Świat stworzony na nowo – polskie gry komputerowe

śr 17 października 2018

Rynek warty ponad 500 milionów dolarów. Gracze, których zmagania z kolejnymi „levelami” platformówek notują miliony odsłon w serwisie YouTube. To, co początkowo służyło zabawie, przerodziło się w część kultury, ważne ogniwo życia młodych pokoleń oraz prawdziwy biznes. W branży gier komputerowych Polska jest już prawdziwą potęgą.

Zatem jak wygląda ten rynek? Które produkcje zyskały rozgłos i którzy twórcy zasłużyli na światowe uznanie? W nowym programie „Twórcy światów” w CANAL+ DISCOVERY nie tylko przyglądamy się zjawisku, analizując rys historyczny oraz sylwetki polskich twórców, lecz także stawiamy pytania o przyszłość tego biznesu. Premiera już we wtorek, 16 października.

Od czego się zaczęło? Czyim następcą był Wiedźmin, This War of Mine, Call of Juarez czy Sniper: Ghost Warrior? Pierwsze polskie gry i programy komputerowe powstawały w czasach, kiedy w sklepach na półkach stał tylko ocet, a kupno towarów pierwszej potrzeby graniczyło z cudem. Okoliczności nie zatrzymały jednak kreatywności polskich twórców – to właśnie z niej słyną po dziś dzień. Program „Twórcy światów” przedstawi postacie tych, dzięki którym rynek gier komputerowych rozwinął się nad Wisłą.

Swój głos w dyskusji na temat branży zabiorą m.in.: Marcin Blacha, scenarzysta i projektant, który współtworzył wszystkie części wirtualnych przygód „Wiedźmina”, nominowany do Oscara®, Tomasz Bagiński oraz Jacek Rozenek – aktor, który udzielił głosu Wiedźminowi. W odcinkach pojawią się także nestorzy polskiej branży gier komputerowych, którzy uczą kolejne pokolenia sztuki projektowania i pisania gier.

Twórcy programu spróbują odpowiedzieć m.in. na pytania na czym polega fenomen polskich gier komputerowych, czym różnią się one od tych, tworzonych na świecie oraz czym jest i jak w ogóle zmierzyć „grywalność” poszczególnych projektów. Dokument „Twórcy światów” przyjrzy się także wizji, jak może wyglądać przyszłość gier oraz gdzie w popkulturze znajduje się dla nich miejsce.

Premierowe odcinki „Twórców światów” w każdy wtorek od 16 października o godzinie 21:40 na antenie CANAL+ DISCOVERY.

Czytaj więcej o serii "Twórcy światów".

POLECANE

 

Supernova

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:05 / CANAL+ FAMILY
 

Obywatel Jones

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 23:00 / CANAL+ 4K
 

John Wick 3

ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 2 PAŹDZIERNIKA / 00:10 / CANAL+ PREMIUM