RZECZYWISTOŚĆ W SŁUŻBIE X MUZY - HISTORIE OPARTE NA FAKTACH W KWIETNIOWEJ OFERCIE FILMOWEJ CANAL+

cz 17 kwietnia 2014

W kwietniu aż pięć premier filmowych to obrazy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Widzowie zobaczą m.in. „3096 dni”, „Polowanie na łowcę”, „Zagubiony czas”, „Infiltratora” i „Weekend z królem”.

Warto szczególnie polecić zrealizowany na podstawie biografii Nataschy Kampusch dramat „3096 dni”. W marcu 1998 roku 10-letnia wówczas Natascha została porwana w drodze do szkoły przez Wolfganga Priklopila. Przez ponad 8 lat mężczyzna więził ją w podziemiach swojego domu, głodził, bił, upokarzał i zmuszał do pracy. Zastraszona dziewczyna długo nie miała odwagi spróbować ucieczki. Dopiero 23 sierpnia 2006 roku wykorzystała chwilę nieuwagi oprawcy, który tego samego dnia popełnił samobójstwo (premiera: CANAL+, 23 kwietnia, 21:00).


Mrożącą krew w żyłach historią jest także nakręcone w konwencji thrillera „Polowanie na łowcę” (premiera: CANAL+, 27 kwietnia, 21:00). Film jest oparty na sprawie seryjnego mordercy Roberta Hansena, który w latach 1980–1983 zamordował 21 kobiet. Wcześniej porywał je i urządzał z ich udziałem rytualne polowania w bezbrzeżnych lasach Alaski. Jednej z ofiar udało się uciec, dzięki czemu Hansen został ujęty i skazany na 461 lat więzienia. W filmie wciela się w niego John Cusack, a tropi go detektyw Halcombe (Nicolas Cage).


"Infiltrator” z Dwayne’em Johnsonem i Susan Sarandon (CANAL+, 16 kwietnia, 22:45) to oparta na faktach opowieść o mężczyźnie, który idzie na układ z władzami i wnika w przestępczy świat, by ratować syna przed 30-letnim więzieniem za handel narkotykami. John bezwzględnie wykorzystuje do tego swojego pracownika, nawróconego recydywistę. Dla obu rozpoczyna się droga, z której nie ma szczęśliwego powrotu.


Obok zbrodni, tematem po który chętnie sięgają filmowcy są też niezwykłe miłości. Do takich należy z pewnością historia bohaterów dramatu „Zagubiony czas” (CANAL+, 18 kwietnia, 17:55). Tomasz Limanowski (w tej roli Mateusz Damięcki) był więźniem politycznym w Auschwitz, gdzie spotkał i zakochał się w niemieckiej żydówce Hannah (Alice Dwyer). Po brawurowej ucieczce z obozu wojna rozdziela kochanków na ponad 30 lat. Odnajdują się przypadkiem, żyjąc po dwóch stronach żelaznej kurtyny.


Mało znanym faktem z biografii prezydenta Franklina Delano Roosevelta jest jego intymny związek z kuzynką w piątej linii, Daisy Suckley, o którym opowiada „Weekend z królem” (premiera: CANAL+, 13 kwietnia, 21:00). Scenariusz filmu powstał na podstawie ich korespondencji oraz pamiętnika Daisy. W rolę prezydenta USA wcielił się nominowany do OSCARA® za „Miedzy słowami” Bill Murray. Partneruje mu Laura Linney.


Filmy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami widzowie znajdą również na antenie CANAL+ Film i CANAL+ Film2. Są to między innymi: „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej (CANAL+ Film, 13 kwietnia, 20:00), „Oszukane” w reżyserii Marcina Solarza (CANAL+ Film, 27 kwietnia, 20:00), „Lincoln” Stevena Spielberga (CANAL+ Film2, 11 kwietnia, 20:30) czy „Wróg numer jeden” Kathryn Bigelow (CANAL+ Film2, 25 kwietnia, 20:30).

POLECANE

 

Supernova

PT / 25 WRZEŚNIA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Obywatel Jones

ŚR / 30 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

John Wick 3

PT / 25 WRZEŚNIA / 22:30 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM