Nie żyje Andrzej Wajda

pn 10 października 2016

Polskie kino już nigdy nie będzie takie, jak wcześniej.

Jeden z najwybitniejszych reżyserów i ludzi kultury odszedł w niedzielę wieczorem, 9 października 2016 roku.

Andrzej Wajda

Filmy Wajdy na zawsze wpisały się w historię polskiego kina. Należy wymienić chociażby takie tytuły jak: „Popiół i diament”, „Popioły”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza”, „Pan Tadeusz”, „Katyń”, „Wałęsa, Człowiek z nadziei”.

Był niezwykle utytułowanym twórcą. Jego dorobek nagrodzono Złotym Lwem i Złotym Niedźwiedziem. Zdobył Złotą Palmę, Europejską Nagrodę Filmową „Felix” oraz japońską nagrodę Kyoto, a w 2000 roku otrzymał najwyższe filmowe wyróżnienie - Oscara® za całokształt twórczości.

Kilka miesięcy przed śmiercią ukończył swój ostatni film "Powidoki". To opowieść inspirowana życiem Andrzeja Strzemińskiego o tym, jak komunistyczna władza niszczy wybitnego artystę, niepokornego człowieka, który sprzeciwia się doktrynie socrealizmu. "Powidoki” zostały ogłoszone polskim kandydatem do Oscara®. Niestety, Wajda nie doczekał oficjalnej premiery filmu, która zaplanowana jest na styczeń.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że to właśnie film „Wałęsa, Człowiek z nadziei” był efektem współpracy CANAL+ z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Ponadto, w maju bieżącego roku CANAL+ uruchomił unikatowy projekt dotyczący produkcji seriali premium: CANAL+ Series Lab we współpracy ze Szkołą Wajdy. Ten autorski projekt został powołany z myślą o profesjonalnych scenarzystach i producentach kreatywnych, chcących realizować polskie seriale telewizyjne typu PREMIUM. Celem projektu jest wyłonienie serialowych scenariuszy najwyższej jakości z przeznaczeniem do ich emisji w CANAL+.

Filmy Andrzeja Wajdy w CANAL+:

BLOG FILMOWY


POLECANE

 

Supernova

PT / 25 WRZEŚNIA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

PT / 25 WRZEŚNIA / 22:30 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM