RYAN GOSLING: ZWYCZAJNY, NADZWYCZAJNY – DWA FILMY Z UDZIAŁEM AKTORA PREMIEROWO W CANAL+

pn 29 października 2012

W sobotnie wieczory, 10 i 17 listopada, CANAL+ pokaże premierowo „Idy marcowe” oraz „Drive” – filmy, które wyniosły Ryana Goslinga na wyżyny popularności.

Choć Gosling już w 2002 był nominowany do Independent Spirit Award za w „Fanatyka", a w 2007 roku do Oscara za rolę „Szkolnym chwycie", to dopiero rok 2011 uczynił z niego jedną z najjaśniejszych gwiazd Hollywood. Aktor zagrał główne role m.in. w „Idach marcowych” w reżyserii George’a Clooneya oraz w „Drive” Nicolasa Windinga Refna. Filmy te w telewizji jako pierwsi zobaczą widzowie CANAL+ 10 listopada i 17 listopada o 20:00.



- Nawet jeśli filmy te wydają się zupełnie różne, są tak naprawdę pod pewnymi względami podobne. Oba opowiadają o mężczyźnie, który staje wobec moralnych dylematów i musi podjąć decyzje, które zmienią całe jego życie – powiedział Ryan Gosling o „Idach marcowych” i „Drive” w wywiadzie udzielonym Paulowi Sheehanowi na festiwalu w Toronto.



„Idy marcowe”, których reżyserem, scenarzystą, producentem i odtwórcą roli jednego z bohaterów jest George Clooney, to film o młodym idealiście, który pada ofiarą zakulisowych rozgrywek podczas prezydenckiej kampanii wyborczej. Stephen Meyers, którego gra Ryan Gosling, odpowiada za kontakty z mediami gubernatora. Wierzy w ideały, w swojego kandydata i jego deklaracje do czasu, gdy wpada w pułapkę zastawioną przez politycznych przeciwników i uświadamia sobie, że bez daleko idących kompromisów kariera polityczna nie jest możliwa. W filmie świetne kreacje stworzyli m.in. Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood i Marisa Tomei.



W „Drive” Gosling wciela się w bezimiennego mistrza kierownicy, małomównego mężczyznę, który budzi szacunek, nie tym co mówi, ale swoimi czynami. Ogranicza się do powierzchownych kontaktów z ludźmi, do czasu, gdy poznaje bliżej sąsiadkę i jej kilkuletniego synka. Chcąc ich chronić, podejmuje dramatyczne i nieodwracalne w skutkach decyzje. W filmie Goslingowi partneruje Carey Mulligan, Ron Perlman oraz nominowany do Oscara za swoją kreację Albert Brooks. Na uwagę zasługuje ścieżka dźwiękowa do „Drive”, której autorem jest Cliff Martinez (muzyka do „Solaris” Stevena Soderbergha).



Ryan Thomas Gosling rozpoczął karierę w wieku 12 lat w programie „Klub Myszki Miki”, do którego dostał się na drodze castingu, pokonawszy 17 tysięcy kandydatów. Występował w serii przez 2 lata u boku przyszłych gwiazd popkultury: Justina Timberlake’a, Christiny Aguilery i Britney Spears. Do końca lat 90. występował w telewizji, by w 2001 roku zagrać tytułową, nominowaną do Independent Spirit Award rolę w „Fanatyku”. Przez kolejną dekadę Gosling wcielał się w wyalienowanych, obsesyjnych bohaterów w takich filmach, jak „Śmiertelna wyliczanka” z Sandrą Bullock i Benem Chaplinem, „Odmienne stany moralności”, na planie którego spotkał się m.in. z Donem Cheadle, Kevinem Spaceyem i Michelle Williams, „Zostań”, gdzie wystąpił u boku Ewana McGregora i Naomi Watts czy „Szkolny chwyt”, w którym zagrał uzależnianego od narkotyków nauczyciela i dostał ze tę rolę nominację do Oscara. W międzyczasie nieoczekiwany sukces odniósł melodramat „Pamiętnik”, w którym zagrał z Rachel McAdams. Szybko jednak powrócił do kina niezależnego („Miłość Larsa”, „Blue Valentine”), by wreszcie zrezygnować na rok z aktorstwa i ruszyć w trasę koncertową po USA ze swoim zespołem Dead Man's Bones. Ryan Gosling powrócił na ekrany w wielkim stylu w 2011 roku głównymi rolami w „Idach marcowych”, „Drive” i komedii romantycznej „Kocha, lubi, szanuje”.


POLECANE

 

Jojo Rabbit

SO / 26 WRZEŚNIA / 18:10 / CANAL+ PREMIUM
 

Sługi wojny

PN / 28 WRZEŚNIA / 01:35 / CANAL+ 4K
 

Tajni i fajni

ND / 27 WRZEŚNIA / 15:10 / CANAL+ FAMILY