Kategoria: film | Zimna wojna

Koprodukcja CANAL+ z szansą na Złotą Palmę w Cannes

pt 20 kwietnia 2018

„Zimna wojna” laureata Oscara® Pawła Pawlikowskiego znalazła się w konkursie głównym 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. To pierwsza polska od 37 lat produkcja, która powalczy o Złotą Palmę podczas najbardziej prestiżowej imprezy filmowej świata.

Wyprodukowana przez Opus Film „Zimna wojna” („Cold war”) opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Polskie kino długo czekało na ten moment

Najnowszy film autora oscarowej „Idy” może być trzecim filmem polskiego reżysera, który sięgnie po Złotą Palmę w Cannes. Dotychczas główny laur imprezy zdobył w 1981 r. Andrzej Wajda, otrzymał go za „Człowieka z żelaza”. W 2002 roku Roman Polański za polsko-francuską produkcję „Pianista”.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji.

Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, koproducentem – CANAL+, a dystrybutorem - Kino Świat. Film wejdzie do polskich kin w 2018 roku.

71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się między 8 a 19 maja. Obradom jury przewodzić będzie aktorka Cate Blanchett. Ceremonię wręczenia Złotej Palmy pokaże na żywo CANAL+ Film.

POLECANE

 

Supernova

PT / 23 PAŹDZIERNIKA / 21:55 / CANAL+ FILM
 

Obywatel Jones

ND / 25 PAŹDZIERNIKA / 20:00 / CANAL+ DOKUMENT
 

John Wick 3

SO / 31 PAŹDZIERNIKA / 22:50 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 30 PAŹDZIERNIKA / 00:20 / CANAL+ PREMIUM