TANIEC, WIZJA I PASJA, CZYLI „PINA” W 3D W CANAL+

pt 7 września 2012

Nie obchodzi mnie, jak poruszają się ludzie. Obchodzi mnie to, co ludzi porusza – tak Pina Bausch, niezwykła tancerka, wypowiadała się o swojej twórczości. W niedzielę, 30 września CANAL+ premierowo pokaże nominowany do Oscara® 2012 dokument Wima Wendersa „Pina”. Zrealizowany w 3D film będzie można obejrzeć również w trójwymiarze na antenie CANAL+ 3D.

Dokument „Pina” to hołd dla niemieckiej tancerki, choreografki i wizjonerki tańca współczesnego - Piny Bausch. Poruszający obraz przedstawia opracowane przez nią aranżacje tańców wykonywanych przez zespół z Tanztheater Wuppertal, z którym Bausch spędziła 35 lat życia zawodowego. Reżyser zabiera widzów w bogatą, pełną emocji i niezwykłych wrażeń wizualnych podróż po teatrze i ulicach Wuppertallu, uzupełniając występy tancerzy ich wypowiedziami na temat artystki.Pomysł na „Pinę” zrodził się w głowie Wima Wendersa po tym, jak obejrzał w 1985 roku po raz pierwszy spektakl „Café Müller", autorstwa Bausch. Jak sam jednak twierdzi, ówczesna technologia filmowa nie pozwalała mu na zadowalające i pełne przedstawienie tego, co zobaczył na scenie. Umożliwiła to dopiero technologia 3D. Prace nad filmem rozpoczęto w 2009 roku. Przerwała je niespodziewana śmierć artystki. Wenders, będąc prywatnie jej wieloletnim przyjacielem, postanowił przekształcić film o tańcu w dokumentalny hołd dla niej. Nie jest to jednak, jak podkreśla reżyser, biografia choreografki, lecz wnikliwe spojrzenie na jej dzieła i dziedzictwo.W 2012 roku Amerykańska Akademia Filmowa doceniła „Pinę” nominacją do Oscara. W tym samym roku film był nominowany do nagrody BAFTA. Rok wcześniej „Pina” została uhonorowana Europejską Nagrodą Filmową.PINA BAUSCH

Urodziła się w 1940 w Solingen. Przygodę z tańcem zaczęła w wieku 14 lat w Folkwang Hochschule pod okiem Kurta Joossa – przedstawiciela niemieckiego nurtu tańca nowoczesnego. W wieku 18 lat wyjechała na stypendium do nowojorskiej Juilliard School of Music. W tym czasie jej nauczycielami byli m.in. Antony Tudor i José Limón. Jako tancerka pracowała też z Paulem Taylorem, Paulem Sanasardo i Donyą Feuer. W 1973 roku została zatrudniona w Tanztheater Wuppertal jako dyrektor odpowiedzialna za sekcję baletową. Pracowała tam przez 35 lat. Znawcy są zgodni, że przez ten okres znacznie zmieniła spojrzenie na taniec nowoczesny. Do jej najbardziej znanych spektakli należą: „Café Müller”, „Święto wiosny”, „Palermo, Palermo” i „Masurca Fogo”. Pina Bausch jest laureatką wielu nagród, w tym nowojorskiej Bessie Award (1984), German Dance Award (1995) i Berlin Theatre Award (1997). Zmarła w 2009 roku, 5 dni po tym, jak zdiagnozowano u niej nowotwór.PREMIERA:

CANAL+: niedziela, 30 września 2012, 20:00

CANAL+ 3D: niedziela, 30 września 2012, 20:00


POLECANE

 

Supernova

ŚR / 21 PAŹDZIERNIKA / 22:55 / CANAL+ PREMIUM
 

Obywatel Jones

ND / 25 PAŹDZIERNIKA / 20:00 / CANAL+ DOKUMENT
 

John Wick 3

SO / 31 PAŹDZIERNIKA / 22:50 / CANAL+ PREMIUM
 

Godzina oczyszczenia

PT / 30 PAŹDZIERNIKA / 00:20 / CANAL+ PREMIUM