RELACJA Z WRĘCZENIA NAGRÓD POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ W CANAL+

pn 6 czerwca 2011

Dziś, podczas uroczystego otwarcia 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni po raz czwarty zostaną przyznane Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. CANAL+ jako jedyna telewizja zaprasza na relację z tego wydarzenia.

We wtorek, 7 czerwca o 17:40 CANAL+ jako jedyna telewizja zaprasza na relację z wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, które zostaną przyznane podczas uroczystego otwarcia 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Statuetkami są honorowane osoby i instytucje, które najbardziej przyczyniają się do rozwoju, promocji i upowszechniania kultury filmowej w Polsce i za granicą. W ubiegłym roku Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej postanowiła przyznać Nagrodę Specjalną dla Mecenasa Polskiego Kina. Laureatem został CANAL+, który współfinansuje polskie filmy od początku swego istnienia w Polsce i ma na koncie ponad 150 koprodukcji. W tym roku jednym z nominowanych w kategorii „audycja radiowa lub program telewizyjny” jest nadawany w ale kino! magazyn filmowy „Kino Mówi”. Warto również wspomnieć o nominowanej w kategorii „książka o filmie” pracy „Dzieje grzechu: Surrealizm w kinie polskim” pod redakcją Kamili Wielebskiej i Kuby Mikurdy, stałego współpracownika „Aktualności filmowych”, nadawanego w CANAL+ magazynu Agnieszki Egeman (program był nominowany do Nagrody PISF w 2010 roku). Wśród laureatów Nagród PISF znalazł się również w 2008 roku Festiwal Filmowy Planete Doc.

Kandydatów do nagrody zgłaszają instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury. Nagrody są przyznawane w 13 kategoriach. W tym roku laureatów wyłoni Kapituła Nagród PISF w składzie: Dorota Folga-Januszewska, Dariusz Gąsiorowski, Ewa Ger, Maciej Gil, Roman Gutek, Ryszard Jaźwiński, Jerzy Kapuściński, Anna Knap-Morzyk, Andrzej Kucharczyk, Anna Osmólska-Mętrak, Adam Radziszewski, Jarosław Sander, Katarzyna Terlecka, Grażyna Torbicka.Codzienne relacje z festiwalu


Widzowie CANAL+, jak co roku, mogą liczyć na codzienne relacje z festiwalu. Obecna na miejscu ekipa „Aktualności filmowych” będzie śledzić z kamerą najważniejsze wydarzenia, zapewniając codzienną dawkę najświeższych informacji, komentarzy i podsumowań oraz wywiadów z festiwalowymi gośćmi. Relacje można będzie oglądać w CANAL+ codziennie od 7 do 10 czerwca o 19:20 w „Kronikach festiwalowych Gdynia 2011”. Festiwalowi będzie również poświęcone specjalne wydanie „Aktualności filmowych Gdynia 2011” w sobotę 11 czerwca o 12:20.


Wieczór Specjalny: Hity festiwalu w Gdyni


Na ostatni dzień festiwalu, sobotę 11 czerwca, CANAL+ przygotował Wieczór Specjalny, podczas którego będzie miała polską premierę telewizyjną „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, film który w ubiegłym roku zdobył Grand Prix „Złote Lwy” na gdyńskim festiwalu. Tuż przed emisją stacja przypomni „Matkę Teresę od kotów”, głośny, zakwalifikowany do Konkursu Głównego na FPFF w Gdyni w 2010 debiut pełnometrażowy Pawła Sali.


Cztery filmy z udziałem CANAL+ w Gdyni


CANAL+ od początku istnienia wspiera polską kinematografię, współfinansując wartościowe wydarzenia. W ciągu ostatnich 16 lat przy finansowym udziale stacji powstało ponad 150 tytułów. Spośród filmów zrealizowanych przy finansowym udziale CANAL+ w tym roku w Gdyni zostaną pokazane cztery produkcje. W Konkursie Głównym festiwalu będą to: „Essential Killing” - międzynarodowa koprodukcja w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, tegoroczna produkcja Bartka Konopki „Lęk wysokości” oraz „Ki” Leszka Dawida. Czwarty tytuł to najnowszy film Jacka Bromskiego „Uwikłanie”. Obraz, wycofany przez reżysera przed zakończeniem selekcji konkursowej, zostanie pokazany w ramach specjalnych pokazów pozakonkursowych festiwalu w piątek, 10 czerwca w Teatrze Muzycznym.


„Essential Killing” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego opowiada historię Afgańczyka, który, przewożony do tajnego więzienia, ucieka podczas wypadku furgonetki. Od tej chwili rozpaczliwie walczy o przetrwanie. Zakuty w kajdany, w pomarańczowym kombinezonie, przemierza zaśnieżone lasy północnej Polski, nie cofając się przed niczym, by przeżyć. Za „Essential Killing” Skolimowski zdobył m.in. Nagroda Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji, a Vincent Gallo Puchar Volpi dla najlepszego aktora.


„Lęk wysokości” Bartosza Konopki to opowieść o młodym reporterze telewizyjnym, którego ojciec trafia do szpitala psychiatrycznego. Wraz z kolejnymi odwiedzinami ojca, Tomek pogrąża się w świat szaleństwa i dowiaduje prawdy o sobie.


„Ki” w reżyserii Leszka Dawida jest również historią o dojrzewaniu. Główna bohaterka, która nie chcę powielić scenariusza życia własnej matki, ucieka od stereotypu samotnej, niespełnionej kobiety z dzieckiem. Stara się żyć kolorowo, szybko i intensywnie. Z czasem, poprzez trudne, mało obiecujące związki z mężczyznami, dojrzewa do miłości i odpowiedzialności za siebie i swojego synka.


„Uwikłanie” to świetnie zrealizowany kryminał Jacka Bromskiego, który powstał na podstawie książki Zygmunta Miłoszewskiego. Opowiada o śledztwie w sprawie tajemniczego zabójstwa uczestnika terapii grupowej według metody ustawień rodzinnych Hellingera.


PROGRAMY ZWIĄZANE Z 36. FPFF W GDYNI W CANAL+NAGRODY POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ
CANAL+: wtorek, 7 czerwca, 17:40

KRONIKA FESTIWALOWA GDYNIA 2011
CANAL+: codziennie od 7 do 10 czerwca, 19:20

AKTUALNOŚCI FILMOWE GDYNIA 2011
CANAL+: sobota, 11 czerwca, 12:20

WIECZÓR SPECJALNY: HITY FESTIWALU W GDYNI


MATKA TERESA OD KOTÓW
sobota, 11 czerwca 2011, 20:00


RÓŻYCZKA
PREMIERA: CANAL+, sobota, 11 czerwca 2011, 21:40


POLECANE

 

Jojo Rabbit

SO / 26 WRZEŚNIA / 18:10 / CANAL+ PREMIUM
 

Sługi wojny

PN / 28 WRZEŚNIA / 01:35 / CANAL+ 4K
 

Tajni i fajni

ND / 27 WRZEŚNIA / 15:10 / CANAL+ FAMILY