HISTORIE LUDZI I NARODÓW - PORUSZAJĄCE DOKUMENTY W STYCZNIU W CANAL+

śr 19 grudnia 2012

Filmowy wywiad rzeka z Romanem Polańskim i tragiczna historia oblężenia Leningradu – to dokumentalne hity styczniowej oferty CANAL+. Ponadto stacja pokaże premierowo dokumenty o dramacie chińskich rodzin po utracie dziecka, ludziach poddawanych torturom, niemieckich pielęgniarkach polowych II wojny światowej oraz uwiedzionych i szantażowanych kobietach wielkiego biznesu.

W piątek, 4 stycznia widzowie zobaczą premierowo filmową spowiedź Romana Polańskiego, której dokonał podczas aresztu domowego w Gstaad w Szwajcarii w obecności przyjaciela Laurenta Bouzereau. W poruszającym dokumencie „Roman Polański: Moje życie” artysta próbuje ocalić od zapomnienia świat, który przeminął, wspominając rodziców, czas wojny, tragiczne wydarzenia w USA, swoją pracę i towarzyszki życia. Dzień później CANAL+ pokaże najnowszy film mistrza pt. „Rzeź”, ekranizację sztuki Yasminy Razy z brawurowymi kreacjami Jodie Foster, Kate Winslet, Christopha Waltza i Johna C. Reilly’ego.Z kolei w piątek 18 stycznia, na kilka dni przed 69. rocznicą zakończenia blokady Leningradu podczas II Wojny Światowej, stacja zaprezentuje dokument „900 dni”, w którym wykorzystano archiwalne nagrania, pamiętniki i wypowiedzi świadków tamtych wydarzeń. Radziecka propaganda opisywała trwające od września 1941 do stycznia1944 roku nazistowskie oblężenie miasta jako przykład bohaterskiej obrony Rosjan i olbrzymi sukces. Opinia publiczna nie miała jednak świadomości, jak wiele cierpienia i ofiar obrona ta kosztowała cywilów i żołnierzy. „900 dni” zostało docenione m.in. na IDFA 2011 i 9. PLANETE+ DOC.
Cierpienie i problemy 40-letniej chińskiej kobiety po utracie jedynego dziecka opisuje film dokumentalny „Drugie życie” (premiera: 7 stycznia). W 2008 roku prowincję Syczuan w Chinach nawiedziło trzęsienie ziemi, które pochłonęło życie blisko 6000 młodych ludzi. Była wśród nich córka bohaterki dokumentu. Cztery lata po tragedii kobieta próbuje zajść w ciążę wierząc, że dusza zmarłej odrodzi się w ciele drugiego dziecka.Z przeszłością mierzy się także czwórka bohaterów dokumentu „Życie na nowo - 4 opowieści o torturach”, którego premiera odbędzie się w poniedziałek 14 stycznia. Kebi, Serge, Musa i Hector pochodzą z różnych stron świata. Łączy ich fakt, że w swoich krajach byli prześladowani i torturowani. Twórcy filmu wysłuchują ich historii.
W poniedziałek 21 stycznia CANAL+ zaprezentuje „Pociechę”, film o zapomnianych bohaterkach II wojny światowej - niemieckich pielęgniarkach, które pracowały w szpitalach polowych, opiekując się nazistowskimi żołnierzami. Po wojnie w kraju spotkało je społeczne potępienie, a w skrajnych wypadkach nawet więzienie. Dokument przedstawia sylwetki sześciu kobiet, które po wojnie zostały wyklęte we własnym kraju.Tydzień później, 28 stycznia w filmie „Uwiedziona i szantażowana” widzowie poznają losy kilku wpływowych kobiet, które z powodu ukrywanego romansu stały się ofiarami szantażu ze strony byłych kochanków. Musiały zmierzyć się nie tylko z upokorzeniem, ale też utratą pozycji zawodowej i wymiernymi kosztami źle ulokowanych uczuć.W dokumentalnej ofercie stycznia nie zabraknie akcentów przyrodniczych. CANAL+ będzie kontynuował w soboty serial „Tajemnice zwierząt”.


PREMIERY:

ROMAN POLAŃSKI: MOJE ŻYCIE: piątek, 4 stycznia 2013

TAJEMNICE ZWIERZĄT: w każdą sobotę, od 5 stycznia 2013

DRUGIE ŻYCIE: poniedziałek, 7 stycznia 2013

ŻYCIE NA NOWO – 4 OPOWIEŚCI O TORTURACH: poniedziałek, 14 stycznia 2013

900 DNI: piątek, 18 stycznia 2013

POCIECHA: poniedziałek, 21 stycznia 2013

UWIEDZIONA I SZANTAŻOWANA: poniedziałek, 28 stycznia 2013


POLECANE

 

Król złodziei

SO / 8 SIERPNIA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Maiden

ND / 9 SIERPNIA / 13:30 / CANAL+ DOKUMENT