PROSTO Z KINA DO CANAL+: JUŻ W SIERPNIU GŁOŚNY DOKUMENT MICHAELA GLAWOGGERA „CHWAŁA DZIWKOM”

pt 29 czerwca 2012

W piątek, 10 sierpnia, w ramach Nocy Erotycznej CANAL+ pokaże głośny dokument Michaela Glawoggera „Chwała dziwkom”. Film, który właśnie wszedł na ekrany kin, zdobył wyróżnienie na festiwalu w Wenecji, a Polsce był prezentowany m.in. na 9. PLANETE+ DOC.

„Chwała dziwkom” to poruszający dokumentalny esej poświęcony najstarszej profesji świata na przykładzie trzech, odległych od siebie państw i kultur. W Tajlandii prostytucja przybiera formę zakupów w hipermarkecie, gdzie można przyjść, dokładnie obejrzeć i wybrać umieszczony za szybą „towar”. Na ponurych ulicach Bangladeszu seks za pieniądze jest tak samo powszechny, jak panujące na nich brud i ubóstwo. W Meksyku natomiast prostytucji towarzyszą alkohol, narkotyki oraz wyjątkowe wyuzdanie.


Dokument odbił się szerokim echem w prasie. - To wstrząsający socjologiczno-religijny dokument poświęcony relacjom między klientami egzotycznych burdeli a tajskimi, bangladeskimi i meksykańskimi prostytutkami – pisze na łamach „Polityki” Janusz Wróblewski. Z kolei Piotr Czerkawski z „Kina” zauważa, że film nie przypomina ani hollywoodzkiej bajki w stylu „Pretty Woman”, ani płaskiego reportażu interwencyjnego. „The New York Times” dostrzega: – „Chwała dziwkom” nie jest krzykliwym manifestem na temat handlu ludźmi. Mimo że ukazuje, jak kobiety są kupowane i sprzedawane, to zauważa też to, że niektóre z nich mają rodziny.


„Chwała dziwkom” to ostatnia część dokumentalnej trylogii nominowanego m.in. do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie Michaela Glawoggera - gościa tegorocznego PLANETE+ DOC. Wszystkie filmy trylogii - „Megamiasta”, „Śmierć człowieka pracy”, który pokazywał CANAL+ oraz „Chwała dziwkom” - opowiadają o negatywnych aspektach globalizacji, powszechnego konsumpcjonizmu i zjawisku wykluczenia społecznego.


Premierowo widzowie CANAL+ zobaczą dokument w piątek, 10 sierpnia w ramach Nocy Erotycznej „Och i Ach!” - specjalnego wieczornego bloku filmowego, w którym zostaną zaprezentowane także dwie inne produkcje. Premierą będzie komedia „Ach to libido!”, ukazująca relacje czterech francuskich dziennikarek z męskimi prostytutkami. Wieczór uzupełni współczesna wersja hitu z lat 80. „Och, Karol 2” z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.


NOC EROTYCZNA „OCH i ACH!” W CANAL+:


CHWAŁA DZIWKOM: PREMIERA: piątek, 10 sierpnia

ACH, TO LIBIDO!: PREMIERA: piątek, 10 sierpnia

OCH, KAROL 2: piątek, 10 sierpnia


POLECANE

 

Supernova

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:05 / CANAL+ FAMILY
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM