Koprodukcje CANAL+ na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

pn 16 września 2019

16 września 2019 roku rozpoczął się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W konkursie głównym publiczność zobaczy 19 produkcji. 4 z nich to koprodukcje CANAL+.


„Boże ciało” reż. Jan Komasa


Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...


"Boże Ciało" zostało wyróżnione statuetkami za reżyserię (Jan Komasa), scenariusz (Mateusz Pacewicz). Film zdobył także specjalną nagrodę dziennikarzy. Eliza Rycembel otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” reż. Maciej Pieprzyca


Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek(Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" otrzymał Srebrne Lwy, Dawid Ogrodnik został nagrodzony statuetką za pierwszoplanową rolę męską. Film otrzymał także nagrody za zdjęcia (Witold Płóciennik), muzykę (Leszek Możdżer), charakteryzację (Jolanta Dańda), kostiumy (Agata Culak), a także Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na festiwalu.

„Supernova” reż. Bartosz Kruhlik

Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

Reżyser filmu "Supernova" Bartosz Kruhlik został nagrodzony za debiut reżyserski.

„Ukryta gra” reż. Łukasz Kośmicki


Początek lat sześćdziesiątych. U szczytu kryzysu kubańskiego amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka Joshuę Mansky’ego. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Rywalizacja to jednak tylko przykrywka do szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch, mający powstrzymać konflikt nuklearny.

"Ukryta gra" została nagrodzona za montaż oraz otrzymała Nagrodę specjalną z propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego.

Filmy zaprezentowane podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oceniło jury z reżyserem Maciejem Wojtyszko na czele.


Na gali otwarcia widzowie obejrzeli zrekonstruowany "Powrót birbanta" Kazimierza Prószyńskiego z 1902 roku. Platynowe Lwy za całokształt dokonań artystycznych odebrał Krzysztof Zanussi

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy.

POLECANE

 

Sługi wojny

PN / 28 WRZEŚNIA / 01:35 / CANAL+ 4K
 

Tajni i fajni

ND / 27 WRZEŚNIA / 15:10 / CANAL+ FAMILY
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM