RUSZYŁA PRODUKCJA SERIALU CANAL+ „MISJA AFGANISTAN”

cz 13 października 2011

6 i 7 października pierwszoplanowi aktorzy „Misji Afganistan”, serialu CANAL+ realizowanego przez Akson Studio, odbyli specjalistyczne szkolenie wojskowe na poligonie w Rembertowie, gdzie poznawali tajniki zawodu żołnierza.

Pod czujnym okiem reżysera serialu Grzegorza Kuczeriszki szkolenie wojskowe przeszli: Paweł Małaszyński, Eryk Lubos, Sebastian Fabijański, Tomasz Schuchardt, Piotr Rogucki, Mikołaj Krawczyk, Marcin Piętowski i Dawid Zawadzki. Zajęcia prowadził ppłk. Krzysztof Przepiórka, były Dowódca Grupy Szturmowej G.R.O.M., obecnie Prezes „Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych G.R.O.M.".


„Misja Afganistan” to produkcja na niespotykaną dotąd skalę w polskiej branży serialowej. Dlatego tak ważne, by poza rozmachem produkcyjnym aktorzy byli profesjonalnie przygotowani do wejścia w role żołnierzy – mówi Beata Ryczkowska – Dyrektor Wykonawcza Pionu Programowego CANAL+ Cyfrowy zlecająca i nadzorująca realizację serialu.


Szkolenie wojskowe to nie tylko ćwiczenia w pełnym umundurowaniu, musztra, obsługa broni, prawidłowa postawa, zachowanie na wrogim terenie, walka wręcz i taktyka, ale także integracja w warunkach polowych i zrozumienie specyfiki relacji pomiędzy żołnierzami w jednostce i stosunków podwładny – dowódca – tłumaczy Michał Kwieciński, szef Akson Studio, producent serialu. I dodaje: Jestem przekonany, że wszystkie te elementy szkolenia pomogą aktorom wiarygodnie wcielić się w powierzone im role.


Ppłk. Krzysztof Przepiórka, Prezes „Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych G.R.O.M.", odpowiedzialny za szkolenie aktorów podkreśla – Dobrze stało się, że tak ważny, aktualny i poruszający temat, jak wojna w Afganistanie został podjęty w serialu CANAL+. Właśnie mija 10 lat od rozpoczęcia działań wojennych, a do tej pory ani żadna telewizja, ani producent filmowy nie sięgnął po ten temat.


„Misja Afganistan” to liczący 13 odcinków serial fabularny o polskich żołnierzach służących w Afganistanie. Trzymająca w napięciu, dynamicznie skonstruowana fabuła to zasługa autorów scenariusza - Jana Pawlickiego i Marka Kreutza – którzy na etapie przygotowań spotykali się i przeprowadzili szereg rozmów z żołnierzami i ich rodzinami. Niektóre z serialowych wydarzeń są inspirowane ich wspomnieniami. „Misja Afganistan” nie jest jednak serialem wojennym. Kontekst militarny stanowi tło dla historii o grupie mężczyzn z jednego oddziału, o rywalizacji i przyjaźni, bohaterstwie i słabościach, poczuciu obowiązku, tęsknocie i miłości. Jednym z pierwszoplanowych bohaterów jest kobieta-żołnierz, która musi poradzić sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Akcja serialu skupia się na rzeczywistości obozowej. Teoretycznie rodziny nie mają do niej wstępu, a jednak stają się jej częścią. W Afganistanie bowiem, w przeciwieństwie do innych misji, istnieje możliwość stałego kontaktu z bliskimi w Polsce, i choć nie wszyscy decydują się z niej skorzystać, przywiezione z domu problemy wpływają na przebieg zdarzeń.


Serial opowiada o codziennej pracy żołnierzy, o rutynie, którą każdy na swój sposób oswaja i trudnych konsekwencjach podejmowanych decyzji, zarówno służbowych, jak i prywatnych. Bohaterowie reprezentują różne punkty widzenia - wśród żołnierzy wiara w sens interwencji walczy ze zwątpieniem, tak jak brawura z rozsądkiem. Niektórzy traktują wojnę jak męską przygodę, inni jak misję, a jeszcze inni chcą załatwiać na niej osobiste porachunki. Głównym bohaterem jest młody oficer Paweł Konaszewicz (Paweł Małaszyński), który prosto po szkole obejmuje dowodzenie plutonem wyjeżdżającym do Afganistanu.


CANAL+ od początku swego istnienia nie tylko pokazuje polskie filmy, ale także je współtworzy. Do tej pory wsparł produkcję ponad 160 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, przeznaczając na ten cel blisko 200 mln zł. Wśród koprodukcji znalazły się tak znakomite obrazy, jak „Komornik” Feliksa Falka, „Pianista” Romana Polańskiego czy „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauzego. W 2010 roku CANAL+ współfinansował dwa pełnometrażowe debiuty fabularne: „Lęk wysokości” Bartosza Konopki oraz „Ki” Leszka Dawida, międzynarodową produkcję „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego, „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Uwikłanie” Jacka Bromskiego i realizowaną w 3D „Latającą maszynę”. W tym roku stacja zaangażowała się w najnowsze produkcje Andrzeja Jakimowskiego „Blind watching”, Władysława Pasikowskiego „Pokłosie” oraz Małgorzaty Szumowskiej „Nowhere”. Jeszcze w tym roku wystartują zdjęcia do drugiego, po „Misji Afganistan”, serialu CANAL+ - 8 odcinkowej produkcji sensacyjnej produkowanej przez Endemol Polska.


fot. Monika Skrzypczak


CZYTAJ TAKŻE:

SERIAL "MISJA AFGANISTAN" UKOŃCZONY - PREMIERA W CANAL+ 14 PAŹDZIERNIKA

ZAKOŃCZYŁY SIĘ ZDJĘCIA DO PIERWSZEGO ODCINKA SERIALU CANAL+ „MISJA AFGANISTAN”

KAMERA! AKCJA! - PIERWSZY KLAPS NA PLANIE ZDJĘCIOWYM SERIALU „MISJA AFGANISTAN”

POLECANE

 

Supernova

ND / 1 LISTOPADA / 22:55 / CANAL+ PREMIUM
 

Obywatel Jones

CZ / 5 LISTOPADA / 21:30 / CANAL+ FILM
 

John Wick 3

SO / 31 PAŹDZIERNIKA / 23:50 / CANAL+1