PREMIERA FILMU „JACK STRONG” NA 20. URODZINY CANAL+

cz 12 marca 2015

CANAL+ zaprasza na premierę telewizyjną filmowej biografii płk. Ryszarda Kuklińskiego - „Jack Strong”. Dramat sensacyjny Władysława Pasikowskiego został nagrodzony Bursztynowymi Lwami na festiwalu w Gdyni w 2014. W tytułową rolę wcielił się Marcin Dorociński, a partnerująca mu Maja Ostaszewska (Hanna Kuklińska) zdobyła Polską Nagrodę Filmową – Orzeł 2015 za najlepszą główną rolę kobiecą. Ze względu na 20. urodziny działalności w Polsce, CANAL+ pokaże premierę „Jacka Stronga” w otwartym oknie w ramach platformy nc+. Oznacza to, że będzie ona dostępna dla wszystkich abonentów nc+ również dla tych, którzy nie mają na co dzień CANAL+ w swoich pakietach. Premiera w sobotę, 21 marca 2015, o 22:15.
„Jack Strong” to najnowszy film Władysława Pasikowskiego, twórcy kultowej postaci Franza Maurera z „Psów”, reżysera takich filmów, jak: „Kroll”, „Reich”, „Demony wojny wg Goi” i „Operacja Samum”. Jednym ze znaków rozpoznawczych stylu Pasikowskiego jest główny bohater - samotnik z prywatnym kodeksem moralnym, który nie ulega kompromisom. Taki jest właśnie pułkownik Ryszard Kukliński, który przez 11 lat współpracował z amerykańskim wywiadem. Przekazał on ok. 40 tys. stron najtajniejszych dokumentów dowództwa Armii Sowieckiej i Układu Warszawskiego.Scenariusz „Jacka Stronga” powstał przy współpracy z agentami CIA, a film nakręcono w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim. W roli pułkownika Kuklińskiego wystąpił Marcin Dorociński („Róża”, „Obława”, „Drogówka”). W postać Davida Fordena – oficera CIA, z którym Jack Strong nawiązuje współpracę, wcielił się Patrick Wilson („Watchman. Strażnicy”, „Anioły w Ameryce”, „Prometeusz”). Żonę Kuklińskiego zagrała Maja Ostaszewska („Katyń”, „Uwikłanie”), która za swoją kreację zdobyła Polską Nagrodę Filmową – Orła.


CIEKAWOSTKI

Pomimo kontrwywiadowczej działalności sowieckich służb specjalnych w Polsce (KGB i GRU) oraz polskich (SB i WSW), Kukliński działał przez jedenaście lat. Jest to fenomen w historii wywiadu.

W 1984, po zniesieniu stanu wojennego i nieudanej próbie likwidacji Kuklińskiego przez KGB w Ameryce, Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w tajnym, kapturowym procesie skazał go na karę śmierci, pozbawienie praw publicznych, degradację oraz konfiskatę całości mienia zarówno jego, jak też jego rodziny. Został uniewinniony i zrehabilitowany dopiero we wrześniu 1997 roku.

Po wykryciu przecieku w Polsce Kukliński wraz z rodziną zostali ewakuowani do USA. Do ojczyzny przyjechał dopiero po 17 latach, 27 kwietnia 1998 roku.

W latach 90. XX wieku obaj synowie Kuklińskiego zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Podejrzewa się, że za ich śmiercią stoi KGB.


POLECANE

 

Supernova

SO / 26 WRZEŚNIA / 20:30 / CANAL+ PREMIUM
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

ND / 27 WRZEŚNIA / 21:35 / CANAL+ FILM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM