KAMERA! AKCJA! - PIERWSZY KLAPS NA PLANIE ZDJĘCIOWYM SERIALU „MISJA AFGANISTAN”

wt 18 października 2011

18 października , zgodnie z planem, rozpoczęły się zdjęcia do pierwszego odcinka serialu „Misja Afganistan” realizowanego na zlecenie CANAL+ przez Akson Studio. Zdjęcia kręcone będą w Wędrzynie, Powidzu i Warszawie. Zakończą się 26 października.

Kolejne odcinki serialu kręcone będą od kwietnia do sierpnia 2012, a emisja w CANAL+ planowana po wakacjach. - Oryginalny scenariusz, wzbudzający emocje, aktualny temat, którego nie poruszył dotąd żaden producent filmowy, wreszcie wciągająca fabuła to czynniki, które zadecydowały o realizacji „Misji Afganistan” przez CANAL+ – mówi Beata Ryczkowska – Dyrektor Wykonawcza Pionu Programowego CANAL+ Cyfrowy zlecająca i nadzorująca realizację serialu – Jesteśmy przekonani, że reżyser i operator Grzegorz Kuczeriszka, wpierany przez Marcina Starzeckiego, przemyślana obsada i rozmach produkcyjny sprawią, że powstanie serial, który znacząco wyróżni się na tle obecnej produkcji telewizyjnej – dodaje Ryczkowska.


Odtwórcą głównej roli w „Misji Afganistan” jest Paweł Małaszyński. Pierwszoplanowe postaci zagrają: Tomasz Schuchardt, Eryk Lubos, Piotr Rogucki, Mikołaj Krawczyk, Sebastian Fabijański, Marcin Piętowski, Dawid Zawadzki i Piotr Michalski. Zdjęcia do pierwszego odcinka zostaną nakręcone m.in. w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu i 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej Międzyrzecz-Wędrzyn, gdzie wykorzystane zostaną m.in. tor psychologiczny (labirynt ćwiczebny) oraz poligonowy rejon zurbanizowany (tzw. miasteczko wojskowe). Do zdjęć użyty będzie specjalistyczny sprzęt wojskowy, m.in. rosomaki, hummery, samolot Herkules, a także profesjonalne uzbrojenie: beryle szturmowe, miniberyle, pistolety Glock, karabiny snajperskie TIKKA, granatniki RPG, karabiny maszynowe i inne. O kostiumy zadbają Małgorzata Gwiazdecka i Maciej Pakuła, a charakteryzację wykona Tomasz Matraszek. Aktorzy występować będą w autentycznym afgańskim umundurowaniu – tzw. przydziałowym polowym i pustynnym, kamuflażowym. Na planie, poza ekipą liczącą blisko 120 osób, pracować będą konsultanci wojskowi, m.in. ds. pojazdów wojskowych, poligonu, taktyki na polu walki oraz ds. broni. Głównym konsultantem podczas zdjęć do pierwszego odcinka będzie kpt. Artur Pinkowski – oficer prasowy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej Międzyrzecz-Wędrzyn.


„Misja: Afganistan” to 13. odcinkowy serial fabularny przygotowywany z szczególną troską o autentyzm. Już na etapie powstawania scenariusza, jego autorzy - Jan Pawlicki i Marek Kreutz spotykali się i przeprowadzili szereg rozmów z żołnierzami, którzy brali udział w działaniach w Afganistanie oraz ich rodzinami. Aktorzy przeszli profesjonalne szkolenie wojskowe przeprowadzone przez ppłk. Krzysztofa Przepiórkę, byłego Dowódcę Grupy Szturmowej G.R.O.M., obecnie Prezesa „Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych G.R.O.M." – Zależy nam na realizmie i wiarygodnym pokazaniu służby żołnierzy w Afganistanie. Dlatego od początku prac nad serialem korzystamy ze wsparcia specjalistów z Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego – mówi Michał Kwieciński, szef Akson Studio, które realizuje „Misję Afganistan” na zlecenie CANAL+.


CANAL+ od początku swego istnienia jest mecenasem polskiej kinematografii. Nie tylko pokazuje polskie filmy, ale także je współtworzy. Do tej pory wsparł produkcję ponad 160 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, przeznaczając na ten cel blisko 200 mln zł. Wśród koprodukcji znalazły się tak znakomite obrazy, jak „Komornik” Feliksa Falka, „Pianista” Romana Polańskiego czy „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauzego. W 2010 roku CANAL+ współfinansował dwa pełnometrażowe debiuty fabularne: „Lęk wysokości” Bartosza Konopki oraz „Ki” Leszka Dawida, międzynarodową produkcję „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego, „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Uwikłanie” Jacka Bromskiego i realizowaną w 3D „Latającą maszynę”. W tym roku stacja zaangażowała się w najnowsze produkcje Andrzeja Jakimowskiego „Blind watching”, Władysława Pasikowskiego „Pokłosie” oraz Małgorzaty Szumowskiej „Nowhere”. Jeszcze w tym roku CANAL+ rozpocznie zdjęcia drugiego, po „Misji Afganistan”, serialu – 8 odcinkowej produkcji sensacyjnej produkowanej przez Endemol Polska.


fot. Monika Skrzypczak


CZYTAJ TAKŻE:

SERIAL "MISJA AFGANISTAN" UKOŃCZONY - PREMIERA W CANAL+ 14 PAŹDZIERNIKA

AKTORZY SERIALU CANAL+ "MISJA AFGANISTAN" NA SZKOLENIU WOJSKOWYM

ZAKOŃCZYŁY SIĘ ZDJĘCIA DO PIERWSZEGO ODCINKA SERIALU CANAL+ „MISJA: AFGANISTAN”

RUSZYŁA PRODUKCJA SERIALU CANAL+ „MISJA AFGANISTAN”


POLECANE

 

Supernova

ND / 1 LISTOPADA / 22:55 / CANAL+ PREMIUM
 

Obywatel Jones

CZ / 5 LISTOPADA / 21:30 / CANAL+ FILM
 

John Wick 3

SO / 31 PAŹDZIERNIKA / 23:50 / CANAL+1