NOMINOWANY DO OSCARA 2013 DOKUMENT „5 ROZBITYCH KAMER” W MAJU W CANAL+

śr 24 kwietnia 2013

Doceniony nominacją do Oscara® i nagrodą w Sundance dokument „5 rozbitych kamer”, kulinarny hit „Jiro śni o sushi” oraz dwa filmy o istocie sztuki - oto wybrane premiery dokumentalne, które w maju zaoferuje widzom CANAL+.

Współtwórcą i głównym bohaterem „5 rozbitych kamer” jest palestyński rolnik Emad Burnat, mieszkający w wiosce na terenie Zachodniego Brzegu. Wkrótce po tym jak kupuje pierwszą w życiu kamerę Izraelczycy zaczynają budować w jego miejscowości barierę oddzielającą ich od nowych osadników, którzy niszczą ich uprawy. Palestyńczycy przeciwstawiają się, co doprowadza do starć z policją i nocnych nalotów, w których giną m.in. członkowie rodziny Burnata. Dzięki pomocy reżysera Guya Davidiego powstał nagrodzony w Sundance i nominowany do Oscara dokument opisujący dzieje tragicznego konfliktu.


Z kolei pokazywany m.in. na 3. kuchnia+ food film „Jiro śni o sushi” to historia 85-letniego Jiro Ono, który sztukę robienia sushi opanował do perfekcji. Jego restauracja jest niekwestionowanym fenomenem Tokio. Mimo że znajduje się w podziemiach biurowca i posiada tylko dziesięć miejsc siedzących, otrzymała aż 3 gwiazdki Michelina, najbardziej prestiżowe wyróżnienie branży gastronomicznej, a Jiro został najstarszym trzygwiazdkowym szefem kuchni na świecie.


W maju CANAL+ zaprasza także na „Miasta graffiti”. Uliczne obrazy, rysunki czy podpisy to dla jednych przejaw sztuki współczesnej, a dla innych zwykły wandalizm. Ci drudzy stworzyli wyjątkowy ruch oporu, którego członkowie, zazwyczaj osoby starsze, w nocy zamalowują to, co stworzyli uliczni artyści. W ten sposób w miastach pojawiają się nieestetycznie wyglądające plamy. Twórcy dokumentu śledzą działania tych ludzi i starają się ukazać ich absurdalność.


Stacja wyemituje również polsko-belgijski debiut Any Brzezińskiej „I Want (No) Reality”. Reżyserka przygląda się walorom sztuki i potrzebie jej istnienia. Według Brzezińskiej sztuka pozwala wykraczać ludziom poza rzeczywistość. By to pokazać przez pięć lat obserwowała grupę teatralną Needcompany - jeden z najpopularniejszych zespołów awangardowych, który raz na zawsze zmienił oblicze europejskiego teatru i tańca.


Na innych kanałach z rodziny CANAL+ w maju będzie można obejrzeć także różnorodne serie przyrodnicze: „Wyspy Kanaryjskie” (CANAL+ Family), „Parki Narodowe Ameryki” i „Perły światowego dziedzictwa” (CANAL+ Family2).


Ofertę dokumentalną uzupełni niedzielne pasmo 3D. Już 5 maja na antenie CANAL+ Family2 miłośnicy trójwymiarowej rozrywki zobaczą „Arabię: Dwa złote wieki”. Twórcy filmu postanowili przybliżyć takie miejsca i zjawiska Półwyspu Arabskiego, jak zaginione miasto Madain Saleh, słynne szlaki kadzidlane, burzę piaskową i wraki na dnie Morza Czerwonego. Reżyserem filmu jest dwukrotnie nominowany do Oscara Greg MacGillivray. Natomiast 12 maja zostanie wyemitowany pierwszy odcinek serii „Gang surykatek” o życiu tych sympatycznych zwierząt z pustyni Kalahari.


PREMIERY DOKUMENTALNE MAJA W CANAL+ W KAŻDY PONIEDZIAŁEK:


MIASTA GRAFFITI: PREMIERA: 6 maja 2013, 22:00

5 ROZBITYCH KAMER: PREMIERA: 13 maja 2013, 22:00

JIRO ŚNI O SUSHI: PREMIERA: 20 maja 2013, 22:00

I WANT (NO) REALITY: PREMIERA: 27 maja 2013, 22:00


DOKUMENTY MAJA W PAŚMIE 3D W KAŻDĄ NIEDZIELĘ:


ARABIA: DWA ZŁOTE WIEKI: 5 maja 2013, 14:10, CANAL+ Family2

GANG SURYKATEK: od 13 maja 2013, 22:00, CANAL+ Family2POLECANE

 

Supernova

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:05 / CANAL+ FAMILY
 

Obywatel Jones

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 23:00 / CANAL+ 4K
 

John Wick 3

ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM