsza powieść „Fool Me Once”, która w Stanach miała premierę w marcu, na polski rynek trafi na początku 2017 roku. Powieści Cobena, publikowane w 43 językach, regularnie już w dniu premiery zajmują pierwsze miejsca list bestsellerów. Ich sprzedaż przekroczyła do tej pory na świecie 60 milionów egzemplarzy, w Polsce sprzedaż książek Harlana Cobena sięgnie niedługo 3 milionów egzemplarzy.


Danny Brocklehurst
pisarską karierę rozpoczynał jako dziennikarz „The Guardian”, „The Manchester” oraz „Evening News”. Jest autorem scenariuszy do takich produkcji, jak serial „Clocking Off” (nominacja do Nagrody BAFTA), „Shameless” (Nagroda BAFTA w kategorii Najlepszy Scenariusz), „Sorted”, „Talk Me To The Exile”. Do najnowszych filmów wg scenariusza Danny’ego Blocklehursta należą „The Driver” oraz „Ordinary Lies”.Daniel Brocklehurst

SZKOŁA WAJDY | WAJDA STUDIO

więcej niż szkoła filmowa | więcej niż studio filmowe

Szkoła Wajdy powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych. W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Wajda i Marczewski powołali studio produkcyjne - Wajda Studio, które poszukuje interesujących projektów fabuł, dokumentów i krótkich metraży poruszających współczesne tematy. Stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Oferuje script doctoring oraz produkcję krótkich fabuł i dokumentów w ramach programu 30 minut i Pierwszy Dokument. Wajda School & Studio prowadzą szereg programów poświęconych profesjonalnej edukacji filmowej w tym EKRAN + Międzynarodowy Program dla Profesjonalistów Filmowych, Program Dokumentalny DOK PRO, Program Fabularny STUDIO PRÓB, Program Scenariuszowy SCRIPT i DEVELOPMENT KREATYWNY dla Producentów Filmowych. Wajda School prowadzi także program stworzony dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów PRZEDSZKOLE FILMOWE. Szkoła razem z festiwalem Netia Off Camera współorganizuje konkurs SCRIPT PRO, kontynuację dobrze znanego konkursu Hartley-Merrill, którego głównym zadaniem jest wspieranie scenarzystów na początku kariery.


W dorobku Wajda Studio jest ponad 80 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud. Ponadto, pokazy i nagrody na największych festiwalach w tym na: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig oraz nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej. Samo Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2008r. i 2010 r. Wajda Studio jest m.in. koproducentem filmu „Chrzest” Marcina Wrony (premiera międzynarodowa MFF Toronto 2010), irlandzko-polskiego Filmu „Sanctuary“ w reżyserii Nory McGettigan. W roku 2013 Wajda Studio wyprodukowała dokument "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, który stał się jednym z najczęściej nagradzanych polskich dokumentów ostatnich lat i otrzymał nominację do Oskara w kategorii "Najlepszy Dokument Krótkometrażowy". W 2015 roku premierę miała najnowsza produkcja Wajda Studio „Performer“ w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy nagrodzona statuetką THINK: FILM AWARD na 65. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.


NETIA OFF CAMERA Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego
To jedno z najbardziej wyrazistych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej. Programerzy konsekwentnie skupiają się na kinie niezależnym i promocji młodych twórców. Najważniejszym elementem festiwalu jest konkurs główny „Wytyczanie drogi”, w którym startuje dziesięć pierwszych bądź drugich filmów. Krakowska Nagroda Filmowa jest jedną z najwyższych na świecie - 100 tysięcy dolarów. Szanse na zaprezentowanie się przed międzynarodowymi twórcami mają także polskie filmy, walczące o 100 tysięcy złotych w Konkursie Polskim. Reżyser zwycięskich filmów zostaje wybrany przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i znawców kina. Poza konkursowymi produkcjami na program NETIA OFF CAMERA składają się najnowsze, entuzjastycznie przyjęte przez krytykę tytuły z międzynarodowego obiegu festiwalowego, z których większość prezentowana jest w Polsce premierowo. W programie Festiwalu znajdują się także sekcje tematyczne, takie jak „From the Gut” (skupiona na amerykańskim kinie niezależnym), a także retrospektywy wybitnych twórców i specjalna sekcja ‘Nadrabianie zaległości’, poświęcona filmom z ostatnich dziesięciu lat, które z różnych przyczyn nie trafiły do polskiej dystrybucji.


POLECANE

 

Supernova

PT / 23 PAŹDZIERNIKA / 21:55 / CANAL+ FILM
 

Obywatel Jones

ND / 25 PAŹDZIERNIKA / 20:00 / CANAL+ DOKUMENT
 

John Wick 3

SO / 31 PAŹDZIERNIKA / 22:50 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 30 PAŹDZIERNIKA / 00:20 / CANAL+ PREMIUM