PIERWSZY KLAPS NA PLANIE „BLIND WATCHING” – MIĘDZYNARODOWEJ KOPRODUKCJI WSPÓŁFINANSOWANEJ PRZEZ CANAL+

pn 9 maja 2011

10 maja w Lizbonie rozpoczynają się zdjęcia do współfinansowanego przez CANAL+ filmu Andrzeja Jakimowskiego „Blind Watching”. Potrwają do 20 czerwca.

„CANAL+ zależy na rozwoju polskiej kinematografii, dlatego od blisko 17 lat współfinansujemy wartościowe produkcje polskich twórców. Z Andrzejem Jakimowskim, którego filmy są wysoko cenione w Polsce i na świecie, współpracowaliśmy już przy realizacji obsypanych nagrodami „Sztuczek”. „Blind Watching” to kolejny wyjątkowy projekt reżysera. To fascynująca opowieści o poznawaniu świata przez ludzi niewidomych. Pokazuje niezwykłe, mało znane zjawisko echolokacji dające osobom niewidomym szansę na lepsze „rozpoznawanie” świata. To także opowieść o odwadze i pokonywaniu własnych ułomności” – mówi Beata Ryczkowska – Dyrektor Pionu Programowego spółki CANAL+ Cyfrowy.


Akcja filmu, który powstaje w oparciu o autorski scenariusz Jakimowskiego rozgrywa się w Portugalii, w Lizbonie. W produkcji występują m.in. Edward Hogg, odtwórca głównej roli w „White Lightnin'” oraz Alexandra Maria Lara, znana z takich tytułów, jak „Control”, „Baader-Meinhof” czy „Upadek”. Film opowiada o Ianie, charyzmatycznym instruktorze niewidomych, który rozpoczyna zajęcia z pacjentami prestiżowej kliniki okulistycznej. Opiekun uczy ich orientowania się w przestrzeni. Jedna z metod, której sam używa, polega na echolokacji. Jego niestandardowe podejście staje się wyzwaniem nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu kliniki. Wkrótce obiektem szczególnego zainteresowania nauczyciela staje się jego podopieczna Ewa – młoda, niezwykle wrażliwa i zamknięta w sobie pacjentka. Nie zważając na zagrożenia, Ian, sam niewidzący, postanawia wyprowadzić Ewę poza klinikę.


Przygotowując się do pracy przy „Blind Watching”, autorzy przeprowadzili szereg rozmów i wywiadów z osobami niewidomymi oraz konsultacji z instruktorami orientacji przestrzennej. Do współpracy przy filmie zaproszono Alejandro Navasa, mieszkającego w Polsce niewidomego echolokatora. Pod jego kierunkiem grający rolę Iana Edward Hogg odbył kilka sesji nawigacji akustycznej.


Andrzej Jakimowski to m.in. autor filmu „Zmruż oczy”, wyróżnionego Polską Nagrodą Filmową Orła w kategorii najlepszy film w 2004 roku oraz powstałego w koprodukcji z CANAL+ obrazu „Sztuczki”, laureata szeregu nagród, w tym nagrody dla najlepszego filmu na FPFF w Gdyni w 2007 roku i polskiego kandydata do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny w 2009 roku.


CANAL+ od początku istnienia wspiera polską kinematografię, współfinansując wartościowe wydarzenia. Przy finansowym udziale CANAL+ powstało ponad 150 filmów. Wśród koprodukcji CANAL+ są zdobywcy festiwalowych laurów oraz filmy, które osiągnęły duże sukcesy frekwencyjne; filmy znanych reżyserów, ale też debiutantów. Były to m.in. takie tytuły, jak: „Dług", „Pan Tadeusz", „Kiler", „Kiler-ów 2-óch", „Historie miłosne", „Tato", „Chłopaki nie płaczą", „Mój Nikifor", „Vinci", „Plac Zbawiciela", „Oda do radości", „Z odzysku" czy „Sztuczki". Sukcesem na skalę międzynarodową był filmu Romana Polańskiego „Pianista", którego głównym współproducentem był CANAL+ Group i który w 2003 roku został nagrodzony 3 Oscarami Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Złotą Palmą w Cannes.


Obecnie CANAL+ wspiera produkcję filmową poprzez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Co roku także bezpośrednio współfinansuje kilka wybranych przedsięwzięć. Ostatnie projekty powstające we współpracy z CANAL+ to nowatorski film fantasy „Latająca maszyna", realizowany w technologii stereo 3D (łączący animację i zdjęcia aktorskie 3D z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu znanego pianisty Lang Langa), międzynarodowa produkcja Jerzego Skolimowskiego „Essential Killing", „Lęk wysokości" Bartka Konopki czy „Sponsoring" („One") Małgorzaty Szumowskiej, a także najnowszy film Jacka Bromskiego „Uwikłani". Od wielu lat CANAL+ jest współorganizatorem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Stacja wspiera także festiwal Era Nowe Horyzonty, promujący kino niezależne i autorskie.POLECANE

 

Supernova

PT / 25 WRZEŚNIA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

PT / 25 WRZEŚNIA / 22:30 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM