KOBIETY AFRYKI, ARTYŚCI NOWEGO JORKU, BAŁKAŃSKI REŻYSER, JAPOŃSKI MISTRZ SUSHI… W DOKUMENTACH CANAL+ W CZERWCU

pt 17 maja 2013

Promotorka walk zapaśniczych w Senegalu, kobiety państw Trzeciego Świata, nowojorska bohema, Emir Kusturica i japoński guru sztuki przygotowywania sushi - oto bohaterowie wybranych premier dokumentalnych, które w czerwcu zaoferuje widzom CANAL+.

Pokazywany premierowo 3 czerwca dokument „Madame Tyson” opowiada o Ndeye Ndiaye Tyson, senegalskiej polityk i promotorce walk zapaśniczych. Dzięki niezwykłej postawie stała się wzorem do naśladowania dla wielu rodaków. Nikomu nie przeszkadza nawet jej analfabetyzm. W filmie przewija się także wątek dwóch młodych, senegalskich zapaśników, walczących o uwagę Tyson i tym samym o sportowym sukces oraz wyrwanie się z biedy.


Inne oblicze afrykańskich kobiet przedstawi emitowana 10 czerwca „Siła kobiet”. Dokument znanego, francuskiego artysty ulicznego o pseudonimie Jr. ukazuje pozycję kobiet w społeczeństwach Trzeciego Świata. Są to filmowe portrety upokorzonych, stłamszonych i wzgardzonych mieszkanek m.in. Liberii, Sudanu i Kenii.


17 czerwca w klimat nowojorskiego światka artystycznego wprowadzi widzów „Stracona bohema”. Carnegie Hall to jedna z najsłynniejszych hal koncertowych świata. W jej budynku poza główną salą znajduje się szereg apartamentów, które niegdyś zamieszkiwały gwiazdy takie, jak Marlon Brando czy Isadora Duncan, a do niedawna były zajęte przez wyjątkową społeczność artystów: nauczycieli tańca i aktorstwa, malarzy, rzeźbiarzy i fotografików. Wszyscy oni otrzymali wypowiedzenia najmu, co może zakończyć erę unikalnej nowojorskiej bohemy z Carnegie Hall.


Z kolei świat bałkańskiej kultury przedstawi „Kusturica - chuligan z Bałkanów”, monograficzny dokument o najwybitniejszym serbskim reżyserze Emirze Kusturicy. Nagrodzony m.in. na festiwalach w Cannes i Wenecji oraz doceniony Cezarem filmowiec opowiada o swojej wizji sztuki i jej roli w życiu człowieka. Jednocześnie dokument prezentuje elementy biografii słynnego Serba.


Na innych kanałach z rodziny CANAL+ w maju będzie można obejrzeć także hitowe dokumenty pełnometrażowe. CANAL+ Family 27 czerwca zaprasza na kulinarny „Jiro śni o sushi” o najstarszym mistrzu sushi. Natomiast 17 czerwca w CANAL+ Family2 widzowie zobaczą „Paryż - Roubaix. Droga przez mękę”, sportowy film o jednym z najtrudniejszych wyścigów kolarskich świata. Nie zabraknie także premierowych odcinków serii przyrodniczych: „Wyspy Kanaryjskie” (CANAL+ Family) i „Perły światowego dziedzictwa” (CANAL+ Family2).


Ofertę dokumentalną uzupełni niedzielne pasmo 3D w CANAL+ Family2, które zdominują produkcje o historii Ziemi i człowieka. Już 2 czerwca miłośnicy trójwymiarowej rozrywki zobaczą „Dinozaury - olbrzymy z Patagonii”. Twórcy filmu przenoszą widzów do Patagonii okresu późnej kredy i późnej jury. Kamera śledzi badania argentyńskiego paleontologa Rodolfa Aníbala Corii. Prezentując wymarłe gady twórcy dokumentu wykorzystują zaawansowaną technikę animacyjną. Tydzień później natomiast zostanie wyemitowany „Skies to Eternity”, trójwymiarowa, animowana historia awiacji. Z kolei 16 czerwca sekrety starożytnego Egiptu odkryje dokument „Mumie. Tajemnice faraonów”, zaś 23 czerwca niezwykłych wrażeń wizualnych dostarczy „Make Every Second Count” o sztuce ekstremalnej jazdy na rowerze.


PREMIERY DOKUMENTALNE CZERWCA W CANAL+ W KAŻDY PONIEDZIAŁEK:


MADAME TYSON: 3 czerwca 2013

SIŁA KOBIET: 10 czerwca 2013

STRACONA BOHEMA: 17 czerwca 2013

KUSTURICA - CHULIGAN Z BAŁKANÓW: 24 czerwca 2013


PREMIERY DOKUMENTALNE CZERWCA W PAŚMIE 3D W KAŻDĄ NIEDZIELĘ:


DINOZAURY - OLBRZYMY Z PATAGONII: CANAL+ Family2: 2 czerwca 2013

SKIES TO ETERNITY: CANAL+ Family2: 9 czerwca 2013

MUMIE. TAJEMNICE FARAONÓW: CANAL+ Family2: 16 czerwca 2013

MAKE EVERY SECOND COUNT: CANAL+ Family2: 23 czerwca 2013


POLECANE

 

Jojo Rabbit

SO / 26 WRZEŚNIA / 18:10 / CANAL+ PREMIUM
 

Sługi wojny

SO / 19 WRZEŚNIA / 02:00 / CANAL+ 4K
 

Tajni i fajni

ND / 20 WRZEŚNIA / 10:15 / CANAL+ PREMIUM