NAJLEPSZE POLSKIE FILMY PREMIEROWO W CANAL+

wt 16 września 2014

Co łączy takie filmy, jak „Kongres”, „W imię”, „Ida” i „Papusza”? Wszystkie są koprodukcjami CANAL+, były pokazywane na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni i zdobyły uznanie za granicą. W ramach cyklu „Filmy z festiwalu w Gdyni” będzie można je oglądać premierowo na antenie stacji.


Od września, raz w miesiącu, w środy o 21:00, CANAL+ zaprasza na polskie premiery telewizyjne głośnych, pokazywanych na festiwalu w Gdyni koprodukcji stacji. Cykl rozpocznie 24 września inspirowany prozą Stanisława Lema "Kongres" w reżyserii Ariego Folmana, uhonorowany m.in. Europejską Nagrodą Filmową jako najlepszy film animowany. W kolejnych miesiącach będą to: wyróżnione Teddy Award na Berlinale "W imię…" Małgorzaty Szumowskiej (29 października), wybrana na polskiego kandydata do Oscara 2015 "Ida" Pawła Pawlikowskiego (26 listopada ) oraz nagrodzona za reżyserię w Valladolid "Papusza" Krzysztofa i Joanny Krauze (10 grudnia).


"Kongres" (premiera: 24 września, 21:00) to międzynarodowy projekt i długo wyczekiwany film Ariego Folmana, izraelskiego reżysera o polskich korzeniach, który zdobył międzynarodową sławę i uznanie nominowanym do Oscara "Walcem z Baszirem". Nagrodzony m.in. Europejską Nagrodą Filmową obraz składa się z części aktorskiej i animowanej. Za stronę wizualną pierwszej, w której grają m.in. Robin Wright, Harvey Keitel, Jon Hamm i Paul Giamatti, odpowiada wybitny polski operator Michał Englert. Trwającą ponad 55 minut sekwencję animowaną realizowało m.in. polskie Orange Studio. Film powstał na motywach "Kongresu futurologicznego" Stanisława Lema. Jest wizją społeczeństwa przyszłości, w którym pozbawioną głębi, ubogą i smutną rzeczywistość zastępują projekcje pragnień ludzi, halucynacje wywołane działaniem rozpylanych w powietrzu środków chemicznych.


"W imię…" (premiera: 29 października, 21:00) jest najnowszym obrazem Małgorzaty Szumowskiej, autorki wielokrotnie nagradzanych "33 scen z życia" i głośnego "Sponsoringu". Historia niemożliwej miłości księdza, osadzona w realiach katolickiej społeczności zdobyła na festiwalu w Gdyni "Srebrne Lwy" oraz nagrodę za reżyserię i rolę Andrzeja Chyry. Obok "Tataraku" Andrzeja Wajdy i "Weisera" Wojciecha Marczewskiego to także jedyny w ciągu ostatnich 20 lat polski film, który znalazł uznanie w oczach selekcjonerów MFF w Berlinie. "W imię…" zostało tam wyróżnione Teddy Award, którą wcześniej uhonorowano takich twórców, jak Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. W obsadzie - obok Andrzeja Chyry i Mateusza Kościukiewicza – wystąpili Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Tomasz Schuchardt i Olgierd Łukaszewicz. Autorem zdjęć oraz współscenarzystą "W imię…" jest Michał Englert, autor zdjęć "Kongresu", laureat festiwalu Sundance za zdjęcia do filmu "Nieulotne" i Festiwalu Filmowego w Gdyni za "33 sceny z życia".


"Ida" Pawła Pawlikowskiego (26 listopada, 21:00) została niedawno ogłoszona polskim kandydatem do Oscara® 2015. Film spotkał się z ogromnym zainteresowaniem w Stanach zarabiając ponad 3,5 mln dolarów i przyciągając do kin ponad 450 tysięcy widzów. "Ida" została obsypana nagrodami, wśród których znalazły się m.in. "Złote Lwy" w Gdyni, Grand Prix na London Film Festival, Warszawskim Festiwalu Filmowym i festiwalu w Gijon, "Złota Żaba" Plus Camerimage za zdjęcia Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego oraz cztery Orły: jako najlepszy film, za reżyserię, montaż i rolę Agaty Kuleszy. "Ida" rozgrywa się na początku lat 60. ubiegłego wieku i opowiada o młodej dziewczynie, która przez złożeniem zakonnych ślubów dowiaduje się od ciotki, że jest Żydówką, ukrytą jako dziecko w czasie wojny przed Niemcami w zakonie. Kobiety wspólnie ruszają w podróż, by odkryć tragiczną historię swojej rodziny.


"Papusza" (premiera: 10 grudnia, 21:00) jest opartą na faktach dramatyczną historią pierwszej romskiej poetki, której wiersze zostały przetłumaczone na polski i wydane w oficjalnym obiegu. Talent Bronisławy Wajs odkrył zafascynowany cygańską kulturą początkujący poeta Jerzy Ficowski, który wspólnie z Julianem Tuwimem doprowadził do opublikowania jej wierszy. Ich przyjaźń doprowadziła pośrednio do oskarżenia Papuszy przez starszyznę romską o zdradę języka i przekazanie romskich sekretów, a w konsekwencji do wykluczenia jej z cygańskiej społeczności i choroby psychicznej poetki. Film małżeństwa Krauze otrzymał m.in. Wyróżnienie Specjalne Jury na festiwalu w Karlowych Warach, nagrody za muzykę, charakteryzację i kreację drugoplanową Zbigniewa Walerysia na festiwalu w Gdyni oraz cztery Orły (Polskie Nagrody Filmowe) za zdjęcia, scenografię, muzykę i kostiumy.


POLECANE

 

Jojo Rabbit

SO / 26 WRZEŚNIA / 18:10 / CANAL+ PREMIUM
 

Sługi wojny

SO / 19 WRZEŚNIA / 02:00 / CANAL+ 4K
 

Tajni i fajni

ND / 20 WRZEŚNIA / 10:15 / CANAL+ PREMIUM